Receta Gatimi

Fjalė tė Urta


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 20 prej 20
 1. #1
  Mr. Lirenti Administrator Maska e Lirenti
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  root
  Postime
  444
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  10

  Fjalė tė Urta

  Besa


  * Hidhėroju dikujtė aq sa ka dituri.PRESHEVĖ
  * Ajo qė ke frikė tė gjen. ELBASAN
  * Ai qė s'ka gojė, vdes pa ardh dita. ELBASAN
  * Ai qė s'tutet me fjalė, s'tutet as me pushkė. KOSOVĖ
  * Atė qė pėshtyn, mos e lėpij. GJIROKASTĖR
  * Atė qė tė qėllon me gur, mos e qėllo me bukė. VLORĖ
  * Ai qė hyn nė lumė edhe do laget. KORĒĖ
  * Burri flet pėrpara syve e jo pas shpine. ELBASAN
  * Burri njė herė ka lerė, nji herė do tė vdesė. KURVELESH
  * Burri o tė fal, o tė var. GJIROKASTĖR
  * Burri s'matet me pėllėmbė po me zemėr. SKRAPAR
  * Burri o tė mbyt, o tė fal; i ligu as tė mbyt, as tė fal. SHKODĖR
  * Ēakallit lėshoi ujkun. ELBASAN
  * Ēkul dhėmbin, tė tė shėndoshen kryet. JUG
  * Ē'pret nga ai qė trembet ngas hija e tij. KURVELESH
  * Dajaku ka dalė nga xheneti. KAVAJĖ
  * Delen e mplakė frika nga ujku e gėrshėra. DEVOLL
  * Derri do plumbin, nuk zihet me duar. LUSHNJĖ
  * Ditėgjati s'bėhet ditėshkurtėr me nėmė. LUNXHĖRI-GJIROKASTĖR
  * Drunė e shtrėmbėr e djeg zjarri. SHIPĖRI E MESME
  * Dhe kau i mirė po s'e ngacmove, s'tėrheq nė brazdė. ELBASAN
  * Dhelprės me dhelpėri, ujkut me trimėri. JUG
  * E nxehta del me tė nxehtė, e ftohta me tė ftohtė, helmi me helm. PĖRMET
  * Frika nuk e len lepurin me u majtė. SHKODĖR
  * Frika ruan vreshtin, bekēiu nuk ėshtė gjithnjė. VLORĖ
  * Frika nuk e lė lepurin tė vėrė dhjamė. KOLONJĖ
  * Fusha bėn baltė, mali bėn furtunė. MYZEQE
  * Gozhda nxjerr goxhdėn. VLORĖ
  * Gungaēit vetėm varri ia drejton samarin. SHKODĖR
  * Guri i rrumbullkėt nuk zė vend. JUG
  * Gjalpin e ruan kripa. GJIROKASTĖR
  * Gjersa tė mejtonet i mėnēuri, i marri mbaroi punėn. KORĒĖ
  * I madh ėshtė edhe plepi, por e fėlliqin sorrat. TIRANĖ
  * Ku do tė dijė hėna se lehin qentė. VLORĖ
  * Ku ngul hunė var hejbet. JUG
  * Ku rafsha mos u vrafsha. FERIZAJ
  * Kur i morėn armėt Lekė Dukagjinit, tha: "Ma mirė me thon qe Leka, se qe vorri i Lekės". KOSOVĖ
  * Kur ke zemėr ke edhe krahė. KRUJĖ
  * Kur ngordh gjarpri, ngordh dhe helmi i tij. JUG
  * Kush kėrkon gjen. PĖRMET
  * Kush ėshtė trim me mend, se trima budallenj ka sa tė duash. JUG
  * Kush ka dhėmbė tė fortė, breh dhe kockėn. DEVOLL
  * Kush ka frikė nga hija e tij, le tė mos tundet nga vendi. JUG
  * Pushka don pushkėn. TROPOJĖ
  * Pyet detin sa lumenj derdhen nė tė. KOLONJĖ
  * Qeni i pangopur tė ha. SKRAPAR
  * Qeni i tėrbum do vra, se tėrbon dynjanė. ELBASAN
  * Rrallė vritet burri qė ka shumė armiq. JUG
  * Si mjer peshkatari qė ka frikė nga lumi. JUG
  * S'ka qeder shqiponja, nga mushkonjat. BERAT
  * Shqerra qė s'thėrret mėmėn humbet. JUG
  * Trimėria e kthen plumbin mbrapsht. JUG
  * Trimi e ka me vete fatin. VLORĖ
  * Trimin vraje, po mos e shaj. KOLONJĖ
  * Uji rrjedh pikė-pikė e ha gurin. JUG
  * Zjarrit po nuk i fryve, nuk ndizet. ELBASAN
  * Amanetin e mban toka. SHKODĖR
  * Amanetin as deti nuk e mban, e qet nė lėndinė. DUKAGJIN
  * Besa asht ma e fortė se vdekja. KRUJĖ
  * Besa e burrit, pesha e gurit. VERI
  * Burri i mirė flet njė herė. KRUJĖ
  * Burri lidhet pėr gjuhe, kali pėr kapistre. ELBASAN
  * Detit i ka hije vala, burrit i ka hije fjala. VLORĖ
  * Deti njihet nė valė, burri njihet nė fjalė. SARANDĖ
  * Ku ėshtė besa aty ėshtė dhe shpresa. KORĒĖ
  * Mos ki frikė nga hasmi, po nga miku i rremė. SARANDĖ
  * Nga del fjala del dhe shpirti. JUG
  * Po nuk e pate tė ligun brenda, nuk tė vjen nga jashtė. VLORĖ

  wiki

 2. #2
  Mr. Lirenti Administrator Maska e Lirenti
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  root
  Postime
  444
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  10

  Re: Fjalė tė Urta -Atdheu

  Atdheu

  * Ara ime varri im. LABERI
  * Ardhin galat dhe prishėn folenė e bilbilit. KORCE
  * Atdheu e nana nuk harrohen. TROPOJE
  * Atdheu mbi tė gjitha. VLORE
  * Ai qė lė arėn e vet, nget arėn e huaj. KORCE
  * Balta mė e ėmbėl se mjalta. GJIROKASTER
  * Bijė vendi pikė argjendi. BERAT
  * Bukė e hi nė shtėpi. PERMET
  * Ēdo hi nė vatrėn e tij. JUG
  * Ēdo komb t'i vėrė vetes njė vlere, atė i venė dhe tė huajt. JUG
  * Ēdo zog kėrkon folenė e tij. JUG
  * Dardha bie nėn dardhė. VLORĖ
  * Derė e botės s'ėshtė strehė e kokės. JUG
  * Duaje atdhenė si shqiponja folenė. JUG
  * Duaj at e duaj nėnė, por mė shumė duaj atdhenė. KOR
  * Dy duar pėr njė kokė, koka pėr atdhenė. KOR
  * Dheu zhuritet por bari mbin pėrsėri. JUG
  * Qeni leh tek stani i tij. GJIROKASTER
  * Fjala nė vend tė huej, bahet gur. VERI
  * Guri i rėndė nė vend tė vet. PĖRMET
  * Gjeli nė pleh tė tij kėndon mė mirė. KORĒĖ
  * Gjeli mbret mbi pleh tė vet .JUG
  * Gjuha dhe njerėzit janė tapia e vendit. JUG
  * Gjuha bashkon kombin. JUG
  * Gjuha ruhet atje ku shkruhet. KORĒĖ
  * I ikuri dhe i vdekuri s'kanė hatėr. JUG
  * Kur tė jesh nė dhe tė huaj, dita tė bėhet njė muaj. KOSOVĖ
  * Kush ka vdekė pėr atdhe, nuk ka vdekė por ka le. SHKODĖR
  * Mace e botės vjen nė shtėpi, pėr tė pėrmbysur tenxheret. KORĒĖ
  * Mbrohe atdhenė si shqiponja folenė. SHKODĖR
  * Njė nėnė nuk na ka bėrė, po njė vend kemi tė tėrė. BERAT
  * Nji zogu qė i prishet foleja hidhet degė mė degė. MAT
  * O shtėpi, o bukė e hi, nuk gjendet varri si ti. ĒAMĖRI
  * Qeni te shpia e vet gjithmonė asht trim. VERI
  * Shqiponja fluturon nė qiell, po folenė e bėn nė tokė. LABĖRI
  * Arnaut, he arnaut, nė vend tė bukės po blen barut. KOSOVĖ
  * Besė e shqiptarit si purteka e arit. JUG
  * Dy milion kur hanė bukė, dyqind milion kur bėjmė pushkė. JUG
  * Gjakut tė derdhur tė shqiptarit i bie dielli e nuk e than, i bie shiu dhe nuk e lan. VERI
  * Supet e maleve dhe supet e shqiptarit nuk janė kėrrusur kurrė. JUG
  * Shqipėria ėshtė e vogėl, po shqiptarėt janė shpirtmėdhenj. JUG
  * Shqiptari kryet e pren dhe besėn s'e then. KOSOVĖ
  * Shqiptari kur jep fjalėn, ther djalėn. VLORĖ
  * Shqiptari me armė e shokė, s'i lutet kurkujt mbi tokė. KOSOVĖ
  * Shqiptari pėr mik asht tret e asht fik. KOSOVĖ
  * Shqiptari s'ha pulė tė ngordhur. JUG
  * Shqiptari s'lė hak pa marrė e borxh pa larė. VLORĖ
  * Shqiptari shqiptarit nuk ka k'i mburret pėr trimėri. SKRAPAR
  * Shqiptarit e ne nga varri me i shku, me e pasė frikė. TIRANĖ
  * Shqiptari vetin e jep e shokun s'e jep. KOSOVĖ
  * Shqiptari vritet por pushkėn nuk e hedh. JUG
  * Shqiptari s'e han trupin me bukė. VLORĖ
  * Toskė e gegė, pemė nga njė degė. GJIROKASTĖR
  * Kush rren shtetin, rren vetin. TROPOJĖ


  wiki

 3. #3
  Mr. Lirenti Administrator Maska e Lirenti
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  root
  Postime
  444
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  10

