Studiuesit australianė po zhvillojnė njė vezė “bio-tech”, qė nuk shkakton alergji dhe qė mund tė haet apo tė pėrdoret nė vaksinė.

Nė tė bardhėn e vezės ka 40 proteina, 4 prej tė cilave alergjike. Studiuesit e Universitetit Deakin nė Melbėrn i kanė izoluar dhe ēaktivizuar, nė mėnyrė qė tė prodhojnė pula, vezėt e tė cilave tė mos shkaktojnė alergji.

Nxjerrja nė treg e vezės “bio-tech” do tė sjellė njė lehtėsim pėr mijėra fėmijė qė rrezikojnė tronditje anafilaktike nėse hanė vezė normale.