Ushqimi i errėt dhe pijet mund t’i nxijnė dhėmbėt tuaj. Nė anėn tjetėr, ka ushqime qė dhėmbėt tuaj mund t’i bėjnė mė tė bukur dhe tė ruajnė bardhėsinė e tyre.

Pemėt dhe perimet e freskėta. Pėrtypja e mollės, karotės apo lulelakrės do tė ndihmojė te pastrimi i dhėmbėve. Po ashtu do tė ndihmojnė qarkullimin e pėshtymės, ēka neutralizon acidet dhe kėshtu mbrohen dhėmbėt.

Djathi dhe jogurti. Ushqimet e pasura me kalcium do tė ndihmojnė pėr ruajtjen e
buzėqeshjes sė bukur. Reduktojnė rrezikun nga gjakderdhja e mishrave tė dhėmbėve, ndihmojnė tek largimi i grimcave tė ushqimit dhe nė fund zvogėlojnė nivelin e baktereve tė kėqija nė zgavrėn e gojės.

Dredhėza dhe portokalli. Kėto pemė lustrojnė dhėmbėt nė kuptimin e plotė tė fjalės. Pas shujtės pastroni dhėmbėt me lėvore tė portokallit ose me dredhėza, pastaj shpėrlani me ujė. Pas disa muajve do tė vėreni se si dhėmbėt tuaj janė mė tė bardhė.

Qumėshti nė kafe. Kafja shkakton njolla nė dhėmbė. Megjithatė, shtimi i sasisė sė vogėl tė qumėshtit nė kafe mund tė ndihmojė te parandalimi i njollave tė ardhshme.

Burimi: Telegrafi