Arsyet pse duhet ta mbani nje kafshe shtepiake!


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 9 prej 9
 1. #1
  Ncncncnc 55% Maska e erinda
  Anėtarėsimi
  Mar 2009
  Vendndodhja
  Atje ku isha dje...
  Postime
  5,014
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  16

  Arsyet pse duhet ta mbani nje kafshe shtepiake!

  Receta Gatimi

  Nėse ju nuk e keni vendosur tashmė pėr tė marrė njė qen nga njė dyqan, mė poshtė jepen 10 arsye pėr tė bėrė kėtė. Mos harroni se duke pasur njė kafshė ndihmon tė moshuarit tė qėndrojnė aktivė nė jetė. Veēanėrisht nėse jetoni vetėm, kafshėt shtėpiake ndihmojnė kundėr vetmisė dhe ju ndihmon tė vazhdoni tė pėrqendroheni nė atė qė po ndodh rreth jush.

  Shoqėria
  Vetmia mund tė bėhet njė shok i padėshirueshėm nė ēdo moshė dhe mund tė ēojė nė depresion si dhe probleme fizike. Mbajtja e njė kafshe nė shtėpi, jo vetėm qė mund tė pėrmirėsojė gjendjen tuaj, mund tė bėhet njė shok i mirė dhe tė ndikojė pozitivisht nė personalitetin tuaj. Duke u kujdesur pėr ta ju do tė keni gjithmonė diēka pėr tė bėrė. Qentė mė tė vegjėl, nė veēanti, mund tė merren mė lehtė mė vete gjatė udhėtimeve.

  Duke pasur njė rutinė
  Rutina duke u kujdesur pėr njė kafshė mund tė sjellė strukturė dhe qėllimin nė jetėn tuaj tė pėrditshme. Ndoshta ju nuk doni tė ngriheni gjithmonė herėt nga shtrati, por kafsha juaj do ju stimulojė tė ēoheni. A nuk ėshtė kjo njė gjė e mirė?

  Ushtrimet
  Njerėzit mund tė pėrfitojnė nga ushtrimi i rregullt fizik pavarėsisht nga mosha e tyre. Por ėshtė e vėshtirė pėr t’u marrė me njė ushtrim rutinė tė rregullt, dhe ėshtė aq shumė e lehtė pėr ta kaluar atė nėse ushtroni dhe qenin tuaj. Pasi njė qen mund tė jetė njė mėnyrė e madhe pėr tė bėrė nė kėmbė njė pjesė tė planit tuaj tė pėrditshėm.

  Mė pak stres
  Njerėzit e moshės sė tretė priren tė shfaqin mė tepėr stres nėse ndihen tė vetmuar dhe nuk kanė njė kafshė qė tė merren me tė. Ndoshta pėr ta ēdo gjė ecėn nė rregull nėse bėjnė njė qen mik pėr njė pjesė tė jetės.

  Dilni nė shėtitje
  Duke pasur njė kafshė shtėpie, veēanėrisht kafsha kėrkon aktivitet tė rregullt nė natyrė, nė kėtė mėnyrė kafsha ju ndihmon tė qėndroni tė lidhur me jetėn. Ju shkoni pėr vizita veterinare, dhe nxirrni qenin tuaj nė shėtitje nė natyrė. Nė kėtė mėnyrė ju pėrfshiheni nė aktivitete sociale.

  Bėni miq tė rinj
  Ka shumė aktivitete tė pėrbashkėta pėr pronarėt e qenve, duke filluar nga shėtitjet komunale me ngjarjet bamirėse dhe organizatave tė tjera qė kujdesen pėr kafshėt dhe mbrojtja e mjedisit. Mund tė jetė e vėshtirė pėr tė takuar njerėz tė rinj, por kafshėt shtėpiake janė akullthyes tė mėdhenj.

  Interesa tė reja
  Njė kafshė mund tė vėrė nė dukje interesa tė reja dhe aktivitete tė reja. Mbase dhe pastrimin e parkut tė lagjes ku ju ecni me qenin tuaj. Disa spitale u rekomandojnė pacientėve tė sjellin edhe kafshėt e tyre e ti pėrkėdhelin, sepse kjo ndikon pozitivisht nė shėndetin e tyre.

  Mbrojtje
  Njė qen mund tė ofrojė siguri tė rėndėsishme. Hajdutėt e mundshėm do tė qėndrojnė larg nga njė shtėpi ku leh njė qen. Vėzhguesi juaj mund tė peshojė vetėm 8 kilogramė, por personi nė anėn tjetėr tė derės nuk i afrohet shtėpisė ku ka njė qen.