  Re: Fjalė tė Urta

  Mėnēuria

  * ** Dinaku tė shkon ujė nėn rrogoz. JUG
  * ** Dita e mirė, qė menatė njihet. ARBĖRESHĖT
  * ** Dita me diell duket qė nė mėngjes. MYZEQE
  * ** Djathin, mirė qė e hėngri miu, po shėllirėn kush e piu. ELBASAN
  * ** Duhet ndarė kashta nga kokrrat. VLORĖ
  * ** Dy shaka bėjnė njė tė vėrtetė. JUG
  * ** E treta e vėrteta. DEVOLL
  * ** Fėmija dhe budallai belbėzojnė tė vėrtetėn. GUCI
  * ** Foli derės tė dėgjojė dritarja. VLORĖ
  * ** Foli plakės tė dėgjojė nusja. JUG
  * ** Fshati qė duket s'do kallauz. KORĒĖ
  * ** Gėnjeshtra ėshtė njė plagė, dhe nė u shėroftė tė le nishan. JUG
  * ** Gėnjeshtra nuk ka as dorė, as kėmbė, as bisht, as rrėnjė. BERAT
  * ** Gjarpėri ecėn dhe fshin gjurmėt me bisht. KORĒĖ
  * ** Gjuha e ka rrėnjėn nė zemėr. VERI
  * ** Po nuk e njohe hidhėrimin, nuk do tė kuptosh dhe gėzimin. VERI
  * ** Hileqari nuk tė shef nė sy, po shef nė tokė. DIBĖR
  * ** Ka, qė dhe gomarin mashkull e bėjnė me barrė. JUG
  * ** Kritika ėshtė ilaē i hidhur, po ilaē ama. VLORĖ
  * ** Kur dhelpra nuk arriti rrushtė, tha se janė tė thartė. JUG
  * ** Kur fjala del nga zemra, godet nė zemėr. BERAT
  * ** Malli i prishur nuk shitet pa gėnjyer. VLORĖ
  * ** Me pasė bishtin ta presin, me mos e pasė ta njesin. SHKODĖR
  * ** Mė mirė me tė hidhurat mė pėrpara e tė ėmbėlat pas. PATOS
  * ** Mos e ban penin tra. DIBĖR
  * ** Me sa ka peshk pa halė, aq ka dhe tė bukur pa fjalė. KRUJĖ
  * ** Nuk do as mend as kalem, shif e shkruaj. ELBASAN
  * ** Nuk i gjenden gjarpėrit kėmbėt. JUG
  * ** Nuk luan ferra kot. VLORĖ
  * ** Nuk mbulohet dielli me shoshė. JUG
  * ** Nuk qaj se s'dua burrėn, po bėj zakonė. VLORĖ
  * ** Po tė lavi, tė levi dhe bishtin t'a krevi, hap sytė se tė gėnjevi. KORĒĖ
  * ** Qeni tund bishtin pėr tė mbajtur miqėsinė. KORĒĖ
  * ** Rena a nana e tana tė kėqijave. KAVAJĖ
  * ** S'dalin dyzet ujqėr nga njė drizė. JUG
  * ** S'i bėn mjekra priftėrinjtė. JUG
  * ** Siē na dinė, qofshim, siē jemi, mos qofshim. KORĒĖ
  * ** S'mbushet thesi me gėnjeshtra. GJIROKASTĖR
  * ** Shakaja ėshtė gjysma e tė vėrtetės. JUG
  * ** Ti kemi sahanėt pa kapakė. JUG
  * ** Ustai, ustanė e njef nė zanat. GJIROKASTĖR
  * ** Atij i plasin sytė, e tjetri e pyet pėr vetullat. SARANDĖ
  * ** Barku i gjerė, truri i ngushtė. JUG
  * ** Budallai shkon tek e ngasin. ELBASAN
  * ** Burimi i mirė duket nė thatėsirė. KRUJĖ
  * ** Ē'i do qeni brekėt. KORĒĖ
  * ** Ē'ke moj zemėr qė rėnkon; koka bėn, koka pėson. PĖRMET
  * ** Ēobani i mirė e njeh bagėtinė me blegėrimė. JUG
  * ** Deshi tė vej vetullat, nxorri sytė. JUG
  * ** Deti ka ujė boll, po me u pi s'pihet. KOSOVĖ
  * ** Edhe kau ka gjuhė tė mėdha, por nuk flet dot. JUG
  * ** E mirė edhe fuqia, por ca mė mirė urtija. JUG
  * ** Hesapi nuk bėhet pa hanxhinė. KORĒĖ
  * ** Gjej vendin e bėj kuvendin. ELBASAN
  * ** Gjuha dredhon se mendja e mėson. GJIROKASTĖR
  * ** Hekuri rrihet sa ėshtė i nxehtė. BERAT
  * ** Humbi sėpatėn, i rruat bishti. JUG
  * ** Kali i mirė shton torbėn e tij. JUG
  * ** Kalit tė mirė shtoi tagjinė. SHKODĖR
  * ** Koha vjen pėr atė qė di ta presė. VLORĖ
  * ** Ku qe, asgjėkundi, ēfarė bėre, asgjė. JUG
  * ** Kur del dielli, tė gjithė e dinė nga bie lindja. JUG
  * ** Kur gabon i menēuri ēuditet budallai. MYZEQE
  * ** Lepuri nė mal, kusia nė zjarr. JUG
  * ** Mate punėn jo me atė qė mbjell, po me atė qė korr. GJIROKASTĖR
  * ** Ma mirė tė kesh mend se pare. KOSOVĖ
  * ** Mendja ėshtė nė majė tė gjuhės. SHKODĖR
  * ** Mendja e lehtė rėndon tė zonė. KRUJĖ
  * ** Me njė gur, ti vrave dy zogj. KUĒ-VLORĖ
  * ** Mė bli nji kalė e nji shalė o baba, se kam gjet njė patkua. TIRANĖ
  * ** Mos bėj petulla me ujė. DIBĖR
  * ** Mos e humb si Xhaferri simiten. ELBASAN
  * ** Mos fol si e ėma e zeqos nė majė tė thanės. KORĒĖ
  * ** Mos hidh tė thatėn mbi tė njomė. VLORĖ
  * ** Mos prish sixhaden tė arnosh xhyben. LUNXHĖRI
  * ** Mos shit qen tė blesh kėlyshė. KORĒĖ
  * ** Mos kėrko gjilpėrėn nė kasollen e kashtės. POGRADEC
  * ** Mos u mbyt me njė pikė ujė. PĖRMET
  * ** Ndoqe fillin gjete lėmshin. JUG
  * ** Nė luftė duhen shtatė hile njė trimėri. SKRAPAR
  * ** Nga dy tė vėshtira, mė e lehta, mė e mira. JUG
  * ** Nuk sheh syri po sheh mendja. JUG
  * ** Nuk tė ngroh zjarri i kashtės. SKRAPAR
  * ** Nuk tė thonė: "Qysh ke qenė, po qysh je". VLORĖ
  * ** O djalė nė vend tė huaj, si tė bjerė daullja luaj. KURVELESH
  * ** Oxhaku le tė jetė i shtrembėr, tymi tė shkojė pėrpjetė. JUG
  * ** Peshku nė det, kusija nė zjarr. JUG
  * ** Pėr gjithė vend ka pleq me mend. VLORĖ
  * ** Po tė mos kishte budallenj, me kė do qeshnim. DARDHĖ
  * ** Po pate dhen gjen edhe bari. LIBRAZHD
  * ** Prishja e shtėpisė vjen nga mend. ELBASAN
  * ** Kam inat po nuk kam takat. BERAT
  * ** Sa tė mbledhėsh ti rrusht, tjetri ka ngrėnė njė kosh. KORĒĖ
  * ** S'mbartet ujė me shportė. SHKODĖR
  * ** Si ėshtė vendi bėhet kuvendi. VERI
  * ** S'jepet njė pelė pėr njė thelė. JUG
  * ** S'ka varfėri i menēuri. JUG
  * ** Shtatin pyll e mendjen fyll. SHIJAK
  * ** Shumė lule dalin nė prill, por pakė rrojnė. JUG
  * ** Tė bėnin mizat mjaltė, do t'i kishim qypat plot. KORĒĖ
  * ** Thesi i zbrazėt s'qėndron nė kėmbė. KRUJĖ
  * ** U habit pas lėngut, harroi thelat. JUG
  * ** Vajtėm pėr lesh e dualėm tė qethur. KORĒĖ
  * ** Vetėm budallai ėshtė i kėnaqur gjithmonė nga vetja. JUG
  * ** Vėthėt i nxorra po vėrėt i kam. JUG
  * ** Ai qė lakmon mė shumė, ėshtė gjithmonė i varfėr. JUG
  * ** Ē'bėhet rrallė, bėhet pėr mall. JUG

 4. #4
  Mr. Lirenti Administrator Maska e Lirenti
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  root
  Postime
  444
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  10

