Enciklopedi


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 2 prej 2
 1. #1
  Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e EMAUS
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Postime
  3,782
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10

  Enciklopedi

  Receta Gatimi

  ENCIKLOPEDI:12 JANAR


  1519 - Vdiq Maksimiliani I, mbret gjerman dhe Perandor i Romės.
  1580 - Lindi kimisti belg Zhan Babtist Van Helmont. Ai shpiku fjalėn gaz dhe ishte kimisti i parė qė mori pikėn e shkrirjes sė akullit dhe pikėn e vlimit tė ujit si standarde pėr temperaturėn.


  1591- Lindi Giuseppe Ribera, piktor spanjoll.

  1628 - Lindi Charles Perro', shkrimtar i njohur francez. Ai u bė i famshėm pėr pėrrallat e tij si "Macja me ēizme", "Kėsulkuqja" dhe "Bukuroshja e fjetur".

  1773 - U ngrit nė Ēarleston, tė Kalifornisė sė Jugut, SHBA, muzeumi i parė publik amerikan.

  1776 - Lindi piktori francez Kyro, i cili ishte mjeshtėr i peizazhit. Veprat e Kyro-s ndodhen nė muzeumet mė tė mėdhenj tė botės si nė muzeun e Bruklinit nė New York, nė tė cilin gjenden edhe 2 portrete, njėri titullohet "Shqiptarja", ndėrsa tjetri i kushtohet vajzės sė Ali Pashė Tepelenės.

  1897 - Vdiq sėr Isak Pitman, arsimtar britanik dhe shpikėsi i sistemit tė shkrimit me shkurtime (stenografisė).

  1916 - U botua gazeta shqiptare "Vėllazėria" nga patriotėt shqiptarė qė jetonin dhe punonin nė Vjenė. Ajo kishte gjithsej 110 numra deri nė vitin 1918. Gazeta "Vėllazėria" trajtonte njė tematikė politike, sociale dhe kulturore.

  1924 - U botua nė qytetin e Elbasanit gazeta "Ku vemi", e cila trajtonte problemet mė tė rėndėsishme tė kohės dhe kryesisht atė tė qeverisjes. Kjo gazetė u botua me 20 numra.

  1970 - Njė aeroplan Boing 747 "Xhambo" mbėrrin nė aeroportin Heathrow tė Londrės, nė pėrfundim tė fluturimit tė parė tė provės nga Nju Jorku.

  1990 - Rumania nxjerr jashtė ligji Partinė Komuniste. I pari vend i Europės Lindore dhe Traktatit tė Varshavės qė kreu kėtė akt.

  1996 - Trupat ruse mbėrrijnė nė Bosnje, nė fillimin e operacionit tė parė tė pėrbashkėt me trupat amerikane, nė njė zonė lufte, qysh nga Lufta e Dytė Botėrore.


  1998 - Gjermania pranoi tė krijonte njė fond prej 200 milion markash, pėr kompensimin e 18 000 ēifutėve, viktima tė nazizmit nė Europėn Lindore.

  2000 - Qeveria turke e koalicionit pranoi tė shtynte varjen e udhėheqėsit rebel kurd Abdullah Oēalan, derisa gjykata europiane e tė drejtave tė njeriut tė studionte kėtė ēėshtje.


  2001- Ish-shefi i KGB-sė, Vladimir Semiēastni, njė nga partizanėt e heqjes sė Nikita Hrushovit nė vitin 1964, vdiq nė Moskė nė moshėn 77 vjeēare.

  2003 - Vdiq nė moshėn 53 vjeē, kėngėtari Maurice Gibb, pjesėtar i grupit tė famshėm australian tė muzikės pop, "Bee Gees". Maurice, Robin dhe Barry krijuan grupin "Bee Gees" nė vitin 1958, nė Brisbane, Australi. Grupi fitoi famė ndėrkombėtare me kėngėn "Saturday Night Fever".

  1876 - Lindi nė San Francisko tė SHBA-sė shkrimtari i njohur Xhek London, njė nga shkrimtarėt e spikatur tė letėrsisė amerikane. Krijimtaria e tij pėrfshin 15 vepra, si "Thundra e Hekurt", "Martin Iden", etj.


  1951- Lindi Kirstie Alley, aktore amerikane, e cila ka luajtur nė filmin “Kumbari i Fundit”, “Gabimi”, etj.

  Koha Jone

 2. #2
  Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e EMAUS
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Postime
  3,782
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10

  Re: Enciklopedi

  Enciklopedi:19 Janar  1736 - Lindi inxhinieri skocez Xhejms Watt, i cili shpiku motorin me avull.

  1806- Mbretėria e Bashkuar pushtoi Kepin e Shpresės sė Mirė nė Afrikėn e Jugut.

  1853 - U shfaq pėr herė tė parė nė Romė opera e kompozitorit italian Xhuzepe Verdi "Il Trovatore".


  1893- Drama "The master Builder"e Henrik Ibsen-it vihet pėr herė tė parė nė skenė, nė Berlin.

