HIV-i agjenti infektues i SIDA-s sipas shkencėtarėve e ka prejardhjen nga primatėt johumanė nė Afrikė dhe u transferua te humanėt gjatė shekullit tė 20-tė. Zyrtarisht kjo epidemi filloi mė 5 maj tė vitit 1981. Dy lloje HIV-i infektojnė njerėzit, HIV-i numėr 1 dhe HIV-i numėr 2, qė mund ta kenė origjinėn nga Suty Mangabej, njė majmun nga Guinea, Gaboni dhe Kameruni. HIV-i numėr 1 ėshtė mė viral dhe mė lehtė i transmetueshėm dhe shkakton shumicėn e infeksioneve HIV nė botė. HIV-2 ėshtė mė pak i transmetueshėm dhe ėshtė mė shumė i kufizuar nė Afrikėn e Perėndimit.

Duke qenė se HIV-1 ėshtė mė i pėrhapuri dhe mė i rrezikshmi nė botė, informacionet e mėposhtme i pėrkasin kėtij agjenti.

Nga kafshėt

Ka njė variete teorish qė ekzistojnė nė pėrcjelljen e HIV-it te njerėzit, por asnjėra prej hipotezave nuk ėshtė pranuar unanimisht duke qenė edhe nė kontradiktė me njėra-tjetrėn.

Megjithatė koncepti i pranuar mė gjerė ėshtė ai i quajtur teoria e “gjuetarit”, njė teori sipas sė cilės transferta e virusit ėshtė realizuar si pasojė e ndonjė kafshimi apo ndonjė prerjeje tė lėkurės gjatė therjes, duke shkaktuar infektimin e kėtij tė fundit.

Kėrkimet anonēuan nė maj tė 2006-s se HIV-i mė shumė duket se e ka origjinėn nga shimpanzetė e egra tė pyjeve tė Kamerunit dhe Kongos. Pas shtatė vjet studimesh dhe 1,300 kampione gjenetike tė shimpanzeve drejtuan Dr. Beatrice Kinshasa tė Universitetit tė Alabamės pėr tė identifikuar se shimpanzetė nė afėrsi tė kėtyre zonave kishin agjentė shumė tė ngjashėm me agjentet e SIDA-s.

“Komploti” i poliomelitit

Gazetari Tom Curtis diskutoi njė mundėsi tjetėr tė mundshme pėr origjinėn e HIV/SIDA-s nė njė artikull dikur shumė tė bujshėm. Ai hipotezoi se SIDA ėshtė shkaktuar nė 1950 nė mėnyrė tė paqėllimshme nė Kongo nga kėrkimet e Hilary Koprowski pėr njė vaksinė tė poliomelitit.

Po disa vjet mė pas nė 1999, njė tjetėr gazetar Edwar Hooper i nxitur nga artikulli i Curtisit vendosi t’i hynte mė thellė kėsaj hipoteze.

Po nė atė vit ai botoi njė libėr me titull “Lumi”, nė tė cilin ai shpjegoi njė eksperiment tė bėrė me njė imitim tė ndodhisė sė mėsipėrme, duke arritur nė konkluzionin se injektimi i ashtuquajtur antipoliomelit nė trupin human kthehej nė HIV.

E megjithatė, kjo teori bie nė kontradiktė me tė tjera teori tė prejardhjes sė HIV-1, tė cilat hipotezojnė me 95% siguri se pėrhapja e kėsaj sėmundjeje vjen duke filluar nga vitet 1910 deri nė 1950.Pėrhapja

Pas shpėrhapjes fillestare tė virusit nga qeniet jonjerėzore tek ato njerėzore, ky virus u pėrhap shumė mė shpejt mes njerėzve nė tė gjithė skajet e botės.

Tė dyja llojet e HIV-it infektojnė njerėzit duke u transmetuar shumė lehtėsisht.

HIV 1 ėshtė mė viral dhe mė lehtė i transmetueshėm, duke qenė gjithashtu edhe burimi i pjesės mė tė madhe tė infeksioneve tė HIV-it nėpėr botė, ndėrkohė qė HIV-2 ėshtė mė lehtė i transmetueshėm nė Afrikėn e Perėndimit.

Rastet e para

Rasti mė i vjetėr i dokumentuar pėr njė rast tė ngjashėm me “sindronim e panjohur” ėshtė diktuar nė 1959, kur njė britanik 25-vjeēar, i cili pati udhėtuar nė marinė nga 1955 deri nė 1957 (por jo nė Afrikė). Ai kishte raportuar se vuante nga disa simptoma virusale tė pashpjegueshme nga mjekėt pėr rreth dy vjet. Gjendja e tij u pėrkeqėsua shumė mė rėndė nė Krishtlindjet e 1958-s, kur ai filloi tė vuante nga shkurtime tė frymėmarrjes, lodhje ekstreme, rėnie groteske tė peshės, djersitje tė shumta gjatė natės dhe temperaturė tė lartė.