  Re: Fjalė tė Urta

  Thjeshtesia

  * Ai qė do tė zihet, zihet edhe me macen. DARDHĖ
  * Duro sa mund, gėzohu pa fund. VERI
  * Dhe durimi ka kufi. JUG
  * Dhisė kur i hanė brirėt, gjen shoqe ti pėrpjekė. DEVOLL
  * Edhe guri pėlcet kur nxehet. KRUJĖ
  * E mjel sa e mjel lopėn pastaj i bie me kėmbė dhe e derdh. KORĒĖ
  * Fjal e ėmbėl thyhen tė fortin. SHKODĖR
  * Fjala e mirė nė ditė tė keqe. KRUJĖ
  * Dhembi kafshon shpesh gjuhėn, megjithatė ata mbeten miq. JUG
  * Gurit tė rrokullisur dhe tė dehurit mos i del pėrpara. LUNXHĖRI
  * Hiq inatin gjej rehatin. KRUJĖ
  * I buti thyen tė fortin. SHKODĖR
  * Kur piqen dy vezė, njėra do thyhet. VLORĖ
  * Kush nuk e urdhėron dot vehten, pajtohet kollaj me tė keqen. VLORĖ
  * Kush e qit koburen, se fut pa zbrazur. VLORĖ
  * Lumi i thellė, nuk rrėmben. JUG
  * Me gojė i afron, me gojė i largon shokėt. KOSOVĖ
  * Me njoftė veten asht urti, me qeverisė veten, ėshtė trimni. MILOT
  * Mėngjesi ėshtė mė i menēėm se nata. TIRANĖ
  * Mos i fryj zjarrit se tė djeg. JUG
  * Mos merr si pushka e jevgut. TIRANĖ
  * Mos nxirr vrerė prej goje tė hidhėrohesh, po nxirr sheqer tė ėmbėlsohesh. PĖRMET
  * Nga mėrzitja e minjve, i vuri zjarrė mullirit. JUG
  * Nuk thyen dhėmbė fjala e mbarė. JUG
  * Pėr inat tė sime vjerre, vete fle me mullixhinė. PĖRMET
  * Pėr pleshtin djeg jorganin. JUG
  * Rrugė e gjatė pret shkurtėr. MYZEQE
  * Sa ti trazosh urėt aq mė shumė ndizen. JUG
  * Sherri do nge, davaja do para. SKRAPAR
  * Shkallėt ngjiten shkallė-shkallė. JUG
  * Ti prite tė paktėn, prite dhe tė shumtėn. SKRAPAR
  * Trim i mirė quhet ai qė pėrcjell zemėrimin. KRUJĖ
  * Uthulla e fortė plas gurin. TIRANĖ
  * Hajde baba tė dėftej arrat e malit; Hajde gjyshe tė tė kallzoj ato tė gjyshit. ELBASAN
  * As topi i Ali Pashės s'e tund. ELBASAN
  * Atij qė nuk e do, i thuaji: "Tė hyftė vetja nė qejf". SHKODĖR
  * Avash Beg se ka hendek. BERAT
  * Ay qė ecėn me krye pėrpjetė, bie nė gropė. JUG
  * Baste e budalla, motėr e vėlla. JUG
  * Breshėri e rreh, e dhija bishtin pėrpjetė. GJIROKASTĖR
  * Daullja bie pėr ata qė kanė veshė. PĖRMET
  * Del ēiraku mė i mirė se ustai. JUG
  * Dy gjela nė njė vikt, s'kėndojnė. JUG
  * Dhi e krimbur, bishtin pėrpjetė. BERAT
  * Edhe vali je, shiko ku ishe dje. LUKOVĖ
  * Ena bosh zhurmon mė tepėr. KRUJĖ
  * Ėshtė nga ai gur qė thyen ēekan. JUG
  * Fjala pa punė, si peshku pa lumė. GJIROKASTĖR
  * Fjalė pak e punė shumė. LIBRAZHD
  * Fol me ty, fol me murin. KAVAJĖ
  * Gjėmon voza qė nuk ka verė. JUG
  * Gjithkush leu, mentė e veta pėlqeu. ELBASAN
  * Hiqu det se do shkojė lumi. JUG
  * I gjen mushka drutė. JUG
  * I mbushet mendja, atij qė ka mend. SKRAPAR
  * Jashtė valles dinė tė gjithė tė kėrcejnė. SKRAPAR
  * Kalliri me bukė, s'e ngren kryet pėrpjetė. JUG
  * Kėlyshi sado tė lehė nuk tė kafshon. KORĒĖ
  * Kollaj tė thuash vreshtė, po duhet rrushi. DUKAT
  * Kur ngjite pėrpjetė, shiko dhe tatėpjetė. JUG
  * Kur u ba horri pashė, vrau t'anė. KAVAJĖ
  * Kush ka matur veten, ka matur gjithė botėn. JUG
  * Kush s'kupton, i japin tė kuptojė. JUG
  * Lumi i thellė, s'ka ushėtimė. JUG
  * Marrija ma e madhe asht me kujtue vedin tė menēėm. SHKODĖR
  * Mendjemadhi niset me kalė, kthehet me kėmbė. KORĒĖ
  * Mė parė mėso veten, pastaj tė tjerėt. JUG
  * Mos i zbulo petėt byrekut, se i dalin lakrat. BERAT
  * Mos mėso ustanė, po merri zananė. PĖRMET
  * Mos u kapardis si gjeli nė plehra. SHIJAK
  * Mos u mat me hijen e me njerėzit. JUG
  * Mos u mat me hijen e pasdrekes. VLORĖ
  * Nė portėn e tė shurdhit mos trokit. KORĒĖ
  * Nga ferra e vogėl del lepuri i madh. JUG
  * Nuk mėsohet plaku si do krehur mjekra. JUG
  * Njeriu sido qė tė bėjė, nuk e kapėrcen dot hijen e tij. KORĒĖ
  * Pas lufte tė gjithė bėhen trima. TIRANĖ
  * Pula bėn venė e kakaris sa zgjuan mėhallė, pela bėn mushkėn dhe nuk ndihet fare. VLORĖ
  * Pyetėn mushkėn, cilin ka baba; "kam dajo kalėn" - tha. JUG
  * S'e lenė hunda me pa larg. KRUJĖ
  * S'ka lezet nė kokėn e zgjebur, shamia e mėndafshtė. KORĒĖ
  * S'ka tė shurdhėt, mė tė shurdhėt nga njeriu qė s'don dije. JUG
  * Sorra e mbante veten pėr pallua, po kur pa kėmbėt e saj qau. VLORĖ
  * S'tunden malet me pėrralla. JUG
  * Teneqe e prishur, ka zė tė gėrvishur. VLORĖ
  * Ti mbaje veten ulėt, pa tė ngrenė tė tjerėt. LABĖRI
  * Ti qesh me tė tjera, po bota qesh me ty. KURVELESH
  * Trimėrinė pas luftės e urtėsinė pas kuvendit s'e ha as qeni. SKRAPAR
  * Trimi qė lėvdohet, nuk tė vret. KOSOVĖ
  * U bė dhija me tremb ujkun. VLORĖ
  * U bo veja me mėsue pulėn. KAVAJĖ
  * U hap dheu, doli njė plesht. JUG
  * U mbars mali, polli njė mi. JUG
  * Unė vij nga mė rrahėn, ti mė tregon shkopinjtė. VLORĖ
  * U rrit kungulli dhe mori dhenė. SKRAPAR
  * Zuri qeni njė lepur, nuk quhet zagar. JUG
  * Ai qė e ka provue din edhe me tė mėsue. KOSOVĖ
  * Bėne vath e ve nė vesh. SHKODĖR
  * Bėj si tė thotė mė i madhi. JUG
  * Bleta din si bėhet mjaltėt. JUG
  * S'di gomari tė haj tagji. PĖRMET
  * Dami tė bėhet mėsim. DIBĖR
  * Kush s'pyet mbetet budalla. JUG
  * Kush u dogj nga qulli, i fryn edhe kosit. JUG
  * Njeriu pa shkollė, asht si pemė e egėr. VERI

 5. #5
  Mr. Lirenti Administrator Maska e Lirenti
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  root
  Postime
  444
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  10

  Re: Fjalė tė Urta

  Drejtesia

  Atė qė merr me njė dorė, kthehe me tė dyja. VLORĖ

  Ban mirė e harro, ban lig e kujto. VERI

  Bėj nder e gjej qeder. MYZEQE

  Edhe ėngjėlli, edhe djalli, janė brenda tek i gjalli. KRUJĖ

  Edhe kopėsht i mbret tė jetė, njė gjemb brenda do e ket. JUG

  E keqja nuk harrohet, e mira po. KOSOVĖ

  E mira dhe e keqja nuk kanė fund. JUG

  E mira nuk ka tavan, e liga s'ka taban. KOSOVĖ

  Ha njėzet e nėntė kafshita me gjellė, s'thua gjė, tė tridhjetėn thatė dhe bėn kiametin. BERAT

  I ligu kur tė hipėn mbi shpinė, nuk din me zbritė kurrė. TROPOJĖ

  I ligu tė puth e tė kafshon. JUG

  I ligu ngatėrron dhe yjet nė qiell. JUG

  I mirė sa mė s'ka, kur fle nuk ha. JUG

  Jo i mirė sa tė tė lėpijnė, jo i keq sa tė tė pėshtyjnė. JUG

  Kur pi ujė, kujto burimin. VLORĖ

  Kur s'mė bėn nder, mos mė bėj qeder. BERAT

  Malli i keq shifet nė bojė, dhe njeriu i keq shifet nė sy. SHKODĖR

  Pėr ēdo punė qė bėnė, mejto se ke edhe vdekje. SKRAPAR

  Pyka e vet e shkyn lisin. KOSOVĖ

  Pyll pa derra s'ka. ELBASAN

  Qen i bardhė, qen i zi, qen i kuq, qen murrash, qen balash, qen ėshtė … JUG

  Qeni kur kėrkon tė hajė tė zonė, vritet. JUG

  Qepa, qoftė e re, qoftė e vjetėr, po era qepė vjen. JUG

  Qeni edhe me sapun tė lahet, era qen do tė vijė. VLORĖ

  Rrit kėlyshėt tė tė hanė kokėn. DEVOLL

  Rrufeja nuk bie nė hale. TIRANĖ

  Sėpatės bish mos iu ban. DIBĖR

  Ska din zemra, atje shkon mendja. SHKODĖR

  Tė mirėn nė e hedh prapa, e gjen pėrpara. SULOVĖ

  Ai qė e ka trupin e drejtė, nuk ka frikė se i del hija e shtrembėr. JUG

  Ai qė e ka mizėn nė kapuē, e ka vjedh bletėn. KOSOVĖ

  Bėni si them unė, e mos bėni si bėj unė. KORĒĖ

  Bie molla qė ka krimbin. JUG

  Buēja po nuk luajti bishtin, nuk i ngjiten qentė prapa. ELBASAN

  Ēika pa nder, si lulja pa erė. KOSOVĖ

  E drejta pa forcė, s'tė pi ujė. JUG

  E zuri krimbi peshkun, nuk e zuri grepi. JUG

  Fajat janė qė pjellin ligjin. JUG

  Faji ėshtė jetim, s'i ka dalė zot njeri. ELBASAN

  Fajin e ka gomari, nuk e ka samari. JUG

  Fjala e drejtė ėshtė e shkurtėr, fjala e shtrembėr ėshtė e gjatė. TETOVĖ

  Gabimi falet njėherė, e jo pėrherė. KOSOVĖ

  Gjithkush ka dy kandarė, njė pėr vete, njė pėr tė tjerėt. JUG

  Hatėri tė lė pa brekė. BERAT

  Hesapi i qėruar, tė nxjerr tė nderuar. JUG

  Ka tė menēur pėr tė marrė. MALLAKASTĖR

  Koka e falur s'pritet. JUG

  Kur falet e liga, dėnohet e mira. JUG

  Kur ke tė drejtė, lėviz dhe malet. JUG

  Kur qeth, bėn qime, kur ha, bėn thėrrime. DEVOLL

  Kur tė gjen njė vdekje, tė ngushėllojnė; po kur tė gjen turpi, ē'tė thonė? KORĒĖ

  Kusari para se tė vjedh, bėn hazėr vendin. KURVELESH

  Kush ha bukė, bėn thėrrime. JUG

  Kush ka ngrėnė mjaltin, ka mizėn pas veshit. ELBASAN

  Kyēi vihet pėr tė ndershmin, pa rezili shpon murin. JUG

  Malin lėvroje pėr lisin, fushėn pėr misrin. GJIROKASTĖR

  Mė parė vra ujkonjėn: pastaj mbyt kėlyshėt. JUG

  Mos pyet si vdiq, po pyet si rrojti. JUG

  Nderi vjen e ikėn, por turpi vjen e nuk ikėn. VLORĖ

  Nė tė humbi unaza, gishti ta ka fajin. KORĒĖ

  Ngarkoje tjetrin aq sa mban. GRAMSH

  Nuk ėshtė e drejtė me u ba dikujt nanė e dikujt njerkė. TETOVĖ

  S'hahet nė vend tė djathit. KORĒĖ

  S'hahen bashkė turp e bukė. JUG

  Zoti vonon, po nuk harron. PĖRMET

  Vritet faji e jo njeriu. VLORĖ

  Ariu s'i arrinte dot goricat e thoshte: "Qenkan tė pa pjekura". BERAT

  Atij i thonė: "Ja ujku", ay thotė: "Ku ėshtė gjurma". JUG

  Ay qė tė do, tė qorton, ay qė nuk tė do, tė lėvdon. BERAT

  Ē'bluan mendja, zbulon pija. BERAT

  Ē'ka barku, nxjerr bardhaku. JUG

  Difton fėmija, ē'ka shtėpia. VERI

  Dinaku hyn nė pus e del pa lagur. TIRANĖ

  Dinaku tė ēon nė dyzet ēezma e s'tė jep ujė. PĖRMET

 6. #6
  Mr. Lirenti Administrator Maska e Lirenti
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  root
  Postime
  444
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  10

  Re: Fjalė tė Urta

  Liria

  Ai qė ndėrton me djersė, mbron me gjak. JUG.