  Duke pasur kujdes pėr diēka
  Ju keni nevojė pėr qenin tuaj. Pasi pasi tė pėrfundoni karrierėn tuaj ose fėmijėt tuaj tė rriten dhe largohen tė ndėrtuar jetėn e tyre tė pavarur, ju do tė jeni vetėm, por duke pasur njė qen ose mace, ju do tė kėnaqeni, pasi do tė keni pėr t’u kujdesur pėr njė tjetėr gjė tė gjallė.

  Investimi nė jetė
  Nė fund tė ditės, tė paturit e njė kafshe do tė thotė qė ju keni bėrė njė premtim qė do ju bėjė tė vazhdoni tė jeni i pėrfshirė nė njė tjetėr jetė. Ky angazhim ėshtė njė nga vendimet mė pozitive qė ju mund tė bėni duke u marrė me qenin tuaj.

 2. #2
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  19
  Mė pak stres
  kjo esht shum e vertet !!....kur jam ndonjeher e merzitur , e me del para juni (macoku im )...sinqerisht me sjell buzeqeshjen......me afrohet , lozim,,,,e me sjell shum ne vete

 3. #3
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,524
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  25
  Reputacioni
  22
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga labja Lexo postimin
  kjo esht shum e vertet !!....kur jam ndonjeher e merzitur , e me del para juni (macoku im )...sinqerisht me sjell buzeqeshjen......me afrohet , lozim,,,,e me sjell shum ne vete
  ta besoj

 4. #4
  Gjumash!!!! Lirenti-Addicted Maska e Arjol
  Anėtarėsimi
  Nov 2008
  Postime
  2,893
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  13
  do fillojne te gjithe me kuē e me maē neper shpi

 5. #5
  curva sud....... Autorė Maska e 3r1k0
  Anėtarėsimi
  Apr 2010
  Vendndodhja
  Tirana Albania
  Postime
  1,081
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  11
  Nuk jam ne kundershtim per mbajtjen e kafsheve shtepiake.........jam ne kundershtim me mbajtjen e tyre brenda ambjeneteve shtepise.
  Personalisht e kam nje qen ne shtepi por e mbaj jashte ne oborin e shtepise, ku ai ka edhe "shtepine" e vet.

 6. #6
  Ncncncnc 55% Maska e erinda
  Anėtarėsimi
  Mar 2009
  Vendndodhja
  Atje ku isha dje...
  Postime
  5,014
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  16
  edhe une e kam nje qenush pellush............aman sa e dua,sa me shlodh te vdes une per ate o zot.............jane gje shume e bukur,te shlodhin komplet

  kur shkoj ne supermarket e vendos tek karroca dhe sa gezon o zot.......kercen atje brenda,luan,eshte i bardhe si bora dhe e dua pa masssssssssssss

 7. #7
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31
  Ke harruar ushqimet e avancuara Ketu te shtepia ime eshte ber te mbash nje derrkuc!

 8. #8
  Ncncncnc 55% Maska e erinda
  Anėtarėsimi
  Mar 2009
  Vendndodhja
  Atje ku isha dje...
  Postime
  5,014
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  16
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga ReniX Lexo postimin
  Ke harruar ushqimet e avancuara Ketu te shtepia ime eshte ber te mbash nje derrkuc!
  hahahahahahahha sa kam qeshur me kete!.....

  mos e pyet me shume shef kuti kartoni me ushqim per qenin tek kuzhina ime,se sa ushqime qe haj une!.....

 9. #9
  Postues Nderi Lirenti-Addicted Maska e TraHaNa
  Anėtarėsimi
  May 2008
  Postime
  1,532
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  13
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga ReniX Lexo postimin
  Ke harruar ushqimet e avancuara Ketu te shtepia ime eshte ber te mbash nje derrkuc!
  hahahaha

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. A keni kafshė shtėpiake?
  Nga EMAUS nė forum Votime dhe Sondazhe
  Pėrgjigje: 68
  Postimi i Fundit: 06-06-2013, 08:20 PM
 2. Pėrgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 22-02-2013, 09:38 PM
 3. Arsyet pse duhet ti themi PO marteses
  Nga labja nė forum Psikologji-Sociologji-Filozofi
  Pėrgjigje: 21
  Postimi i Fundit: 17-05-2012, 09:22 PM
 4. Macja, kafsha shtėpiake mė e zgjuar !!
  Nga labja nė forum Flora dhe Fauna
  Pėrgjigje: 58
  Postimi i Fundit: 14-05-2012, 10:43 AM
 5. Itali, kafshėt shtėpiake shtojnė divorcet
  Nga aurel nė forum Ngjarje Nėpėr Botė
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 11-11-2009, 09:42 PM