Si te ta pershkruaj kete qe ndjej,une ndryshe nga ti nuk di te flas bukur…….
Me thote dikush qe kam shume perzemer,……me shume se sa perzemer e kam mik,
qeshja dhe e shihja me kureshtje ne sy…….prisja qe te fliste….sepse sikurse c’do femer dhe une kenaqem pa mas kur degjoj fjale te bukura……
ai qeshte dhe me shihte ne sy…….e filloi te belbezonte dhe te perseriste disa here te njetat fjale……..
buzeqeshja dhe nuk flisja…….
Une tha serisht,nuk di te flas me fjale te bukura,di vetem te te dua kaq shume…..te te dua ashtu sic te kam dashur gjithe jeten…..
Nuk flisja.vetem degjoja me kureshtje dhe dashuri fjalet e tij…….
Ti nuk po flet tha……une du ate te them qe me fal nese nxitoj e ti them te gjitha keto…..por eshte sepse e ndjej dhe kjo nuk eshte dicka e re per ty…
Ai fliste dhe fliste pa pushim…….e une I vendosa deren mbi buze,ne menyre qe te mos vazhdonte te me thoshte me fjale pa lidhje……
Nuk me bezdis i thash……asnjehere………me fal i thash po ku eshte degjuar me pare… qe dikush te te shprehi dashuri dhe personi tjeter te bezdiset?
Qeshi….Faleminderit tha..
Rreth nesh kishte shume njerez,dhe here here vereja se si na shikonin…….
Hera heres ai me shtrengonte duart dhe mi puthte me dashuri……se di pse ndihesha keq………
Keq sepse nuk isha gati ti ktheja te njeten dashuri…….zemra ime nuk ishte gati ti perkushtohej ndjenjes se tij qe me ka shoqeruar gjithe jeten….
Me perkedhelte floket dhe me shihte pa u ndalur……
Une nuk jam mesuar mendova…..une nuk besoj ne dashuri……..une nuk besoj tek meshkujt……edhe pse fjalet e tij me pelqente ti degjoja…….prap me syrin e kurizitetit dhe mos besimit……
Sa here I jam lutur zotit te jemi bashke tha…….
Sa here me zinte gjumi duke menduar per ty………
E shihja dhe shume gjera me vinin neper mend…..pse me duken kaq bosh mendova…….
Nderkohe qe ai ka nje jete te tere qe me ka provuar dashurine e tij………dhe une qe e doja dhe e dua kaq shume…..
Por si nje mik si nje shok te mire……..dhe ai e di……….e serisht vazhdon te me torturoj me fjalet e tij……
Si thua tha,bejme nje xhiro verdall,?
Po mire i thash,pse jo,
duke ecur me perqafonte hera heres dhe une rrija si e ngrire………
ne kemi kaluar shume mire bashke mendova,si shoke perqafoheshim gjate gjithe kohes,
dhe nuk e kuptoja pse sot ndihesha ndryshe…….
Sikur ishte hera e pare qe e shihja,nderkohe qe jam rritur me te…….
Me puthe floke e duar,si atehere kur ishim shoke,vetem se kete here une nuk po ja ktheja ne te njeten menyre……
Por ishte nje moment qetesie qe e perqafova fort…….dhe ne krahet e tij u ndjeva e mbrojtur dhe nuk doja te largohesha…….
Ndjeja se dhe ai me shtrengonte fort dhe per puthte balle e floke………ndihesha kaq e mbrojtur ne krahet e tij,kaq mire….
Pse e bene kaq te veshtire situaten tha,
une te dua dhe ne jemi rritur bashke,dhe ku ka me mire se sa te kesh perkrah nje njeri qe ke ngrene ne nje pjate tha,ke ndare me te gjithe jeten
e shihja dhe nuk flisja asnje fjale,
nuk doja qe te me perseriste gjithe kohes se me donte,e ku ta di une,
doja vetem te mbeshtetesha ne krahet e tij,dhe te rrija aty,pa folur………
me pas aty kalon nje shites me shkume sheqeri,dhe ai si i cmendur rend pas tij………
i merr tre te medhaja dhe me lyeu gjithe fytyren me to,
qeshte qe me acaronte,dhe me ngaterronte shkumen mbi floke………
me kishte marr malli te luaja me ty tha,dhe me gjuante me shaka,gjallerohu njeri me thonte,
se je bere si e ngrire…….
Ndihesha mire pran tij,por nuk isha une,ishte vetem nje manikine qe qeshte ashtu si pa lidhje ndonjehere
E parandjej tha,ti je gruaja e jetes sime…….
Qesha me te madhe…….
Ne te dy do te kemi 3 femije………
Madje po te duash ti,martohemi dhe neser,
e ndjeja qe i thonte nga zemra fjalet,dhe qeshja,sepse realisht ndihesha mire…..
njeriu i dashuruar budallallepset ndonjehere mendova,
me ngrinte ne qiell,me fluturonte lart……..
dhe prane tij ndihesha mbreteresha e botes………por me zemer diku tjeter……..diku larg……