Keshilla bukurie te cilat nuk ju kushtojne asgje!...


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 5 prej 5
 1. #1
  Ncncncnc 55% Maska e erinda
  Anėtarėsimi
  Mar 2009
  Vendndodhja
  Atje ku isha dje...
  Postime
  5,014
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  17

  Keshilla bukurie te cilat nuk ju kushtojne asgje!...

  Receta Gatimi

  1.Banjo qumėshti
  Ky ėshtė truk i vjetėr, tė cilin e pėrdorte edhe Kleopatra. Shtojani ujit tė banjos 1 litėr qumėsht tė plotė (3,5% yndyrė). Sheqeri, mineralet dhe vitaminat qė i pėrmban qumėshti i rigjenerojnė qelizat e lėkurės dhe e furnizojnė lėkurėn me lagėshti. Mė pastaj lėkura bėhet e brishtė dhe e butė!

  2.Uthulla e mollės kundėr thinjave
  A i keni parė qimet e para tė bardha? Procesin e thinjės sė flokėve mund ta shtyejmė me anė tė shpėrlarjes sė flokve me uthull. Uthulla mė e pėrshtatshem pėr kėtė qėllim ėshtė uthulla e mollės. Pėrzieni ca uthull me ujė tė vaket dhe shpėrlani flokėt me tė pas ēdo larje tė flokėve. Kjo u jep flokėve tuaja edhe shkėlqim!

  3.Limoni kundėr bėrrylave tė vrazhdė
  Pas dimrit tė gjatė bėrrylat tanė thahen dhe bėhen tė vrazhdė. Lyeni ata 1 herė nė javė me gjysėm limoni tė prerė. Pasi qė acidi i frutit i largon pjesėt e lėkurės sė thatė dhe tė vrazdhė, ėshtė ky trajtim sikur njė pilling natyral. Pas 5 minutave i lani dhe largoni pjesėt e mbetura dhe i lyeni bėrryllat mirė me kremė.

  4.Tė bardhėt e vesės pėr lėkurė tė lėmuar dhe tė tendosu
  Njė maskė e bėrė vetė nga tė bardhėt e vesė e rrafshon dhe e lėmon lėkurėn. Tundeni njė tė bardhė tė vesė me mikser deri sa tė ngurtėsohet dhe vėjeni masėn me brushė nė fytyrėn tuaj. Mbajeni 20 minuta dhe pastaj hpėrlajeni me ujė tė vakėt.

  5.Mjalti pėr buzė tė buta
  Nėse keni buzė tė thara dhe tė ēara ju ndihmon mjalti. Vėjeni njė sasi tė vogėl tė mjaltit nė buzė dhe mbajeni atė 10 minuta. Materiet e tij antibakteriale dhe mirėmbajtėse i bėjnė buzėt e buta dhe tė lėmuara.

  6.Ēaji i sherbeleve kundėr erės sė kėmbėve
  Nėse u vjen era kėmbėve tuaja, atėherė mund t’ju ndihmoj ēaji i sherbeleve. Ky ēaj e rregullon vlerėn e pH sė lėkurės dhe ju mbron nga bakteret. Nė 1 litėr ujė hudhni 2 lugė buke shėrbele dhe pėrgatiteni ēajin. Pastaj futni kėmbet nė ēajin e vakėt dhe mbani 10 minuta.

  7.Trangujt e gjallėrojnė fytyrėn
  Trangujt e gjallėrojnė fytyrėn sepse pėrmbajnė njė sasi tė madhe tė lagėshtisė dhe tė vitaminave A dhe C. Pėrpos kėsaj pėrmbajnė trangujt edhe enzime, tė cilat e pėrkrahin ripėrtrirjen e lėkurės. Bluajeni me mikser njė copė trangull me njė lugė ajkė. Vėjeni nė fytyrė dhe mbajeni pėr 15 minuta. Lajeni pastaj fytyrėn me ujė tė vakėt dhe largojeni masėn.

  Kėshillė: Pėr lėkurė tė thatė pėrdorni ajkė me mė shumė yndyrė, ndėrsa pėr lėkurė tė yndyrshme pėrdorni ajkė me pak yndyrė.

  8.Domatja kundėr yndyres ne lekure Ky frut i kuq bėn mrekullira dhe nuk ėshtė i mirė vetėm pėr t’u ngrėnė, mirėpo shėrben edhe pėr mėnjanimin e papastėrtive tė fytyrės. Prejeni njė domate nė copa dhe fėrkoni me to pjesėt e fytyrės ku keni papastėrti. Pjesėn e tepėrt tė lėngut tė domates largojeni me njė leckė dhe lyeni fytyrėn mė pastaj mekremė.