  Ai qė bahet i butė si dele e hanė ujqtė. KOSOVĖ

  As veshi tė mos mbajė plur, as kėmba tė mos durojė gjemb. JUG

  Bilbili te kafazi s'kėndon nga qejfi, po nga marazi. SHKODĖR

  Breshka po ferrėn don. KAVAJĖ

  Buka e botės s'tė ngop. KORĒĖ

  Buka e botės, laku i kokės. SARANDĖ

  Burri nuk shtrihet as pėr sė vdekmi. MIRDITĖ

  Ēdo mal e din barrėn e vet. PRIZREN

  Ēdo njeri ėshtė mbret nė shtėpinė e tij. JUG

  Ēdo shpresė fluturon me krahėt e saj. JUG

  Ē'hall ke, vėshtroje. VERI

  Dasėm pa mish nuk ka. KORĒĖ

  Dasma do mish, lufta do gjak. ELBASAN

  Dele e butė nė qafė tė ujkut. JUG

  Dora e huj tė krun, po jo ku tė kruhet. KOSOVĖ

  Ec me kėmbė tueja e jo me mend e huaja. SHKODĖR

  E di gjalmi ē'ka torba. PĖRMET

  E di vetė gomari ku i vret samari. JUG

  Gunė e huaj s'tė mban ngrohtė. KOLONJĖ

  Gjithkush teshat i lan nė shtėpinė e vet. VERI

  Hallet e mia i di trari im. ELBASAN

  Hall me qč e hall me buaj, po mė keq me qč tė huaj. MYZEQE

  I zoti ia sheh plagėn kalit, nėn samar, se qiraxhiu, ngrihet e shkon. KORĒĖ

  Jeton bleta majė malit, jeton dhe miza nėn bisht tė kalit. KORĒĖ

  Kali i botės s'tė nxjerr jashtė portės. SARANDĖ

  Kafshata e huaj tė mbet nė fyt. SHKODĖR

  Kėmba e di se ku e vret kėpuca. LUKOVĖ- SARANDĖ

  Kur se mbajnė njėzet e katėr tuejt, nuk e mbajnė as katėrdhetė e tetė tė huejt. SHKODĖR

  Kur m'i punonin arat, u liga dhe u thava, kur i punova vet, u maha dhe u ringjalla JUG

  Kur s'ka trimni, s'ka liri. KOSOVĖ

  Kush mba vesh botėn, prish kokėn. GJIROKASTĖR

  Kush merr mendjen e botės, i sjell dėm kokės PĖRMET

  Kush s'lufton pėr liri, robėrinė e ka nė shpi. KOSOVĖ

  Kush unj qafėn i bie zverkut. JUG

  Ku tė ha, kruaje. GJIROKASTĖR

  Leku i huj, peshon rėndė nė xhep. PUKĖ

  Liria fitohet e nuk dhurohet. JUG

  Liria fitohet vetėm me gjak. KOSOVĖ

  Liria i ka rrėnjėt nė gjak. JUG

  Liria nuk blehet me para e me tokė, po fitohet me gjak e me kokė. KOSOVĖ

  Lira vjen kur s'i duhesh vdekjes. BERAT

  Mė mirė njė ditė nė liri, se njėqind vjet nė robni. KRUJĖ

  Mė mirė i lig e i lirė, sesa shėndoshė e me zinxhirė. KRUJĖ

  Mė mirė nėn hijes ne ferres sime, sesa nėn hijen e fikut tonė. KOSOVĖ

  Mė mirė njė ditė gjel, sesa tre ditė pulė. ELBASAN

  Mė mirė Sokol njė herė, se sorrė gjithherė. SHKODĖR

  Mashė e tjetrit mos u bėj. JUG

  Me dorėn e tjetrit, mos vrafsh as gjarprin. SHIJAK

  Me duart e mija rrafa kokėn time. MYZEQE

  Mė e urtė se delja nuk ka, por edhe asaj i ngjiten ferrat pas. BERAT

  Mė mirė gomar, po tėndin, se kalė, po tė botės. LUKOVĖ

  Mė mirė nėn dhč i mbuluar, se mbi dhč i gjynjėzuar. SKRAPAR

  Mė mirė tė vdesėsh duke luftuar, sesa tė rrosh i gjynjėzuar. SKRAPAR

  Mė mirė tė vdesėsh nė kėmbė, sesa tė jetosh nė gjunjė BERAT

  Mė mirė zog e nė liri, sesa bilbil e nė kulvi. KURVELESH

  Mikun nderoje dhe vėre nė qoshe, po ozt shtėpie tė jesh vetė. JUG

  Mish tė ngordhur edhe egėrsira nuk ha. SKRAPAR

  Mjer ai qė pret nga tjetri! JUG

  Mjer puna ime, qe se bani dora ime. KAVAJĖ

  Mos shko maz pas pele. KOSOVĖ

  Mos shko pas qerres sė tjetrit. SKRAPAR

  Mos u ban mjaltė, se tė han mizat. SHKODĖR

  Nėn hije as bari nuk ngren krye. JUG

  Nuk rron peshku pa ujė. KOSOVĖ

  Njė gjė qė tė merr dora, mos prit tė ta japin. JUG

  Njė punė qė s'e bėn vetė, mos kėrko tė gjesh tė metė. TIRANĖ

  Pėr ēdo punė, puth dorėn tėnde. ELBASAN

  Po nuk nderove veten, s'tė nderon njeri. VLORĖ

  Pyet shtatė a tetė, e bėj si di vetė. VLORĖ

  Qafa e unjur, koka e prerė. LUKOVĖ

  Qėndro shtyllė e mos u bėj urė. KRUJĖ

  Rrushi varet nė degėt e vet. LUSHNJE

  S'bėhet dasma pa thyer kupa. ARBĖRESHĖT E ITALISĖ

  Gjithsecili nė punėn e tij ėshtė zot. JUG

  S'mbahet shpirti me falimnders. VERI

  Syri i tė zotit plehron arėn. JUG

  Shqiponja nuk gjuan miza. KRUJĖ

  Trimėria dhe liria janė si nanė e bijė. KRUJĖ  wiki

 7. #7
  Mr. Lirenti Administrator Maska e Lirenti
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  root
  Postime
  444
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  10

  Re: Fjalė tė Urta

  Puna

  Ai qė pėrton sot, pendohet mot. VLORĖ

  Bujku i mirė, ia merr me zorr bukėn tokės. TROPOJĖ

  Burri nė shtėpi, si dreqi nė xhami. ELBASAN

  Ēelėsi qė punon, nuk ndryshket. MALLAKASTĖR

  Dembeli ėshtė nėna e tė gjithė veseve. VERI

  Dera e pėrtimit, caku i mjerimit. LIBRAZHD

  Dita pa punė nata pa gjumė. JUG

  Dora me baltė buka me mjaltė. KOSOVĖ

  Dora e larė, zorrė e tharė. JUG

  Edhe ujėt po tė rrijė nė njė vend qelbet. JUG

  Gruaja qė nuk do tė gatuajė, shosh gjithė ditėn. SKRAPAR

  Gjykon puna, s'gjykon guna. LIBRAZHD

  Hekuri sa punohet, aq zbukurohet. VLORĖ

  I mjeri ai qė s'mendn pėr pleqėri. SHKODĖR

  Kau qė nuk vete nė arė e pret sėpata. KURVEÖESH

  Kazma nė dorė, buka nė gojė; kazma ne katua, trasta del pėr miell hua. SKRAPAR

  Kush ka turp, vdes pėr bukė. JUG

  Kush mori udhė, dhe do tė lodhet. GJIROKASTĖR

  Kushtrimi del pėr tė ligshtin, pse trimi kujtohet vet. SHKODĖR

  Lima dalėngadalė bėri tranė gjilpėrė. JUG

  Malet tunden, po nuk bien. JUG

  Me fal gjakun ėshtė burrni. KOSOVĖ

  Mos kij turp nga kush s'ka turp. JUG

  Mos prit tė tė kėrkojė e mira, po kėrkoje. VLORĖ

  Mushka do dru, e demi kular. SARANDĖ

  Mos u fshi si miu prapa poēes. SKRAPAR

  Nė kurdhėn e nxehtė, s'rrihet me ēekan druri. JUG

  Njeriut iu bėj njeri, qenit bėniu qen. JUG

  Po kėrciti dhėmbėt qeni i qėndro me shkop nė dorė. JUG

  Po nuk qau fėmija, nuk i jep nėna sisė. JUG

  Po nise njė udhė, do kaptosh dhe sheshe, dhe male, dhe gurė. DEVOLL

  Po nuk u turbullua, nuk kthjellohet. PĖRMET

  Kėnga pėr darkė, brenga pėr drekė. JUG

  Ku ka bletė, ka dhe mjaltė. PĖRMET

  Ku ka zemėr ka dhe krahė. JUG

  Kullote dhinė tė tė mbushė kusinė. GJIROKASTĖR

  Kur s'ke mbjellė, s'ke ēfarė korr. JUG

  Kur s'ke punė luaj derėn. PĖRMET

  Kush fėrkon pulėn, ha edhe vezėn. KORĒĖ

  Kush fle ngorhtė ka edhe ftohtė. ARBĖRESHĖT

  Kush i kullot deshėt, ai qeth dhe leshėt. PĖRMET

  Kush nuk di ē'ėshtė lodhja, ai nuk di ē'ėshtė ēlodhja. BERAT

  Kush pėrton vdes urije. BERAT

  Kush rri nė pemė, ha edhe kokrrat. KORĒĖ

  Kush s'punon, dheut i rėndon. JUG

  Kush zė brumė do tė gatuajė. JUG

  Me mirė "punė e mbarė", se "mirė se tė gjej". SHKODĖR

  Mbill me njė dorė, korr me tė dyja. JUG

  Me lopatė ari dhe shat argjendi tunden e lėkunden edhe malet nga vendi. SARANDĖ

  Mirė se tė gjej, o hija e madhe!- mirė se vjen o dembel hamė- A kamė leje tė rri pak? Po pate me hangėr rri sa tė duash. TIRANĖ

  Mos rri si nusja nė dasėm. JUG

  Moti ndihmon atėqė punon. BERAT

  Nga puna po nuk rrodhi, domosdo do pikojė. VLORĖ

  Nuk mund tė dalė punė e madhe nga ai qė nuk do tė voglėn. BERAT

  Njė ujė qė nuk ecėn s'pihet. ELBASAN

  Paraja nuk i zgjedh njerėzit. VLORĖ

  Po shkove me tė kėrciturit gishtėrinjtė sot, mos u anko nga tė kėrciturit e zorrėve nesėr. VLORĖ

  Pula qė kėndon nė mbrėmje nuk bėn vezė nė mėngjes. JUG

  Puna e rinisė, jorgan i pleqėrisė. TIRANĖ

  Qan ara se nuk i vjen fara. SARANDĖ

  Ruaj dhinė tė pish qumėshtin. SARANDĖ

  Sa mė shpejt kositet livadhi; aq mė shpejt lind bari. TROPOJĖ

  S'bėhet vreshti me urata, po me shata e lopata. JUG

  S'gjuhet me zagar lidhur. BERAT

  Nuk zihet pleshti me dorashka. KORĒĖ

  Shpjere gojėn te buka e jo bukėn te goja. JUG

  Trupi shėndoshet me tė punuar, mendja ndėrtohet me tė mėsuar. JUG

  Ujku e ka qafėn e trashė, se ka kambėt e shpejta. KRUJĖ

  Vure vezėn more pulėn. KRUJĖ


  wiki

 8. #8
  Mr. Lirenti Administrator Maska e Lirenti
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  root
  Postime
  444
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  10

