Receta Gatimi

15 Qytetet me te shtrenjta ne bote


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 8 prej 8
 1. #1
  Postues Veteran Lirenti-Addicted Maska e olsii
  Anėtarėsimi
  Jan 2012
  Postime
  3,332
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  16

  15 Qytetet me te shtrenjta ne bote

  15. Londėr
  Kryeqyteti i Britanisė ėshtė njė prej vendeve mė tė shtrenjta nė botė dhe njė lajm i keq pėr tė gjithė ata qė duan ta vizitojnė ėshtė se gjatė krizės botėrore tė viteve 2009-11, Londra ka lėnė pas gjashtė metropole tė tjera me shtrenjtėsinė e saj.

  14. Nju Jork
  I njohur pėr Mannhatanin, rrugėt shumėngjyrėshe, restorantet e shumėllojshme dhe diversitetin kultutor, Nju Jorku mbetet njė prej qendrave mė tė shtrenjta nė botė, ndonėse kriza e dollarit e ka zbritur atė nė vendin e 14, prej vendit tė gjashtė.

  13. Luksemburgu
  Pėr tė vizituar qytetshtetin e ndodhur midis Francės, Belgjikės dhe Gjermanisė, duhen xhepa tė fryrė me para. Pėr tė gjithė ata qė nuk e dinė, Luksemburgu krenohet me standartin mė tė lartė tė jetesės nė botė dhe kjo bėn qė tė gjitha ēmime tė jenė “tė njė bote tjetėr”.

  12. Paris
  Kryeqiteti i Dashurisė ka zbritur pėr herė tė parė pas shumė vitesh nga dhjetė vendet mė tė shtenjta tė botės, duke vuajtur rėndė krizėn e euros, por ekspertėt paralajmėrojnė se kjo do tė zgjasė pėr shumė pak, prandaj tė gjithė ata qė nuk e kanė vizituar, kanė shansin mė tė mirė pėr ta bėrė sa mė shpejt.

  11. Viena
  Kryeqyteti i Austrisė, ndėrtuar me njė stil mahnitės perandorak e gotik, ėshtė mė i shtrenjtė se Parisi dhe Londra, sidomos pėrsa i pėrket hoteleve, gjė qė bėn tė kėshillueshme pėr tė gjithė vizitorėt marrjen e ndonjė shtėpie me qera ditore, praktikė e njohur kjo nė Vienė.

  10. Singapor
  Njė kryeqendėr ekonomike e Azisė, Singapori ofron njė stil jetese tepėr tė larmishėm dhe ėshtė njė vend i gabuar pėr tė gjithė ata qė duan tė kursejnė. Nė Singapor, ēmimi mesatar pėr njė dhomė hoteli ėshtė prej 204 dollarėsh.

  9. Toronto
  Vite mė parė, amerikanėt qė banonin pranė kufirit udhėtonin vazhdimisht nė Kanada pėr tė realizuar blerjet e tyre, pėr shkak tė dollarit tė fortė. Sot, ndodh e kundėrta, pasi dollari mė i fortė ėshtė ai kanadezi. Kjo e ka shndėrruar kryeqėndrėn kanadeze nė njė prej metropoleve mė tė shtrenjtė tė botės.

  8. Helsinki
  I paprekur nga kriza ekonomike europiane dhe kryeqytet i njė prej vendeve me standartet ndėr mė tė mirėt e jetesės nė botė, nuk ėshtė njė vend i lirė pėr t’u vizituar.

  7. Sidnei
  Nė vitin 2009, Sidnei ishte qyteti i 38 mė i shtrenjtė nė botė, ndėrsa sot renditet vetėm i shtati. Nuk ka provė mė tė mirė se sa kjo pėr tė dėshmuar rritjen e jashtėzakonshme tė kryeqendrės australiane.

