Rezultati i sondazhit: Cfare adrese IP eshte me mire te kesh

Votuesit
8. Ju nuk mund tė votoni nė kėtė sondazh
 • IP Dinamike

  4 50.00%
 • IP Statike

  4 50.00%

Cfare eshte me mire te kesh IP Statike apo IP dinamike


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 10 prej 10
 1. #1
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31

  Sondazh Cfare eshte me mire te kesh IP Statike apo IP dinamike

  Receta Gatimi

  Qe te lidhet nje kompjuter me Internetin duhet ti bashkangjitet nje adrese IP (Internet Protocol ). Nje numer 32 bit i ndare ne 4 blloqe numrash ne rastin e IPv4. Cdo bllok numrash nenkupton nje area, por nuk po zgjatem me shume ne detaje.
  Ka dy lloje rastesh, kur nje kompjuter sa here qe lidhet me Internetin i bashkangjitet e njejta IP, ne kete rast kemi te bejme me IP Statike. Ndersa rasti tjeter kur kompjuteri lidhet i bashkangjitet nje numer qe ndryshon frekuanentalisht. Ne kete rast kemi te bejme ne IP Dinamike.  Duke pare se adresa IP duhet te jete UNIKE per ēdo aparat qe lidhet me Internetin, ne versionin IPv4 kombinimet e IP-se jane duke u mbaruar dhe inxhinierat e rrjeteve jane duke implementuar versioni IPv6 me 128-bit.

  Cfare mendoni se eshte me mire te keni, nje adrese IP dinamike apo nje adrese IP statike?

  dhe se ne shume raste zgjedhja e IP-se varet nga ISP (Internet Service Provider)

 2. #2
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,524
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  25
  Reputacioni
  22
  tani me sa di un e kam statike, por ata te ISP me kane thene qe cdo 8 ore ndryshojne IP-t... me ket' i bie ta kem dinamike apo jo ?

 3. #3
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  4
  Reputacioni
  26
  Po ne qoftese ndryshon eshte dinamike,une kam kohe qe perdor IP Statike,dhe jam shume i kenaqur nga ana trafikut,sepse ketu ne Shqiperi ISP jane shume te dobta,por perdor ne shumicen e rasteve dhe VPN,per disa adresa qe nuk dua te futem me IP time.
  Redaktuar pėr herė tė fundit nga Kliton; 28-03-2012 mė 06:01 PM. Arsyeja: Ne qoftese ndryshon Eshte Dinamike :)

 4. #4
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31
  IP-ja nuk ndryshon me ore, por ne momentin qe Kompjuteri(telefoni, iPad) ben kerkesen per tu lidhur ne rrjetin e jashtem (me sakt e ben modemi) ateher ne serverat e ISP, ndodh qe ketij aparati qe ben kerkesen i bashkangjitet nje IP e lire nga rangu qe eshte i disponueshem!

 5. #5
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,524
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  25
  Reputacioni
  22
  Faleminderit per pergjigjen Kliton

  @ReniX un nuk e di, por ata te ISP-s keshtu me kane pas thene kur kam pas probleme me rrjetin me heret... tani un nese e fik dhe e ndez modemin/routerin IP-t ndryshojne !

  Pra kjo dmth qe i paskam dinamike.

  Faleminderit

 6. #6
  The World Anėtar Nderi Maska e Erdi
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  n'Toke
  Postime
  1,229
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  2
  Reputacioni
  13
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga iceman Lexo postimin

  ... tani un nese e fik dhe e ndez modemin/routerin IP-t ndryshojne !
  edhe mua keshtu me ndryshojn IP-t, sa here fik dhe ndezi modemin

 7. #7
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  24
  Dinamike ...

 8. #8
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,524
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  25
  Reputacioni
  22
  tani un se kuptova cila eshte me mire ? Dinamike apo Statike ?

 9. #9
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31
  Lol, prandaj eshte shtuar dhe votimi, te shofim cilin preferoni!  Zakonisht ajo statike thuet se ke nje "linje te dedikuar"! - Eshte me lehte te perdoresh kompjuterin ne remote!

  Ajo dinamike eshte mire nese faqet te bllokojne IP-ne, nje fikje modemit dhe kemi nje te re! (ish megavideo, rapidshare etj) - Remote me programe si Teamview!

 10. #10
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,524
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  25
  Reputacioni
  22
  haha, po ne sondazh kam votuar ate qe kam

  tani e kuptova, Faleminderit ReniX

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Me mire te kesh miq apo armiq
  Nga kuklla nė forum Psikologji-Sociologji-Filozofi
  Pėrgjigje: 34
  Postimi i Fundit: 22-10-2014, 01:21 PM
 2. Fitness: Cfare eshte dhe per cfare sherben?!
  Nga labja nė forum Fitness dhe Wellness
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 29-08-2014, 02:34 PM
 3. Ēfarė ėshtė dhe pėr ēfarė shėrben BitTorrent
  Nga ReniX nė forum Software - Programe pėr Kompjuter
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 11-03-2008, 02:38 AM
 4. Ja ēfarė ndodh ta kesh baban GrafikDesigner
  Nga Lirenti nė forum Barsaleta dhe Humor nė Vite
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 20-05-2007, 10:43 PM
 5. Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 30-11-2006, 06:14 AM

Etiketat pėr kėtė Temė