  Re: Fjalė tė Urta

  Maturia

  As copėn e madhe mos e ha pa u menduar. KRUJĖ

  Ē'del nga goja, hyn nė vesh e del pėr hunde. JUG

  Dardha dhe sėpata e kanė bishtin mbrapa. SARANDĖ

  Dasma nuk shihet nė fillim, por nė fund. JUG

  Dijet e mėdha janė nė fjalė tė shkurtra. SHKODĖR

  Dy kunguj nėn njė sqetull s'mbahen. PĖRMET

  Dy vesh dhe njė gjuhė, fol pak e dėgjo shumė. JUG

  Dhjetė herė mat, njė herė pre. KOSOVĖ

  Fjala dhe plumbi kur dalin s'kthehen mė. GUCI

  Gazi i madh, kthehet nė helm. KORĒĖ

  Gjuha flet e fshihet, shpina pret e rrihet. KOSOVĖ

  Gjella me kripė e kripa me karar. PĖRMET

  Gjuha eshtra s'ka, eshtra thyen. KURVELESH

  Gjuha tė lidh, gjuha tė zgjidh. VLORĖ

  Ha tė rrosh, jo rro tė hash. JUG

  Janė tė urtė tė marrėt sa pa thėnė fjalėt. JUG

  Kashata e madhe tė ngec nė fyt. JUG

  Kėmba e madhe tė shqyen kėpucėn. BERAT

  Kur tė hedhėsh gurin, mate gjer ku arrin. JUG

  Kur flet shkopi tė vret. VLORĖ

  Kur han bukė misri, kujto bukė thekri. JUG

  Kur s'di not mos u fut nė ujė. KORĒĖ

  Kush ha shumė i del pėr hunde. PĖRMET

  Kush shef ma sėpari barkun, asht i mangėt nga trutė. KAVAJĖ

  Lakmia, lakfyt. PUKĖ

  Lisi nuk pritet me nji tė rame. FERIZAJ

  Lulja e kėputun nuk mbin ma. KRUJĖ

  Mė mirė njė pulė nesėr, se nji vezė sot. DIBĖR

  Mos dalė goja para mendjes. BERAT

  Mos i bjer tė mirės me shkelm. DIBĖR

  Mos i hyr valles, kur nuk di ta hedhėsh. MYZEQE

  Mos kėrko vezė tė pjekura nė hell. SKRAPAR

  Ngopet deti me lumenj? DEVOLL

  Nuk mba ujė orizi. JUG

  Njė fjalė qė e dinė dy veta, e dinė gjithė bota. ELBASAN

  Pi rakinė e jo mendjen. JUG

  Po fole shumė, sikur xhevahire tė thuash, kakėrdhi bėhen. KORĒĖ

  Po t'i marrėsh lopės tėrė qumėshtin, ngordh viēi. JUG

  Qefi prish qefin. JUG

  Tamahu tė shpie nė gjynah. JUG

  Tė falurit e shumtė i vjen rėndė dhe perėndisė. KORĒĖ

  Ujėt e turbullt mbysin burrin, fjalėt e shumta pėrziejnė katundin. JUG

  Ujku kur ndien erėn e dhenėve, harron qė ata kanė barinė prapa. JUG

  U mbush kupa do tė derdhet. KRUJĖ

  Unė i ha kumbullat, atij i mpihen dhėmbėt. VLORĖ

  Unė baj barrėn, ti djersin. VERI

  Vera sa ma e ėmbėl tė jetė, ma fort tė zenė. SHKODĖR

  Vreshtė shumė mos ven, shpi shumė mos ban, miq shumė mios xen. SHKODĖR

  Nata s'ka shahit. SHKODĖR

  As para pushkės, as prapa mushkės. JUG

  Atje ku fle ujėt, atje ėshtė mė thellė. KORĒĖ

  Barka mbytet edhe pėr njė lėkurė lepuri. SHKODĖR

  Bisha tėrbohet keq, kur sheh se po i vjen fundi. JUG

  Bie njė gurė e shkoqet njė mur. VLORĖ

  Buka qė thyet s'ngjitet mė. JUG

  Ēdo gjė forcohet, nė themel. BERAT

  Ē'ka humbe mos e kėrko, ē'ke nė dorė mos e lėsho. KRUJĖ

  Ēohet njė i marrė e qet njė gur nė ujė, ēohen njėzet tė urtė e s'mund ta nxjerrin. SHKODĖR

  Dimrit iu bėj hazėr qė nė behar, e beharit qė nė dimėr. JUG

  Dita ka sy, nata ka veshė. JUG

  Duhet me i fry lugės para se me tė djeg. KRUJĖ

  Dha pesė e hyri nė valle, jep dhjetė e s'del dot. BERAT

  E dardhė ėshtė dhe bora, po tė thanė duart. JUG

  Edhe pas luftės armėt duhet me i mbajtė. KOSOVĖ

  E ke zogun nė dorė, mbaje. KORĒĖ

  Fusha ka sy, mali ka veshė. KRUJĖ

  Gishtėrinjtė i fut nė mjaltė e i lėpin, po nuk i kafshon dot se tė dhembin. DARDHĖ

  I marri ē'flet nuk din, i urti ē'din nuk flet. VERI

  I zoti duhet tė ruajė arėn e vet. ELBASAN

  Jo si cjapi te kasapi. KORĒĖ

  Kali nuk mbahet pėr bishti, po prej freri. TROPOJĖ

  Ka thėnė Nastradini, edhe nė diell merr ombrellė. SHKODĖR

  Kur s'ke mace, bėjnė minjtė dasėm. ELBASAN

  Kij frikė nga njė njeri qė frikėn ta ka. KRUJĖ

  Kujto qenė e bėj gati shkopin. KORĒĖ

  Kur shkon pėr udhė merr shkop dhe gurė. PĖRMET

  Kur t'i hypėsh kalit, shifi patkonjtė. ELBASAN

  Kush vret nuk flet. SKRAPAR

  Me zjarrin dhe ujin nuk bėhet shaka. VLORĖ

  Mos luaj me gurė po e pate shtėpinė me xhama. SULOVĖ

  Mos shkel nė dėrrasė tė kalbur. KAVAJĖ

  Mos shko si breshka te nallbani. KORĒĖ

  Mos shko si cjapi te kasapi. SHQIPĖRI E MESME

  Mos u zėr pėr degėsh, po pėr rrėnjėsh. JUG

  Nata ėshtė me barrė, s'dihet ē'pjell. KORĒĖ

  Nga njė vėrė e vogėl, rrjedh e gjithė fuēia. LABĖRI

  Nji shkėndi ndez nji mal. KORĒĖ

  Pėr njė dorė kashtė e vret samari mushkėn. JUG

  Pėr njė pe, pėr njė gjilpėrė, vate dėm njė punė e tėrė. JUG

  Ruaju tė tė ruajė perėndia. JUG

  Ruhu nga thėngjilli i mbuluar. JUG

  Sė ligės ruaju, e mira tė ndjek vetė nga pas. SKRAPAR

  S'lidhet kali me pč. LUKOVĖ

  Shkon njė herė, bėhen gjurma; dy tri herė bėhet udhė. KORĒĖ

  Ujku mjergull kėrkon. JUG

  Zė goje qenin, bėj hazėr shkopin. GJIROKASTĖR

  Shtėpija pa fėmijė, si nata pa yje. SARANDĖ

  Ma i keqi vėlla tė merr hakėn. KOSOVĖ

  Motra jemi, shoqe s'jemi. JUG

  Ndarja ėshtė mė e mira e tė ligave. SKRAPAR

  Krushka pėr dhėndrin gjen peshk majė malit. SHKODĖR

  Gjumi natės i randė i bėn keq ditės. SHKODĖR

  Gjumi nė dėborė ėshtė shkesi i vdekjes. JUG

  Mos pyet sa vjeē je, po ē'shėndet ke. TIRANĖ

  Nuk mbushet pusi me pėshtyma. GRAMSH

  As kėmishės sė shtatit s'ėshtė pėr t'i besu. KAVAJĖ

  Besove, bėre mirė, s'besove, ca mė mirė. JUG

  Ē'ka shtėpia tė mos marrė vesh fqinjėria. SKRAPAR

  Do tė ruash sekretin nga armiku, mos ia thuaj as mikut. BERAT

  Esapi i shtėpisė nuk del nė pazar. KORĒĖ

  E thėna dhe e bėra janė larg. DIBĖR

  I marri premton dhe budallai shpreson. JUG

  Kur qesh djalli e ka punėn keq. VLORĖ

  Mba murin mos bie. SHQIPĖRI E MESME

  Me thėnė e me tė bėrė shkon nė mes njė lum i tėrė. JUG

  Mė gėnjeve njė herė, harram e paē, mė gėnjeve tė dytėn hallall. JUG

  Mos u bėj thes i ēpuar. SKRAPAR

  Mos dėgjo ē'thotė ai pėr vete, por dėgjo ē'thonė bota pėr tė. SKRAPAR

  Ma kanė sharė pelėn se kanė sy ta blenė. JUG

  Nė mė rrefsh sė pari tė vraftė Zoti, nė mė rrefsh sė dyti, tė ndihmoftė Zoti. JUG

  Kur tė thonė ngordhi ujku, atėherė ruaj gomarė. JUG

  Mos i jep shkopin harbutit, se tė vret me shkopin tėnd. MYZEQE

  Nuk ėshtė ar gjithė qė ndrit. VERI

  Nuk i varen ujkut mėlēitė nė qafė. KORĒĖ  wiki

 9. #9
  Mr. Lirenti Administrator Maska e Lirenti
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  root
  Postime
  444
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  10