  6. Tokio
  Shkėlqimi dhe kultura e veēantė e Tokios paguhet shumė shtrenjtė, por kuzhina lokale ka njė ēmim tė arsyeshėm dhe tėrmeti e tsunami i vitit tė shkuar, pritet t’i mbajnė ēmimet mė tė ulta se zakonisht pėr tė tėrhequr turistė. Pėr kėtė arsye, 2012 ėshtė viti i pėrshtatshėm pėr njė udhėtim nė kryeqendrėn japoneze.

  5. Stokholm
  I paprekur nga kriza europiane, Stokholmi ėshtė pėrmirėsuar nga vendi i 16 nė renditjen e vitit 2009, nė vendin e pestė pėr 2011. Situata pėrkeqėsohet edhe mė shumė duke llogaritur monedhėn shumė tė fortė vendase.

  4. Kopenhagen
  Ashtu si Stokholmi, edhe Kopenhageni, kryeqyteti i Danimarkės, ėshtė njė “oaz” qė i ka shpėtuar krizės ekonomike. Shumė i shtrenjtė nė verė, Kopenhageni ėshtė shumė mė i arsyeshėm pėr t’u vizituar nė dimėr, gjithmonė duke marrė parasysh kushtet e pafavorshme tė motit dhe orėt e pakta tė ditės me diell.

  3. Gjenevė
  Njė qendėr financiare ku janė tė pėrqendruar edhe shumica e bankave tė famshme zvicerane, Gjeneva ėshtė njė qytet qė mund t’ia lejojnė vetes vetėm mė tė pasurit. Franga e fortė zvicerane e bėn edhe mė tė pafavorshme vizitat, ndėrsa ēmimi mesatar pėr njė natė nė hotel ėshtė prej 270 dollarėsh pėr person.

  2. Zyrih
  E njėjta situatė si nė Gjenevė, por e shumėzuar. Njė qendėr mė e rėndėsishme financiare, njė qytet mė luksoz dhe ku njerėzit kanė paga mė tė larta, Zyrihu gjithsesi ka hotele lehtėsisht mė tė lira se nė Gjenevė, pėr shkak tė numrit tė tyre mė tė madh nė qytet.

  1. Oslo
  Pėr tė gjithė ata qė prisnin tė shihnin nė kėtė vend tė parė Dubain apo ndonjė kryeqendėr tjetėr ekzotike, ėshtė kryeqyteti i Oslos ai qė ka ēmimet mė tė shtrenjta nė botė pėr turistėt. Vendasit kanė ndėr pagat mė tė larta nė botė, ndėrsa Norvegjia ėshtė vendi i tretė me standartin mė tė lartė nė planet, pas Luksemburgut dhe Katarit. Nėse ju pihet ujė nė Oslo, pėrgatituni qė pėr njė shishe gjysmė litėrshe pa gaz, tė paguani gjashtė dollarė.

 2. #2
  Ncncncnc 55% Maska e erinda
  Anėtarėsimi
  Mar 2009
  Vendndodhja
  Atje ku isha dje...
  Postime
  5,014
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  21
  12. Paris
  Kryeqiteti i Dashurisė ka zbritur pėr herė tė parė pas shumė vitesh nga dhjetė vendet mė tė shtenjta tė botės, duke vuajtur rėndė krizėn e euros, por ekspertėt paralajmėrojnė se kjo do tė zgjasė pėr shumė pak, prandaj tė gjithė ata qė nuk e kanė vizituar, kanė shansin mė tė mirė pėr ta bėrė sa mė shpejt.


  ky paris do me vdesi muaaaaaaaaaa

 3. #3
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,524
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  27
  11. Viena
  Kryeqyteti i Austrisė, ndėrtuar me njė stil mahnitės perandorak e gotik, ėshtė mė i shtrenjtė se Parisi dhe Londra, sidomos pėrsa i pėrket hoteleve, gjė qė bėn tė kėshillueshme pėr tė gjithė vizitorėt marrjen e ndonjė shtėpie me qera ditore, praktikė e njohur kjo nė Vienė.


