10 organizatat mė tė mėdha mafioze [FOTO]


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 11 prej 11
 1. #1
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  19

  10 organizatat mė tė mėdha mafioze [FOTO]

  Receta Gatimi

  Historitė e tyre, si kanė lindur, vrasjet qė kanė bėrė, buja e tyre si edhe kush i mbėshtet. Si mafia mė e rrezikshme cilėsohet organizata mė famshme nė botė “Cosa Nostra”. Pėr kėtė organizatė janė shkuar libra, bėrė filma hollivudianė, shkruar me qindra artikuj, duke e kthyer kėtė organizatė mafiozė nė njė mit.

  Nė 20 grupet mafioze mė tė rrezikshme nė botė ėshtė edhe “SACRA CORONA UNITA”. Kjo nuk ėshtė e vetmja organizatė mafioze nė Pulia tė Italisė, por pa asnjė dyshim ėshtė mė e rėndėsishmja dhe mė e madhja. Selinė qendrore e ka nė Pulia. Fillimet e saj i ka nė vitet ‘80 dhe sot ėshtė organizimi mė i fuqishėm.


  “COSA NOSTRA” italiane Ėshtė themeluar nė fillim tė shekullit XVI nė Sicili, megjithatė lindja e kėsaj organizate i atribuohet viteve tė Luftės sė Dytė Botėrore, kur amerikanėt ndihmuan ringritjen e mafies nė Sicili.


  “CAMORRA” Kjo organizatė ėshtė themeluar nga mesi shekullit XVI nė Napoli. Fjala “Camorra” dikur kishte kuptimin e njė takse qė paguhej nga pronarėt e lokaleve pėr tė siguruar mbrojte. Kėto tė dhėna i pėrkasin Mbretėrisė sė Napolit dhe datojnė mė 1735.


  “NDRANGETA” Kjo organizatė e ka selinė nė Kalabri. Pėrbėhet nga 144 organizime me 5600 anėtarė. Ajo e realizon kontrollin e saj nė territorin kalabrez falė lidhjeve mafioze tė quajtura “Ndrine”.


  “SACRA CORONA UNITA” Nuk ėshtė e vetmja organizatė mafioze nė Pulia tė Italisė, por pa asnjė dyshim ėshtė mė e rėndėsishmja dhe mė e madhja


  “NEOMENKLATURNAJA” Interpretimi i fenomeneve mafioze nė Rusi do tė duhej vendosur nė njė kontekst mė tė gjerė analizash mbi tė ashtuquajturėn “Nomenklaturnaja privatizacija” (kjo do tė thotė privatizim nė shėrbim tė nomenklaturės)


  “YAKUTSA” Ēdo bandė mafioze nė Japoni quhet “Yakutsa”, por drejtohet nga krerė tė ndryshėm.


  “COSA NOSTRA” amerikane U themelua nė fillim tė shekullit tė kaluar dhe u pasurua nė dy dekadat e parė.


  FAMILJA E “MAFIES SĖ ZEZĖ”, SHBA U krijua nga Demetrius Flenory dhe vėllai i tij, Terry. Kjo bandė e filloi aktivitetin e saj kriminal duke shitur doza tė vogla kokaine nė rrugėt e Detroitit gjatė viteve ’80 dhe pėrfundimisht u zhvillua brenda gjithė vendit dhe jashtė SHBA-sė


  MAFIA TURKE Ėshtė quajtur si njė organizatė kriminale shumė e fuqishme. Mafia turke ka pasur nė kontroll njė pjesė tė madhe tė trafikut tė heroinės nė tė gjithė botėn.


  “MAFIA IRLANDEZE” Banda irlandeze ėshtė njė nga organizatat mė tė vjetra kriminale nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, dhe ka ekzistuar qė nga fillimi i shekullit tė 19 deri nė ditėt e sotme.


 2. #2
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Anėtarėsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  na fute friken tani ti me keto lajme

 3. #3
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  19
  mos u tremb se nuk jan ne shqiperi , e as kosov kto

 4. #4
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Anėtarėsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  e po nese vin mendoj cfar do vjedhin ketu se

 5. #5
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  19
  nuk vin ktu , jo se skan ca te vjedhin....por sua u mban nga shqiptaret


 6. #6
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,524
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  25
  Reputacioni
  22
  Italia on the TOP

  njihen ata per mafian...

 7. #7
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Anėtarėsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga labja Lexo postimin
  nuk vin ktu , jo se skan ca te vjedhin....por sua u mban nga shqiptaret

  prandja jam frik se nuk kan cfar te vjedhin dhe te ikun ashtu me duar bosh si nuk ka lezet moj

 8. #8
  Chicago Boss 35% Maska e Al Capone
  Anėtarėsimi
  Jan 2012
  Vendndodhja
  Jashte Shtetit
  Postime
  560
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  8
  Kush ma ka vjedh revolen

  LIKE A BOSS!

 9. #9
  i/e rregjistruar 35% Maska e mOrtaja123
  Anėtarėsimi
  Jun 2011
  Vendndodhja
  Kosove
  Postime
  702
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  9
  Skan perse te vin keta tek ne, me te fort se ta jemi

 10. #10
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  24
  kush ju duket me e fuqishme ?

 11. #11
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  19
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga MAJDI Lexo postimin
  kush ju duket me e fuqishme ?
  qe te japesh nje mendim per kte duhet ti njohesh shum mir veprimtarit e tyre.....arritjet , humbjet
  mjafton tu dim emrat , cna duhet te futemi aq thell

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. 10 zbulimet mė tė mėdha tė 2012
  Nga vaaldr1n nė forum Shkenca dhe Jeta
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 18-12-2012, 03:26 AM
 2. Keto jan padrejtesit me te medha ne bote !!
  Nga labja nė forum Tema Shoqėrore
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 08-04-2012, 01:14 PM
 3. 10 skandalet mė tė mėdha seksuale
  Nga Erinaa nė forum Thashetheme Vip
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 02-09-2011, 10:14 PM
 4. Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 02-04-2009, 05:17 PM
 5. Shqiperia dhe fuqite e medha
  Nga kuklla nė forum Historia Shqiptare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 05-06-2008, 10:54 AM