  Re: Fjalė tė Urta

  Miqėsia

  Ari nė zjarr provohet, miku nė rrezik kuptohet. VLORĖ

  Armiku s'pritet me fjalė, por me plumb. KRUJĖ

  Armiku mė i rrezikshėm ėshtė, ai qė harrohet. JUG

  As buka nuk haet vetėm. JUG

  Atje ku luftojnė dy, fiton i treti. KORĒĖ

  Kur merr dėrrasa tė plasur, ēahet e tėra. SKRAPAR

  Kur je veti i dytė, tė ngoh dhe fryma e shokut. BERAT

  Lulja e kėputur nuk lėshon mė. MYZEQE

  Me mikun ha e pi, tė dhėnė e tė marrė mos ki. JUG

  Mendja me mendjen, pjellin mėndje. JUG

  Me njė ka nuk bėhen pendė. JUG

  Me nji tra nuk mban shtėpia. JUG

  Mėson nga armiku mė shumė se nga miku. JUG

  Miku i mirė tė nderon shtėpinė, miku i vjetėr nuk hidhet poshtė. JUG

  Miku ėshtė mik deri sa nuk pėrzihet nė hallet e shtėpisė. VERI

  Miku harrohet po tė largohet. PĖRMET

  Miku i mirė vjen nga porta. BERAT

  Nuk bėhet stani me dhi tė egra. VLORĖ

  Njeriu ka nevojė mė tepėr pėr dashuri, se pėr lavdi. JUG

  Njeriu pa shokė, si muri pa tokė. JUG

  Miku i mikut tim, ėshtė edhe miku im. VLORĖ

  Njė krah s'mban kala. GJIROKASTĖR

  Njė zog qė ndahet nga klloēka, e ha shqipja. SKRAPAR

  Pa djalė e pa gocė rrova, pa shok nuk rrova. KRUJĖ

  Pėr njė shamatė, lypen dy veta. SARANDĖ

  Punėn nuk e bėn njė gisht, po e bėn grushti. TROPOJĖ

  Qentė le tė lehin, karvanet tė shkojnė pėrpara. JUG

  Ruajmė nga miku, se nga armiku ruhem vetė. VLORĖ

  S'bėhet lėmi me njė kalli. JUG

  S'bėhet stani me lepura. MYZEQE

  S'mblidhen lepujt nė vath. JUG

  S'mbushet thesi me njė kokėrr. LUKOVĖ

  Syri ėshtė mė i mprehtė se kordha. JUG

  Shejtani kur nuk ka punė rreh tė birin. JUG

  Shokė bashkė, e bukė veē. JUG

  Trimi i mirė me shokė shumė. JUG

  Shoku sa duhet, aq qortohet. KOSOVĖ

  Shtėpinė e mbajnė tė gjitha shtyllat. BERAT

  Tek nusja hanė e pinė, te dhėndrri gja nuk dinė. VERI

  Tė mė mbrosh atje ku s'jam, se ku jam mbrohem vetė. LIBRAZHD

  Uji fle, hasmi s'fle. LIBRAZHD

  Ankohet kalorėsi se po i varen kėmbėt. VERI

  As nuk kam, as mė mbarohen. KAVAJĖ

  Bjer, o zot, mikun; tė haj dhe i zoti i shtėpisė. LABĖRI

  Bota tė jep aq sa t'i kesh dhėnė asaj. JUG

  Bukė e kripė e zemėr. KAVAJĖ

  Ēilet dera, rritet ndera. VERI

  Dora lanė dorėn, tė dyja lajnė faqet. ELBASAN

  Edhe pula jote nė kopshtin e botės tė duket e majmė. KOLONJĖ

  Fshati digjet, kurva krihet. JUG

  Fukara jam, po shpirtin nuk e kam fukara. VERI

  I mirė pėr shokė, e i lig pėr vete. JUG

  Bukėn tėnde ha, hall tė botės qa. LUNXHĖRI

  Ēezma i lan tė gjithė, veten nuk e lan. DELVINĖ

  I fundit ja do qaj, ja do qeshė. LABĖRI

  I qan hallin kalorėsit. DURRĖS

  I zoti i shtėpisė, rri nė fund tė urave tė zjarrit. POGRADEC

  Jo gjithmonė "mirė se tė gjeta" po edhe "mirė se erdhe". ELBASAN

  Kafeja ėshtė e zezė, po tė zbardh faqen. JUG

  Nga fryn era kthen gėzofin. DIBĖR

  Kam qeshur tė tjerė, mė mbiu nė derė. KORĒĖ

  Keq mė vjen, po dėm s'mė bėhet. SKRAPAR

  Ku s'tė thėrresin, mos shko; ku s'tė pyesin, mos kuvendo. ELBASAN

  Kėpucari i ka kėpucėt e grisura. JUG

  Kėrkon tė zėrė gjarpėrin me dorė tė botės. JUG

  Kopraci s'tė jep tė zezėn e ullirit. JUG Ku bien daullet tė ēojnė kėmbėt vetė. SKRAPAR

  Ku rėnēa mos u vrafsha. VLORĖ

  Kur tė kem me thasė, tė tė jap njė trastė. SHIJAK

  Kur tė vjen nevojtari nė derė, po s'pate gjė, jep njė gotė ujė. SKRAPAR

  Kush ha vetėm, vdes dhe vetėm. JUG

  Kush shkon pa thirrė, kthen pa u pėrcjellė. SHKODĖR

  Kush vete i paftuar, e gjen sofrėn pa shtruar. ARBĖRESHĖT

  Kush vjen rrallė, ha bakllavanė, kush vjen shpesh ha pėrsheshė. KRUJĖ

  Le gomari qė na ngordhi, po s'na lėnė as mizat rehat. KORĒĖ

  Lype se s'ta jep, merre se nuk thotė gjė. KAVAJĖ

  Mali me mal s'piqen, po njeriu do piqet. JUG

  Me ēfarė syri do mė shofėsh, me atė do tė shof. ELBASAN

  Merr belanė e botės e vė nė krye tė votrės. ELBASAN

  Miku i afėrt nuk ka nder, se vjen pėrherė. MYZEQE

  Miku i thirrur, duhet pėrcjellun. MIRDITĖ

  Miku nuk vjen pėr thelė e lėng, po pėr fjalė e pėr kuvėnd. KRUJĖ

  Mikut i lėshohet vendi dhe i dėgjohet kuvendi. KRUJĖ

  Mirmėngjes, me interes. FIER

  Mos qesh nė shok, se e gjen nė kokė. KOSTUR

  Mos e lėndo ku i dhemb. JUG

  Nė daltė djalė tė na rrojė, nė daltė ēupė, tė tė rrojė. JUG

  Nė shtėpinė e tė varurit, nuk zihet litari me gojė. DELVINĖ

  Nuk dua mish e kabuni, po dua, ner e sajdi. KAVAJĖ

  O bark, o qerrata, kėtu gjete, kėtu ha. BERAT

  Pa para njeriu ha dhe njė thes me kripė. VLORĖ

  Peshku nė det, kripa nė tokė, po bashkohen nė tigan. KORĒĖ

  Prifti mė pėrpara bekon mjekrėn e tij. KOLONJĖ

  Pula bėri venė, gjelit i dhemb barku. KUĒ

  Pushka e trimit dhe sofra e xhymertit, janė gjithmonė plot. SHKODĖR

  Qenit hidhi njė kockė, tė pushojė. SKRAPAR

  Rrugėn pėr te miku, mos e lėr tė zėrė bar. FIER

  Sevapi as shitet, as blihet. JUG

  Sqepari bishtin e shokut e gdhend, tė tijin jo. PĖRMET

  Ta shef bojėn, sa ta ka nevojėn. SKRAPAR

  Trimi nderon trimin, i menēmi tė menēmin, i ligu tė ligun. TROPOJĖ

  Unė ha kumbulla, ty tė mpihen dhėmbėt. JUG

  Ustaj nuk ka shtėpi. MYZEQE


  wiki

 10. #10
  I/e Perjashtuar Maska e Altin111
  Anėtarėsimi
  Apr 2007
  Postime
  2,516
  Reputacioni
  0

  Re: Fjalė tė Urta

  Mos harro se jane 4 gjera ne jete te cilat nuk mund ti rekuperosh

  1. Guri - pasi eshte leshuar
  2. Fjala – pasi eshte thene
  3. Rasti – pasi eshte humbur
  4. Koha – pasi ka kaluar

 11. #11
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  27
  Ja po shtoj dhe une disa


  Ai qe di me se shumti flet me se paku.
  Buka po u thye s’ ngjitet me nje te beshtyre.
  Burri eshte koka, kurse gruaja eshte qafa.
  C’ ke bere do te ta bejne.
  Dardha bie nen dardhe.
  Dardha e ka bishtin mbrapa.
  Dielli duket qe ne sabah(mengjes).
  Dhelpra kur nuk e harrin rrushin, thote eshte i pa bere.
  Degjo shtate a tete dhe perseri bej si di vete.
  E dhena e tjeterit eshte si e krojtura e dhembit.
  Edhe bari i njome digjet neper te thate.
  Fashati qe duket, s do kallauz.
  Floke gjate mendje shkurter.
  Fjalet jane gra, veprat burra.
  Gruaja fut shejtanin ne shishe.
  Gjella me kripe dhe kripa me karar.
  Gjuha, vete ku dhemb dhembi.
  Gjuha kocka s’ ka e kocka thyen.
  Gjithe gishtat dhembin njesoj.
  I zoti e nxjerr gomarin nga balta.
  I talluri, te tall.
  Jeto sikur do vdesesh neser. dhe meso sikur do jetosh gjithmone.
  Kali i botes te le ne udhe, (rruge).
  Kalliri me buk e mban koken poshte, ai bosh… perpjete.
  Kur s’ ke koke, ke kembe.
  Koka ben koka peson.
  Kush te do te shan.
  Kush mungon, bluan.
  Kush lyp shume, e humb dhe ate qe ka.
  Mat shtate here, e pri njehre.
  Me mire nje veze sot, sesa nje pule mot.
  Me thuaj c’ shoke ke , te te them se cili je.
  Me nje lule.., s’ vjen beari.
  Me nje nuse.., nuk behen njeqind dhendurre.
  Mendje e shendoshe ne trup te shendoshe.
  Mendja e madhe.. e keqja e te zotit.
  Me mikun ha e pi, por tregeti mos bej.
  Mollen e mire, e ha derri.
  Mos u mundo te nxjerresh dhjame nga pleshti.
  Mos shiko gunen, po shiko punen.
  Mos hiq petullat me duart e tjeterit.
  Mos bej te vesh vetulla, dhe nxjerr syte.
  Nga ferra del trendafili, ashtu si dhe nga trendafili del ferra.
  Nuk ngopet ariu me miza.
  Nuk I bihet fyellit gjithnje ne nje vrime.
  Nje dru i shtrember, shtremberon gjith stiven.
  Nje dore lan tjeteren, te dyja fytyren.
  Nje mik i mire, duket ne kohe te veshtire.
  Nje gur s mban mur.
  Nje njeri qe ka shume fjale, edhe nje i shurdhet e mund.
  Peshku ne det, tigani ne zjarr.
  Peshku i madh e ha te voglin.
  Perse thirret gomari ne dasem…?!!!.
  Pi rakine, mos pi mente.
  Pune shume, e fjale pak.
  Punen e sotme mos e ler per neser.
  Qeni qe leh shume, nuk te ha.
  Qeifi ha dhe kumbulla te tharta.
  Rrushi shih rrushin, dhe piqu.
  Rri shtrember e fol drejt.
  S’ behen petullat me uje.
  S’ bie rrufeja ne … (lavaman).
  Shtri kembet, aq sa ke jorganin.
  S’mbahet shtepia me mjell hua.
  S’ mbahen dy kunguj ne nje sqetull. ( populli)
  Te gjithe derrat nje fytyre kane.
  Te bente c do mize mjalte… haja dhe une.
  Ujku qimen e nderron por zakonin s’ e harron.
  Ai qe te bertet shume te del i mire ne fund.
  Ai qe martohet heret dhe ai qe ngrihet heret jane te fituar.
  Ai qe eshte shok me te gjithe, nuk eshte shok me asnje.
  Ai qe di te beje lajka, di dhe te shpife.
  Asnjeri nuk njihet profet ne vend te tij.
  Aty ku nuk mer bija, e mer vija.
  Babai puntor rrit femije dembele, mesuesi llafazan nxjerr nxenes memece.
  Borxhlliu i keq te kerkon parate diten e Bajramit.
  Budallai koken si njeri e ka, por kur flet, e merr vesh se c’mall eshte.
  Budallai gjen fjalen, por nuk di se kur e ka gjetur, ndersa i zgjuari fjalen e budallait e fut ne
  xhep.
  Budallai ka fat vetem ne perralla! (edhe ne Shqiperi)
  Burri eshte cadra e gruas.
  Cdo hap drejt kultures, eshte hap drejt lirise.
  Dashuria per rinine, si qumesht per femine.
  Dashuria e tepert del hidherim.
  Dielli eshte jorgani i te varfrit.
  Di te vjedhe ai qe di te fshehe.
  Nuk te ben duhani burre.
  Dy here njeriu eshte femije: heren e pare kur lind dhe heren e dyte kur plaket.
  Dy te rrahura te bejne dem, por jo dy te ngrena.
  E keqja behet shpejt, e mira vjen ngadale.
  E shara eshte arma e te dobetit.
  Fatkeqesia me e madhe eshte humbja e shpreses.***
  Faji eshte jetim.
  Fati ndihmon te guximshmit.
  Femije shume - grushta shume.
  Femija punetor mallin e ve vete, femija dembel humb edhe mallin e babes.
  Fjala e djalit - pushka ballit.
  Fjalen, sa e ke ne goje, e ke robin tend, kur te del nga goja, behesh rob i saj.
  Fjala eshte si bleta qe ka edhe mjaltin edhe thumbin.
  Fukarallek - maskarallek.
  Fukaralleku prek ne burreri dhe ne nder.
  Gazi dhe helmi jane vellezer