  Shum e ver8 kjo, ne Wien vetem te dalesh xhiro pa makine, pa ndonje mjet tjeter komunikacioni... te shkojne leket sikur mos te ishin e nese fillon me tramvaje te ecesh ose me autobus ose edhe me trena posht tokes, ajo nuk pyetet fare pastaj...

 4. #4
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Anėtarėsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  Parisin dot doja shum ta vizitoja

 5. #5
  Ncncncnc 55% Maska e erinda
  Anėtarėsimi
  Mar 2009
  Vendndodhja
  Atje ku isha dje...
  Postime
  5,014
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  21
  E kam vizituar para shume vitesh Parisin,kur kisha ende gjalle babain tim,ai shkoi per ceshtje pune,me mori dhe mua me vete,

  cfare te them,ato 1 jave do mbeten gjithe jeten ne kujtesen time.....per vec se Parisit te bukur,isha me babin dhe kjo,me bene ta dua dhe me shume Parisin,sepse sa here te shkoje,do kujtoj babin tim

 6. #6
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Anėtarėsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga erinda Lexo postimin
  E kam vizituar para shume vitesh Parisin,kur kisha ende gjalle babain tim,ai shkoi per ceshtje pune,me mori dhe mua me vete,

  cfare te them,ato 1 jave do mbeten gjithe jeten ne kujtesen time.....per vec se Parisit te bukur,isha me babin dhe kjo,me bene ta dua dhe me shume Parisin,sepse sa here te shkoje,do kujtoj babin tim
  Mir se ke nje kujtim aqe te bukur ne ate vende sidoms me babin se paske qen.( me vjen keqe se nuk eshte ai me ne mesin tuaj te vizitoni prap vendet tjera se bashku)edhe un e kam enderr ta vizitoj njher parisin ne pergjithsi me pelqejen shum udhtime .

 7. #7
  Ncncncnc 55% Maska e erinda
  Anėtarėsimi
  Mar 2009
  Vendndodhja
  Atje ku isha dje...
  Postime
  5,014
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  21
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Erinaa Lexo postimin
  Mir se ke nje kujtim aqe te bukur ne ate vende sidoms me babin se paske qen.( me vjen keqe se nuk eshte ai me ne mesin tuaj te vizitoni prap vendet tjera se bashku)edhe un e kam enderr ta vizitoj njher parisin ne pergjithsi me pelqejen shum udhtime .
  Faleminderit zemer,edhe une i kam shume qejf udhetimet,parisin sidomos........

 8. #8
  Postues Veteran Lirenti-Addicted Maska e olsii
  Anėtarėsimi
  Jan 2012
  Postime
  3,332
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  16
  4. Kopenhagen
  Ashtu si Stokholmi, edhe Kopenhageni, kryeqyteti i Danimarkės, ėshtė njė “oaz” qė i ka shpėtuar krizės ekonomike. Shumė i shtrenjtė nė verė, Kopenhageni ėshtė shumė mė i arsyeshėm pėr t’u vizituar nė dimėr, gjithmonė duke marrė parasysh kushtet e pafavorshme tė motit dhe orėt e pakta tė ditės me diell.
  Ketu mose shkoni, se ju duhet nje these me leke, kete uja siguroje un,

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. 10 ushqimet mė tė shtrenjta nė botė
  Nga Erinaa nė forum Kuzhina Shqiptare dhe e Huaj
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 27-02-2013, 09:22 PM
 2. Foto: Dhuratat mė tė shtrenjta nė botė
  Nga vaaldr1n nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 16-12-2011, 09:54 AM
 3. 10 qytetet me te pasterta ne bote
  Nga labja nė forum Galeria Fotografike
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 30-03-2011, 11:08 PM
 4. 10 orėt e dorės mė tė shtrenjta nė botė!
  Nga Altin111 nė forum Bukuri dhe Estetikė
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 26-12-2007, 07:33 PM