Gjumi ju ėshtė kthyer nė njė traumė? Fėmijėt tuaj nuk i zė dot gjumi me dritėn e fikur? Ja disa kėshilla praktike si mund tė luftoni kundėr kėsaj ndjesie tė dėmshme, e cila pėr psikologėt ėshtė, nė fakt, njė paranojė e vėrtetė.

E quajtur edhe si “frika e errėt”, ajo shfaqet nė pėrgjithėsi, midis muajve 18-24 tė jetės dhe jo gjithmonė zhduket me pėrpikėri nė orar tė barabartė gjatė saj.

Sipas psikologėve, ajo lidhet nė fakt me disa karakteristika tė personalitetit dhe qėndrimeve tė fėmijėrisė. Pėr shembull, tė menduarit tipik tė fėmijės parashkollor se ekzistojnė “shpirtrat”, apo “magjitė”.

Kjo i bėn ata qė objektet nė errėsirė t’iu kthehen nė tė tmerrshėm, madje dhe tė arrijnė tė mendojnė ekzistencėn e njė pėrbindėshi tė tmerrshėm nėn shtrat....

Pėr njė fėmijė, tė mėsuarit pėr t’i luftuar kėto gjėra nuk ėshtė vetėm tė mėsuarit pėr njė gjumė tė qetė, por ka njė vlerė shumė mė tė madhe, sepse ajo ndihmon qė ai tė ketė besim nė vete, tė ndjehet i fortė dhe tė jetė i aftė pėr tė trajtuar njė problem apo njė rrezik.

Pra, sė pari, duket qė prindėrit tė nisin t’i luftojnė kėto ide nė kokėn e tyre. Gjithēka nis me mospėrdorimin asnjėherė ndaj tyre tė shprehjeve tė tilla si “Po vjen Gogoli” etj.

Pika e dytė ėshtė dhėnia e njė mundėsie tė vogėl pėr t’u ndjerė tė sigurt nėpėrmjet njė serie tė ritualeve dhe objekteve, shkruan agjencia Noa.

Kėshtu, jepuni njė kukull kur janė duke shkuar pėr tė fjetur, zgjidhni njė dritė tė zbehtė, mėsojini tė jenė autonomė nga ėndrrat, pa u treguar pėrralla me zana etj.

Nėse i ndiqni kėto kėshilla pėr ēdo natė, ju do tė shihni se si “mostrat” e krijuara nė kokėn e tyre do tė zhduken dhe ju sė shpejti do ta ndjeni veten tė lirė prej “magjistarėve” qė prishnin gjumin e fėmijėve tuaj.

Burimi:

Koha NET