 12. #12
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  27
  Grate i ndajne vellezerit, ndersa grate motra i afrojne baxhanaket.
  Hakmarrja gezon vetem shpirtkeqinjte.
  Here me hiri her me pahiri, disa here gabon edhe i miri.
  Heshtja eshte flori, fjala - argjend.
  Heshtja eshte e hidhur, por frytin e ka te embel.
  Humbe pasurine, hic asgje; humbe shendetin ke humbur dicka, humbe shpresen, ke humbur
  gjithcka.
  I dehuri gjithnje betohet se nuk eshte i pire.
  I pasur behesh me dituri jo me pasuri; i mencur behesh me mend jo me moshe.
  I zgjuari nuk kerkon kryevend, nuk ha me teper se duhet dhe trurit nuk i ngarkon me shume se
  mban.
  Kanun me baben nuk ka.
  Koha eshte ajo qe mbyll cdo plage.
  Kur gruaja hyn ne punet e burrave, burri duhet te mesoje hilet e grave.
  Kur njeriut i shtohet salltaneti, i largohet burreria.
  Kur plaku dhe plaka nuk shkojne mire, ia kane pase me hile njeri tjetrit ne rini.
  Kur i ben mire te varfrit, zere se i ke dhene borxh perendise.
  Kur nxjerr sekretin e shokut je i pabese, kur nxjerr sekretin tend je budalla.
  Kur nuk te do nje lagje, fajin kerkoje te vetja.
  Kuri ben nder te keqit, ndez qiri ne shtepi te dreqit.
  Kur varferia hyn nga dera, dashuria del nga dritarja.
  Kur hyn borxh, rron me djersen e te tjereve.
  Kush rron vetem me shprese, vdes i deshperuar.
  Kush ka te kaluar ka edhe te ardhme.
  Liria as nuk falet, as nuk blihet, por fitohet.
  Lufta provon trimin, zemerimi te diturin dhe fatkeqesia shokun.
  Mendja e te zgjuarit budallait nuk i duhet gje.
  Mendja e madhe te pret fatin.
  Po ta dije djali sa e do baba, cmendet.
  Me njeriun tend duhet te kesh nje koder ne mes.
  Mesuesi me i mire eshte pervoja.
  Me mire gjethen e ferres, se gjellen e vjehrres.
  Me veshtire eshte te mbash dy gra se dy shtete.
  Po te kerkosh shoke pa te meta, mbetesh pa shoke.
  Miku, naten e pare eshte flori, naten e dyte baker, naten e trete teneqe.
  Mik i mire eshte ai, qe te mban vajzen e keqe.
  Njeriu rron me shprese dhe me harrese.
  Njeriu ne lufte pa pushke, ne lume pa krahe, dhe ne gjykate pa goje; s’ka cfare ben.
  Njeriu meson te flase shume shpejt, ndersa te heshte shume vone.
  Njeriu ne jete provon me shume hidherime sesa gezime.
  Njeriu sa me shume varrit i afrohet, aq me shume fisnikerohet.
  Njeriu mesohet usta ne shtepi te vet.
  Paraja e bardhe per dite te zeze.
  Parate e pensionit jane paradhenie e vdekjes.
  Pasuria dhe pozita jane mysafire te perkohshem.
  Pasuria nuk eshte lumturia.
  Pasuria me e madhe e te varferit eshte nderi. ***
  Patriotizmi tregon vleren e njeriut.***
  Prej gruas te ndare dhe prej mallit te vjeter, duhet te heqesh dore.
  Politikani urdherohet nga koka dhe jo nga zemra.
  Pushka te ben trim, paraja mendjemadh.
  Qeni qe rri gjate ne hekura, nuk njeh as te zotin.
  Qejfi i hasmit eshte kur te sheh me fytyre te parruar dhe kepuce te pallustruara.
  Qesh me mire kush qesh i fundit.

 13. #13
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  27
  S’ka njeri pa nje te keqe.
  Shpifja eshte si thengjilli, qe, dhe kur nuk djeg, nxin.
  Te rinjte dine gjithcka, te vjetrit dyshojne ne gjithcka.
  Thinjat jane privilegj i te zgjuarve.
  Vendin e huaj fort ta levdosh e kembet mos ta kerkofshin.
  Zoti ka thene, ne qofte se do te dish se cilin kam denuar, shih se ia kam lene nje gje mangut.
  Zanati i spiunit eshte te shese sekretet e miqve.
  Zanati i servilit eshte te sjell fitim, por ditet i ka te numeruara.
  Agait i pjell edhe kau, jo vetem lopa
  Ai qe behet i urte si delja, e hane ujqet
  Ai qe cdo dite ka nje deshire tjeter, asnjehere nuk arrin ta plotesoje deshiren e tij
  Ai qe di te vjedhe, di edhe te fshije gjurmet
  Ai qe din me kuvene, e hijeshon nejen ne ate ven
  Ai qe don me u ba zengin, niset me se pari me vjedhe
  Ai qe eshte i pasur, jep nga teprica, ai qe nuk eshte i pasur jep nga zemra
  Ai qe eshte ne fuqi behet se din cdo gje
  Ai qe han huder nuk e ndien eren e vet, por ia ndijne te tjeret
  Ai qe i mbeshtetet pemes se madhe, gjen hije gjithmone
  Ai qe ka frike edhe kur ka te drejte, nuk fiton
  Ai qe ka, don edhe ma
  Ai qe me indiference i shikon vuajtjet e te tjereve eshte sadist
  Ai qe kercenohet, rralehere hakmirret
  Ai qe ngutet, cdohere vonohet
  Ai qe premton shume, ben pak
  Ai qe s’bindet, nuk din te komandoje
  Ai qe nuk e don babane dhe nenen, ai nuk e don askend
  Ai qe s’durohet si njeri, s’durohet as si shok, as si kolege, as si bashkepunetor e as si fqi
  Ai qe nuk degjon miskojen, se degjon as tupanin
  Ai qe s’punon si burre, rrin e qan si grua
  Ai qe shpejt dashurohet, shpejt deshprohet
  Ai qe shume flet, gje ne drite nuk cet
  Ai qe ta ban rrafsh, ka qef me t’dale koder
  Ai qe ta don te miren, te flet, ai qe s’ta don, vetem te shikon
  Ai qe thote une jam une, ai hup gjithkun
  Ai qe vjedh nje veze, vjedh edhe nje buall
  Ajo qe s’arrihet, duket me e embel
  Ajo qe s’te pelqen ty te ta bejne, mos ua bej te tjereve
  Amerika te jep nje thele dhe te merr nje pele
  Ata qe kerkojne gjithnje te kene te drejte, gati asnjehere nuk kane te drejte
  Ara me vica s’lavrohet
  Ariu nuk rron duke lepire shputat
  Armiku i vjeter kurre ste behet mik i mire
  Armiku, kur mori penden ne dore, si deshi shkroi
  Armikut mos ia trego te verteten
  Armiqte e shumices se njerezve jane ata qe nuk u japin gje atyre
  As hasmin mos e pafsh pa pune
  As me miq e as me anmiq, gojen mos e felliq
  As uje mos pi ne krua te pushtetit
  Ashtu qofte e sherr mos qofte
  Asnje shtepi nuk te kenaq si e jotja
  Ate dere qe s’e cel celesi, e cel paraja
  Ate pune qe s’e ben dot vete, mos kerko t’i gjesh te mete
  Ate qe nuk e don thuaji: Te pafsha pa pune
  Atje ku fle uji, eshte me i thelle
  Atje ku thone se ka dredheza me shume, merre shporten e vogel
  Babai qe len djalin e mire pas, nuk vdes
  Babane e mire nderoje, babane e keq duroje
  Bajrami i vogel s’falet para t’madhit
  Barren e kalit mos ia ngarko gomarit
  Bashkii ben fuqine, ndasia ligeshtine
  Bej gosti, qe te provosh mikun
  Bej shyqyr te paktes, qe te vije e shumta
  Beje si ta besh, pa e bere mos e lesh
  Beji nder qenit, qe ai te kafshoje kemben
  Beni si them une, mos beni si bej une
  Bertiti te bijes, qe te degjoje nusja
  Bejleret rralle lindshin, e shpesh vdekshin
  Besnik behu, e bese mos zin
  Beu nuk i la bujkut as vend per ne varr
  Bie guri mbi vorbe, e mjera vorbe; bie vorba mbi gure, po e mjera vorbe
  Bie nje fjale e nxjerr nje mije te tjera
  Bylbyli njihet ne kenge, njeriu ne pune
  Bima e keqe rritet kudo
  Bisha me e rrepte eshte kur t’i sulmohen klyshte
  Bisha terbohet keq kur e sheh se i vjen fundi
  Bleta din si behet mjalta
  Borxhi i harruar, vjen ne dite te shternguar
  Bota eshte helm e mjalte e perzier
  Brengat jane armiqte e jetes
  Budallen mos e vet se t’kallxon vet
  Buka ne bark, forca ne shtat
  Buka s’ka turp
  Buka te mban fytyren, yndyra te shkelqen fytyren
  Buke e kripe e zemer
  Buke e qepe dhe shendet
  Buka prej qielli s’vjen
  Bukuria dhe pasuria s’jane pergjithmine
  Bukuria dhe mencuria nuk shkojne bashke
  Bukuria e gruas duket ne mengjes
  Bukuria nje dite, veprat nje jete
  Bukuria te habite, bukuria te korite
  Burgu eshte varr per se gjalli
  Burgu e ka deren e madhe per te hy, por te vogel per te dale
  Burgu per burra eshte
  Burrat besojne se bota eshte e krijuar vetem per ta
  Burre i mire ne sofer te huaj mos u ben
  Burri lidhet per fjalet, kau per brinjte
  Burri me dy gra, kemishen pa la
  Burri ne shtepi, si kercu i zi
  Burri nje here ka lindur, nje here edhe do te vdese
  Burri per gruan eshte si catia per shtepine
  Burri s’matet me pellembe por me zemer
  Burri te mbyte ose ta fale, i ligu as te myte as ta fale
  Butesia mund te fitoje gjithcka, pervec pasurise
  Buza me gaz shendeti pa mase
  Ca nga ca vici behet ka
  Cjapi me brire i prin kopese
  Copen e madhe daje, fjalen e madhe perbije
  Ceshte nje dite, s’eshte perdite
  C’ha goja, tregon boja
  C’kane bere te paret, i paguajne te pasmit
  C’te mbjellesh do te korresh
  Cdo e perpjete ka nje tatepjete
  Cdo fillim ka edhe mbarim
  Cdo gje ne vend te vet, cdo pune ne kohe te vet
  Cdo mesim e ke fitim
  Cdo pesim eshte mesim
  Cfare gatuan ate do te hash
  Cka ban baba, e hjek i biri
  Cka ben i keqi, s’ben as dreqi
  C’ke ne shtepi, tregon femija, c’ke ne shpirt tregon rakija
  Cka mos te duash per vete, mos ia qit vellait
  Cka ndjen zemra, atje te shkon mendja
  Cka s’ngop syrin, s’ngop as barkun
  Cka te bahet n’kojshi, prite edhe ne shtepi
  Cka ta ben goja s’ta ben armiku
  Cka te hedhesh ne det, e gjen ne krip
  Ckull dhembin, te te shendoshet koka
  C’mund te beje nje kale me nje karroce te shkaterruar?
  Con nje kashte e te dalin gjashte
  Corba e lire t’i djeg buzet
  ime.