Doktorėt menduan se ai vuante nga turbekulozi, edhe pse nuk gjetėn asnjė infeksion bakterial, atė e kuruan sikur tė ishte me turbekuloz.

Marinari vazhdoi tė dobėsohej ekstremisht deri sa vdiq nė njė kohė shumė tė shkurtėr nė gusht tė 1959-s. Autopsia e bėrė evidentoi dy lloje tė panjohura infeksionesh shumė e rrallė pėr kohėn dhe e pranishme nė pacientėt me SIDA. Doktorėt pas autopsisė donin tė zgjidhnin enigmėn e kėsaj sėmundjeje vdekjeprurėse. Robert Plat dhe mė pas drejtori i Kolegjit Mbretėror tė Fizikantėve shkruan me hamendėsimet nė atė kohė se marinari dukej sikur paralajmėroi epokėn e njė virusi tė ri tė rrezikshėm. E megjithatė vetėm pas 31 vjetėve qė pasuan, sėmundja e SIDA-s do tė bėhej e njohur si vrasėsja mė e re masive e shekullit. Rasti i marinarit anglez u bė i njohur nė njė gazetė mjekėsore tė Anglisė vetėm mė 7 korrik tė 1990-s dhe u aprovua si sėmundja e SIDA-s vetėm mė 20 janar tė 1996-s, ku pjesė nga kampionet e marra u rianalizuan nė laborator pėr tė pėrfunduar kalvarin e hamendėsimeve se nga ē’sėmundje enigme pati vdekur pacienti. Njė tjetėr rast i herėt i kėsaj sėmundjeje ėshtė diktuar po nė tė njėjtin vit, pra nė 1959 te njė burrė 48-vjeēar nga Haiti, i cili 30 vjet mė parė pati emigruar nė SHBA. Tek ai u zhvilluan po tė njėjtat simptoma si me marinarin anglez dhe vdiq po nė tė njėjtin vit me tė njėjtėn hipotezė mjekėsore tė asaj kohe, pneumoni. Disa vjet mė vonė Dr. Gordon R. Hennigar, i cili bėri autopsinė e 48-vjeēarit. Ai replikoi me fjalėt: “Ishte njė lloj sėmundjeje shumė e pazakontė pėr kohėn dhe e panjohur dhe pėr kėtė vė bast ēdo gjė”.

Ndėrsa nė 1969 njė djalė 15-vjeēar afro-amerikan vdiq po me tė njėjtat simptoma po nė spitalin e doktor Robert R. SIDA ėshtė dyshuar se gjeneroi pas vitit 1984 dhe nė 1987 kėrkimet nė Universitetin Mjekėsor tė Tulanės u konfirmua gjetja e HIV-1.

Gjetja e virusit

Maj 1983

Nė majin e 1983 doktorė nga skuadra Dr. Luc Montagnier nė Institutin Pasteur tė Francės raportuan se patėn izoluar njė retrovirus, pėr tė cilin besonin se ishte shkaktari i SIDA-s. Mė vonė ky virus u emėrua virusi LAV dhe njė shembull i tij u dėrgua nė Qendrėn e Kontrollit tė Sėmundjeve tė SHBA-sė.

Maj 1984

Nė majin e 1984 njė skuadėr e drejtuar nga Robert Gallo i Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės konfirmoi zbulimin e virusit, duke e emėruar ndryshe me emrin Virusi Limfotropik T tipi III. Zbulimi dualik solli mosmarrėveshje mes zbulueseve.

Dhe si i tillė vijoi deri kur Presidenti Mitterrand i Francės dhe President Reagan i SHBA-sė u takuan dhe problemet kryesore u zgjidhėn.

Janar 1985

Tė dyja gjetjet rezultuan tė jenė tė njėjtat. Nė janar tė 1985, njė numėr edhe mė i madh raportesh u publikuan duke pohuar se si virusi LAV si ai HTLV-III ishin i njėjti virus nga i njėjti burim dhe etiologjikisht, agjent i SIDA-s.

Maj 1986, emri HIV

Nė maj 1986 Komiteti Internacional pėr Taxonomininė e Viruseve ligjėruan njė emėr tė vetėm pėr tė hedhur poshtė dy emrat e mėparshėm.

Emri i ri zėvendėsues dhe i vetėm ishte HIV (Virusi i Imunodeficiencės njerėzore).