  9.Bajamet pėr kujdes tė pasur
  Pėr njė kujdes tė pasur tė fytyrės ju ndihmon njė pilling me bajame. Pėr kėtė pilling pėrzini 2 lugė buke jogurt me 2 lugė buke bajame tė gėrryera dhe me 1 lugė ēaji mjaltė. Vendoseni pillingun nė shtresė tė trashė nė fytyrė dhe nė trup dhe bėni lėkurės masazhė pėr disa minuta. Pastaj lajeni fytyrėn me ujė tė vakėt.

  Acidi i qumėshtit nė jogurt e pastron fytyrėn dhe i largon pjesėt e dėmtuara tė lėkurės. Mielli i bajameve qė pėrmban shumė vaj kujdeset pėr ndikimin mekanik dhe e pajisė lėkurėn me vaj tė ēmuar tė bajameve. Mjalti e pėrkrah rigjenerimin e lėkurės.

  10.Tė pijmė ujė pėr bukuri
  Pini ujė pėr tė qenė tė bukur! Uji ėshtė njė materie shumė e rėndėsishme pėr qelizat e fytyrės. Lagėshtia nė brendinė e fytyrės kujdeset qė lekura e juaj tė jetė e bukur dhe elastike. Pėr kėtė arsye pėrbėhen shumica e kremave dhe losioneve nga njė sasi e madhe e ujit.

  Me konsumimin e lėngjeve tė mjaftueshme pajisen depot tona me lagėshti dhe kėshtu e furnizojnė lėkurėn me lagėshtinė e nevojshme. Nėse ju mungon uji, atėherė humbet elasticiteti i lėkurės dhe mund tė krijohen rrudha. Pėr kėtė arsye ėshtė e nevojshme qė tė pini shumė ujė.

 2. #2
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  20
  10.Tė pijmė ujė pėr bukuri
  Pini ujė pėr tė qenė tė bukur! Uji ėshtė njė materie shumė e rėndėsishme pėr qelizat e fytyrės. Lagėshtia nė brendinė e fytyrės kujdeset qė lekura e juaj tė jetė e bukur dhe elastike. Pėr kėtė arsye pėrbėhen shumica e kremave dhe losioneve nga njė sasi e madhe e ujit.

  Me konsumimin e lėngjeve tė mjaftueshme pajisen depot tona me lagėshti dhe kėshtu e furnizojnė lėkurėn me lagėshtinė e nevojshme. Nėse ju mungon uji, atėherė humbet elasticiteti i lėkurės dhe mund tė krijohen rrudha. Pėr kėtė arsye ėshtė e nevojshme qė tė pini shumė ujė.
  un pi shum uj....pas 1 vakti , 3 gota i dua me sezben......dhe kur ha qoft edhe 1 karrot , do e pi nje got uj.dhe lekuren e kam shum te but

 3. #3
  Ncncncnc 55% Maska e erinda
  Anėtarėsimi
  Mar 2009
  Vendndodhja
  Atje ku isha dje...
  Postime
  5,014
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  17
  Pa dyshim labe,uji eshte baze e gjithe organizmit,bene shume mire

  edhe une pi shuuuuuuuume uje,dhe me nje etje qe nuk di nga cfare me buron........

 4. #4
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  20
  na vlon gjaku

  uji esht shum i mir jo vetem per lekuren....por per gjith organizmin....nxjerr jasht te gjitha papastertit........dhe per flokun...

  kam shoqen time qe 1 apo 2 gota ne dit pi

 5. #5
  Ncncncnc 55% Maska e erinda
  Anėtarėsimi
  Mar 2009
  Vendndodhja
  Atje ku isha dje...
  Postime
  5,014
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  17
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga labja Lexo postimin
  na vlon gjaku

  uji esht shum i mir jo vetem per lekuren....por per gjith organizmin....nxjerr jasht te gjitha papastertit........dhe per flokun...

  kam shoqen time qe 1 apo 2 gota ne dit pi
  Absolutisht qe jam shume dakord me komentin tend,

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Cilat jane ato 3 gjera pa te cilat s'dilni dot nga shtepia
  Nga kledii nė forum Tema Shoqėrore
  Pėrgjigje: 19
  Postimi i Fundit: 21-07-2013, 08:48 PM
 2. Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 27-04-2012, 08:14 PM
 3. Diēka apo asgjė ... ?
  Nga vaaldr1n nė forum Krijimtaria juaj
  Pėrgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 14-02-2012, 12:30 PM
 4. Kur pesė centimetra kushtojnė 5 mln stėrlina
  Nga Kliton nė forum Ngjarje Nėpėr Botė
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 03-03-2011, 03:40 PM
 5. Sa kushtojnė 16 skuadrat e “Euro 2008”-s
  Nga kuklla nė forum Kampionate Evropian
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 22-06-2008, 06:23 PM