 14. #14
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  27
  E ben mizen bulle, qimen tra
  E di luga cka ka vegshi
  E do shiun, por ne aren e vet
  E drejta ka rrugen e gjate, por vjen
  E dua nipin se do te me marre hakun me t’im bire
  E gjuan gurin dhe e fsheh doren
  E keqja s’harrohet, e keqja po
  E keqja s’ka fund
  E keqja vjen me kembet e kalit dhe ike me kembet e breshkes
  E keqja vjen shpesh nga ata qe jane shume te uritur so shume te ngopur
  E lehte eshte barra ne shpine te huaj
  E liga vjen nga s’e pandeh
  E lire eshte kripa ne Durres, po e ngre qiraja udhes
  E mira duhet kerkuar, e keqja vjen pa kerkuar
  E mira e hallkut e e zeza e vetes
  E mira e ka te miren, e keqja e ka te keqen
  E mira te larteson, e keqja te turperon
  E ngrena e lige te sjell dergjen, e dergja te sjellvdekjen
  E sotmja e qesh te djeshmen
  E thena dhe e bera jane shume larg
  E treta ? e verteta
  E verteta e vertete, por ne kohe e vend te vet
  E verteta s’i pelqen gjithkujt
  Ec e bridh ngado, por shtepine mos e harro
  Edhe ai qe u martua edhe ai qe s’u martua, te dy pishman u bene
  Edhe atij qe ka dije mbi te gjithe, i duhet te mesoje
  Edhe durimi ka nje kufi
  Edhe i fikun edhe i koritun
  Edhe kau ka gjuhe te madhe, por s’flet dot
  Edhe macen kur ta ngacmosh, te grithe
  Edeh pula qorre, gjen ndonje kokerr
  Edhe shakaja e ka kohen dhe vendin e vet
  Edhe syte te t’i nxjerr evladi, prap e don
  Edhe te jesh i bardhe si bora, nuk i shpeton gojes se keqe
  Eja, baba, te te tregoj arat
  Emri i mire fitohet me shume pune te mira dhe humbet me nje te lige
  Eshte e dyshimte ndershmeria e atij qe thote se s’ka njeri te ndershem ne bote
  Eshte zotesi e madhe te dish si duhet trajtuar te mundurit.
  Kur dashuria don te flase, mendja duhet te hesht.
  Gjuha e dashurise eshte te syte.
  Dashuria ne sy lind, ne sy jeton ne sy vdes.
  Dashuria qe u shua nuk ishte dashuri.
  Eshte kenaqesi e madhe te dashurosh, edhe pse nuk ndihesh i dashuruar.
  Dashuria eshte nje e mencur nder te cmendurit, nje helm qe te sheron nje embelsire qe te helmon.
  Dashuria, kolli dhe kruarja kurre nuk mund te fshihen.
  Dashuria eshte ujvare e pashtershme me emrin Femer.
  Dashuria ofrohet si buka, si uji, si liria…
  Dashuria kerkohet si ajri, si zjarri, si shpetimi…
  Ata qe vdesin duke dashuruar jane deshmore.
  Njeriu eshte i humbur nese nuk e gjen veten ne dashuri.
  Dashuria e vertete eshte dhurate fatale, pa parashikime dhe pa litime.
  Pse flet per dashurine sikur tregon perralle?A mund te tregohet muzika me fjale?
  Kur duam dike per virtytet e tij, nuk eshte dicka e vecante, por kur fillojme ta duam per mangesite, atehere kjo eshte dashuri!
  Dashuria s’ka peshe,pervec kesaj:Te duash edhe me shume.
  Dashuria e pare ecen si gaforrja.
  Dashuria e rreme, eshte me e keqe se urrejtja.
  Kam lexuar diku se dashuria eshte kapitulli i pare ne librin e madh te mosmirenjohjes.
  Ngrije uren e dashurise deri ne diell, vetem ajo, vetem ajo na lidh me njerezit.
  Te kerkojsh me arsye rrugen tek dashuria, eshte njesoj si ta kerkosh diellin me qiri.
  Dashuria eshte i vetmi pasion qe nuk duron as te kaluaren as te ardhmen.
  Dashuria ka dy percjelles: te miren dhe zhdervjelltesine.
  Dashurine e paster si loti, mos ia fal cdo idioti.
  Dashuria e ngre personin prej nje vetedije te ngushte dhe e ben moter me te gjitha vuajtjet e njerezimit.
  Dashuria e zjarrte eshte si fantazmat, te gjithe flasin per te, ‘e askush se ka pare.
  Dashuria e kote eshte denim nga denimet me te medhaja.
  Dashuria eshte flaster qe vendoset ne plagen e jetes.
  Dashuria eshte ngacmim i shoqeruar me idene e nje te jashtme.
  Xhelozia dhe dashuria shkojne dore per dore, dhe se bashku sjellin dhimbje.
  Dashuria e sundon mbreterine e saj pa shpate!.
  Dashuria lind te zemra e njeriut njelloj si lind lulja ne balte, por s’i merr as ere e as ngjyre, se s’ka.Ne fund edhe ajo vyshket si lulja.
  Tragjedia me e madhe e jetes nuk eshte se njerezit vdesin, por se pushojn se dashuruari.
  Dashuria? Ne fillim fjal te medha, pastaj fjale te pakta e ne fund fjale te shumta.
  Te dashurosh do te thot te duash nje tjeter me shume se veten.
  Dashuria asnjeher nuk lind ne shpirtin e prishur
  Te dua sepse me dhe dashurine, e dua dashurine sepse ma dhe ti.
  Dashuria platonike eshte vullkan pa erupcion.
  Shumices se njerezve u duhet me shume dashuri sesa e meritojne.
  Dashuro te tjeret nese do te te dashurojne.
  Ai u martua me te sepse e dashuroi , Ajo u e dashuroi ate sepse u martua.
  Neqoftese miqesia nuk permban dashuri, dashuria permban miqesi.
  Dashuria eshte e amshuar derisa zgjat.
  Ne fillim te dashurise te dashuruarit flasin per te ardhmen, e kur ajo eshte nga fundi flasin per te kaluaren.
  Nga te gjithe pasionet dashuria eshte me e fuqishmja, ajo ne te njejten kohe sulmon Zemren Koken dhe Vetedijen .
  Koha eshte jashtzakonisht e bukur, kur ben dashuri.
  Nuk i ngjan me asnjeres qe kur te dua.
  Asnje dashuri nuk eshte e sinqerte,pervecse dashuria per ushqimin.
  Nuk mund te kete nje zhgenjim te thelle kur nuk ka nje dashuri te thelle.
  Dashuri e paster eshte ajo qe nuk pergjigjet.
  Dashuria ben te kaloje kohen,koha ben te kaloje dashurine.
  Dashuria eshte si fati,nuk i pelqen qe ta ndjekesh.
  Nje nate dashurie eshte nje liber i lexuar.
  Ndersa une do te harroj vetem atehere kur i njejti piktor te pikturoje zhurmen e midhjeve ne fund te oqeanit Paqesor o zemra

 15. #15
  E rregjistruar 35% Maska e girl08
  Anėtarėsimi
  Oct 2008
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  1,100
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  15
  Shpifja

  1-kush degjon me kenaqesi shpifesit, eshte ne radhet e tyre
  2-mos fol keq per kalimtaret, pasi ata nuk mund te te pergjigjen
  3-doni qe njerezit te mendojne dhe te flasin mire per ty?
  -mos fol kurre keq per te tjeret
  4-mos fol keq per njeri, nese nuk je i sigurt. Edhe po te jesh i sigurt pyet veten: „Perse ta them?“

 16. #16
  Daddy's Girl <3 35% Maska e bessy
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Postime
  678
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  11
  =>Vjen nje dite qje do te lodhesh duke qjen vetem
  => Buzeqjesh dhe behu mike me castet e gezueshme
  => jeta e thjeshte eshte edhe me e bukur
  => Me pelqen te tekaloj limitet e mija & te ndeshem me pengesa

 17. #17
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Anėtarėsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  ua po ketu i pasni then te gjith ca te them ne tani ?

 18. #18
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  26
  shum te bukura

 19. #19
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Anėtarėsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  Nuk i ngjan me asnjeres qe kur te dua.
  Asnje dashuri nuk eshte e sinqerte,pervecse dashuria per ushqimin.
  Nuk mund te kete nje zhgenjim te thelle kur nuk ka nje dashuri te thelle.
  Dashuri e paster eshte ajo qe nuk pergjigjet.
  Dashuria ben te kaloje kohen,koha ben te kaloje dashurine.
  Dashuria eshte si fati,nuk i pelqen qe ta ndjekesh.
  Nje nate dashurie eshte nje liber i lexuar.
  Ndersa une do te harroj vetem atehere kur i njejti piktor te pikturoje zhurmen e midhjeve ne fund te oqeanit Paqesor o zemra
  ................................................. no comen te lumt Kliton.....

 20. #20
  E..S...L...I Lirenti-Addicted Maska e Auroraa
  Anėtarėsimi
  Jan 2013
  Vendndodhja
  Honoluluuu
  Postime
  3,023
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  12
  1-" Testi i duhur i njė lidhjeje ėshtė tė mos ndani tė njėjtin mendim pėr diēka, dhe nė fund sėrisht tė shtrėngoni duart . ".........

  2-Kur behet fjale per te lexuar syte e nje femre, shumica e meshkujve jane analfabetė.....

  3-Ka njerėz qė ecin me kėmbė, Ka qė me kėmbė shtypėn; Ka njerėz qė hanė bukė me dhėmbė, Ka qė me dhėmbė mbytėn... ...... Ka njerėz qė puthen me buzė, Ka qė me buzė peshtyjnė; Ka njerėz qė flasin me gjuhė, Ka qė me gjuhė ndyjnė....

  4-Nė thjeshtėsinė e njė: - "Dua tė qėndroj me ty" - fshihet pafundėsia.....

  5-Kam pasur shume thika te ngulura ne trupin tim. Kur me dhurojne nje trendafil, s'arrij te kuptoj se cfare eshte ne te vertete......

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Fjalė tė urta, tė pėrpunuara... (pėr tė qeshur)
  Nga EMAUS nė forum Barsaleta dhe Humor nė Vite
  Pėrgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 12-10-2014, 07:32 PM
 2. Fjale te urta, nga Sami Frasheri
  Nga kuklla nė forum Folklori Shqiptar
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 15-02-2012, 10:45 AM
 3. Fjale te urta seksuale!
  Nga ReniX nė forum Eros / Pa Ēensurė
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 02-01-2010, 09:53 PM
 4. Fjale te urta nga Bibla
  Nga EMAUS nė forum Letėrsia shqiptare dhe e huaj
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 13-05-2008, 05:43 PM
 5. Gjeni fjale me dy shkronjat e fundit te cdo fjale
  Nga EMAUS nė forum Arkivi Forumit
  Pėrgjigje: 29
  Postimi i Fundit: 04-06-2007, 09:10 PM