  1900 - Lindi nė Luaras tė Kolonjės mėsuesi, shkrimtari, historiani, publicisti dhe shqipėruesi Skėnder Luarasi. Veprimtaria e tij si publicist, dramaturg, linguist- poliglot pėrmblidhet nė mbi 150 artikuj e studime nė organet e shtypit e dhjetėra konferenca. Ai ėshtė krijuesi i monografive tė njohura "Ismail Qemali", "Isa Boletini" si dhe ėshtė shqipėruesi i veprave mė tė spikatura tė letėrsisė botėrore si "Intrigė dhe dashuri", e Shiler-it, "Mbreti Lir", "Rikardi i Tretė", tė Shekspir-it etj.


  1915 - U botua nė Kostancė gazeta politike shoqėrore, organ i shqiptarėve tė Rumanisė "Flamur i Shqipėrisė".
  Ajo vijoi me 24 numra deri nė vitin 1916 dhe botohej nė gjuhėn shqipe dhe rumune. Botimi i saj ishte i rėndėsishėm pasi mbrojti tėrėsinė tokėsore tė shtetit shqiptar, pasqyroi nė faqet e saj veprimtarinė e atdhetarėve nė Rumani si dhe letėrsinė artistike.

  1920 - Lindi Havier Perez de Kuelar, diplomat peruan, i cili u bė Sekretar i Pėrgjithshėm i Kombeve tė Bashkuara.

  1937- Hoėard Huges vendosi njė rekord tė ri nė fluturimin ajror nga Los Angelos nė Neė York, pėr 7 orė, 28 minuta e 25 sekonda.

  1983- Shpallet i pari kompjuter personal Apple Lisa nga kompania kompjuterike Apple, me njė faqe grafike pėr pėrdorim dhe njė mouse lėvizės.

  1995 - Nė Ēeēeni, forcat ruse ngritėn flamurin tringjyrėsh mbi pallatin e rrėnuar presidencial tė Groznit pasi e ēliruan atė nga rebelėt.

  1996- Kryeministri socialist i Greqisė, Kostas Simitis, mori mandatin pėr formimin e qeverisė nga presidenti Kostis Stefanopullos.


  1997- Shėrbimi i Institutit Sizmiologjik tė Akademisė sė Shkencave regjistroi njė termet me magnitudė LM- 4,1 (Shkalla e Rihterit). Epiqendra e tėrmetit u lokalizua pranė qytetit tė Beratit. Tėrmeti u ndje, 5-6 ballė (EMS- 92) nė Berat, 4-5 ballė nė Elbasan, 4 ballė nė Vlorė e Tepelenė dhe 3- 4 ballė nė Tiranė e nė Durrės.


  ****- Yasser Arafat rikthehet nė Hebron pas mė shumė se 30 vjetėsh, ku i bashkohet festimeve me rastin e ēlirimit tė qytetit tė fundit tė Palestinės, Ėest Bank, nga kontrolli i Izraelit.


  1998 - Filmat "Titanik" ("Titanic") dhe "Aq i mirė sa duket" ("As Good As It Gets") morėn respektivisht nė Los- Anxhelos ēmimin "Globi i Artė" pėr filmin mė tė mirė dramatik dhe pėr komedinė mė tė mirė, dhėnė nga Shoqata e shtypit tė huaj, nė Holliėood. Regjisori i "Titanikut", James Kameron mori "Globin e Artė" si regjisori mė i mirė.

  2000 - Ministri i Jashtėm i Greqisė shkoi nė Turqi nė vizitėn e parė nė njė nivel tė tillė tė lartė mbas 40 vjetėsh. Ai tha se dy vendet duhet ta ruanin optimizmin duke zhvilluar me kujdes marrėdhėniet e tyre.

  2001 - Avokati i pavarur, Robert Ray, heq dorė nga hetimi i tij ndaj presidentit Bill Clinton lidhur me ēėshtjen Monica Lewinsky, pasi Clinton pranoi se kishte dhėnė me dashje dėshmi tė rreme.


  2002- Michael Jordan, basketbollisti i famshėm amerikan, i cilėsuar, mė i miri i tė gjitha kohėve, luajti ndeshjen e parė nė Ēikago, jo pjesėmarrėse nė NBA.
  <if>
  <endif>19 Janari festohet nė shumė shtete nė Jug tė SHBA-sė si dita e Heronjve tė Konfederatės sė Texas-it dhe Tennessee-it, pėr nderimin e tė gjithė tė rėnėve gjatė Luftės Civile nė Amerikė.

  1829- Shfaqet nė skenat gjermane, premiera e Faustit, me autor gjeniun e letrave Johann Wolfgang von Goethe.

  1999- Presidenti amerikan, Bill Klinton, nė njė fjalim tė mbajtur pėrpara Kongresit, i kėrkoi "me kėmbėngulje" Sllobodan Millosheviēit qė tė "ndalė shtypjen brutale" ndaj shqiptarėve tė Kosovės dhe t'i "akordojė popullit kosovar autonominė qė ai e meriton".

+ Pėrgjigju tek Diskutimi