Receta Gatimi

Fizike - Ligjet e Njutonit


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 3 prej 3
 1. #1
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  35

  Drejtesia Fizike - Ligjet e Njutonit

  Ligji i Parė i Njutonit

  Ēdo trup, mbi tė cilin nuk vepron asnjė forcė ose rezultantja e tyre ėshtė zero, ruan gjėndjen e lėvizjes ose tė prehjes derisa mbi tė tė mos veproj ndonjė forcė pėr ta detyruar atė tė dalė nga kjo gjėndje.
  Filet e Bashkangjitur Filet e Bashkangjitur

 2. #2
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  35

  Ide Ligji i dyte i Newton

  Ligji i dytė i Njutonit

  Nxitimi qė fiton njė trup nėn veprimin e njė force ėshtė nė pėrpjestim tė drejtė me forcėn dhe nė pėrpjestim tė zhdrejtė me masėn e trupit, ai ka drejtim dhe krahun e forcės.

  a = F/m


  ku a, F vektorė
  Filet e Bashkangjitur Filet e Bashkangjitur

 3. #3
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  35
  Ligji i tretė i Njutonit:

  Forcat me tė cilat bashkveprojnė dy trupa kanė module tė barabartė, drejtim tė njėjtė dhe kahe tė kundėrta dhe janė gjithmonė tė njė natyre.
  Filet e Bashkangjitur Filet e Bashkangjitur

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Ligjet e Dashuris
  Nga Arjol nė forum Romanca
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 07-11-2012, 07:47 PM
 2. Fizika: Ligjet e Isaac Newton
  Nga Fjoralba nė forum Studentėt Shqiptarė
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 09-01-2011, 03:13 PM
 3. Ligjet me te ēuditshme ne botė
  Nga mentor1993 nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 23-11-2010, 11:50 PM
 4. Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 13-05-2010, 06:38 PM
 5. Ligjet me te cuditshme ne bote !!!
  Nga EMAUS nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 02-07-2009, 01:19 PM

Etiketat pėr kėtė Temė