Receta Gatimi

Fizike - Ushtrime te zgjidhura nga Kinematika


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 6 prej 6
 1. #1
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  35

  Fizike - Ushtrime te zgjidhura nga Kinematika

  Kinematika - Renia e Lire e Trupave

  Njė trup hidhet vertikal me njė shpejtėsi fillestare v_0.
  1) Gjeni sa kohė vazhdon ngjitja t_n?
  2) Pas sa kohe kthehet nė pikėn e ngjitjes t?
  3) Sa ėshtė shpejtėsia e trupit kur kthehet nė pikėn e ngjitjes v?
  4) Sa ėshtė lartesia e ngjitjes h?


  Zgjidhjen e ushtrimit e gjeni ne skedarin e bashkangjitur!

  per pyetje, korigjime na shkruani ne kete diskutim!
  Filet e Bashkangjitur Filet e Bashkangjitur

 2. #2
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  35

  Fizike - Kinematika

  Kinematika 2 - Ushtrime te zgjidhura Fizike

  Dy trupa lėshohen nga lartėsi tė ndryshme por arrijnė nė siperfaqen e tokės njėkohėsisht. Trupi i parė bie pėr 2 sekonda ndėrsa trupi i dytė pėr 1 sekondė.
  Nė ēfare lartėsie nga sipėrfaqa e tokės ndodhet trupi i parė kur i dyti fillon tė bjerė?


  Zgjidhjen e ushtrimit e gjeni ne skedarin e bashkangjitur!

  per pyetje, korigjime na shkruani ne kete diskutim!
  Filet e Bashkangjitur Filet e Bashkangjitur

 3. #3
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  35

  Bota Ushtrime te zgjidhura fizike

  Ushtrimi 3:

  Njė trup ra nga njė lartėsi 125 m. Gjeni rrugėn qė pėrshkroi trupi sekondėn e fundit.


  Zgjidhjen e ushtrimit e gjeni ne skedarin e bashkangjitur!

  per pyetje, korigjime na shkruani ne kete diskutim!
  Filet e Bashkangjitur Filet e Bashkangjitur

 4. #4
  i/e rregjistruar Maska e olbert
  Anėtarėsimi
  Nov 2014
  Postime
  1
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0
  Dy trupa hidhen vertikalisht lart nga e njejta pike,me interval 3s njeri pas tjetrit.Shpejtesia fillestare e hedhjes se trupave ishte 25m/s.Pas sa kohe trupat do te takohen?

  - - - Updated - - -

  Guri qe bie lirisht,pa shpejtesi fillestare nga lartesia h,pershkon 200m e fundit para renies ne toke per 5 s.Sa eshte koha e renies ne toke dhe Lartesine h te renies se tij.

 5. #5
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  35
  Jepni edhe zgjidhjen nese publikoni tek kjo teme! Gjithe te mirat! Dhe ju ftoj te prezantoheni!

 6. #6
  i/e rregjistruar Maska e Sendrana
  Anėtarėsimi
  Nov 2016
  Postime
  1
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  Ku eshte pergjigja?

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Fizike - Ushtrime te zgjidhura nga Dinamika
  Nga ReniX nė forum Probleme dhe Ushtrime Shkollore
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 29-03-2012, 03:47 PM
 2. Ushtrime tė ngadalta pėr trup tė bukur
  Nga labja nė forum Bukuri dhe Estetikė
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 16-02-2012, 07:29 PM
 3. Video ushtrime per muskujt e barkut!
  Nga ReniX nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 29-01-2011, 06:58 PM
 4. Ushtrime kundėr demencės
  Nga aurel nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 04-11-2009, 05:27 PM
 5. Ushtrime tė shkurta kundėr sheqerit
  Nga aurel nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 02-11-2009, 11:06 AM

Etiketat pėr kėtė Temė