Receta Gatimi

Figura e Skenderbeut ne krijimet e folklorit


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 3 prej 3
 1. #1
  Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e EMAUS
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Postime
  3,782
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10

  Figura e Skenderbeut ne krijimet e folklorit

  Figura e Skenderbeut ne krijimet e folklorit


  Pa dyshim qe Gjergj Kastriot Skenderbeu eshte nje nga figurat kryesore te historise sone.

  Si figure e tille, ai ka frymezuar dhe eshte bere personazh kryesor i shume krijimeve folklorike si kenge, legjenda e mite te ndryshme.

  Shume autore shqiptare dhe te huaj e kane trajtuar figuren e Skenderbeut ne veprat e tyre, por persa i perket krijimeve folklorike te kohes se Skenderbeut, numri i tyre qe ka arritur deri ne ditet tona, fatkeqsisht eshte i paket. Kane mbetur vetem tre kenge dhe kenga e Gjorg Golemit, ku permendet emri i Skenderbeut.

  Megjithate, vete fakti se elemente te kengeve te vjetra rreth Skenderbeut gjenden ne folklorin arberesh te Italise, deshmon ekzistencen e tyre. Shkaku nuk eshte vetem koha e larget e krijimit te tyre, por perpjekjet gjate pushtimit te gjate otoman per ta fshire nga historia kete figure te shquar.

  Mungesen e kengeve e kane mbushur tregimet e shumta qe kane kaluar brez pas brezi, dhe flasin per kete periudhe te lavdishme te historise. Nderkohe, autor te ndryshem i kane perdorur keto krijime.

  Nje nder to, “Rapsodia di un poema albanese” e De Rades, s’ka dyshim se ajo eshte nje veper origjinale e tij, por nuk mund te themi se ajo eshte ndertuar vetem nga fantasia e autorit.

 2. #2
  Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e EMAUS
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Postime
  3,782
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10

  Re: Figura e Skenderbeut ne krijimet e folklorit

  Gruni i katundit Lufaj

  Kur erdhi Skenderbeu ne Lufaj, kish qene zi e madhe per bereqet. Populli e priti ke shpella Errt. Aty kishin vene nje magjyp duke ngrene grure, per t’i treguar Skenderbeut se kishin bollek, ishin te forte e nuk trembeshin prej papasjes se bereqetit.Skenderbeu u gezua nga fjala e Lufajve edhe e bekoi katundin: “U bafte perhere me bollek gruni ne kte katund!” Qe nga ajo dite, gruri behet det ne katundin Lufaj.

  Lufaj – fshat ne Selite
  Shpella Errt – Shpelle e madhe afer Lufaj


  Armet e Skenderbeut

  Skenderbeu shpaten prej floriri, frerin e kalit prej floriri e shalen e kalit prej floriri dhe rrobet prej floriri, krejt te gjitha, i ka lene ne Qafe te Buallit, ne nje shpelle, qe ngjitej lart-lart e me pas vazhdonte poshte-poshte, dhe perseri rruga ngjitej lart deri ne guven e fundit.
  Ku nuk mund te shkonte kush me i marr, se Skenderbeu ka bere betim, se ai ia ka bere amanet tokes.
  I tha Skenderbeu tokes: “T’i kam dhene amanet keto gjera, me ia dhane vecse fisit tim” Dhe nuk i mori dot kush tjeter....

 3. #3
  Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e EMAUS
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Postime
  3,782
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10

  Re: Figura e Skenderbeut ne krijimet e folklorit

  Megjithese kenga e Gjorg Golemit nuk eshte nje kenge qe i eshte kushtuar direkt figures se Skenderbeut, ajo i perket te njejtes periudhe dhe eshte nje nga kenget e pakta te kesaj kohe qe ka arritur deri ne ditet tona.
  Kenga e Gjorg Golemit qe degjohet ne Berzeshte te Elbasanit, ne Shpat e ne Polis, duket se eshte per te vjehrrin e Skenderbeut, Gjon Arianit Komnen Topine, qe ka vdekur ne 1470. Nje nga elementet qe vihet re ne kete kenge jane simbolet e krishterimit.

  Kjo tregon qe shqiptaret me Skenderbeun ne krye, jo vetem luftuan per te mbrojtur tokat amtare, por gjithashtu u bene nje pengese serioze kundra perandorise otomane, ne mbrojte te krishterimit te Europes Perendimore.
  Europa nuk duhet ta harroj kete kontribut te shqiptareve me ne krye Skenderbeun. Ndoshta pa luften dhe perpjekjet e shqiptareve, historia e Europes do te ishte sot ndryshe.


  Gjorg Golemi

  Ky sulltani qan me lot;
  Kam dhe njė Skėnder n’Sopot
  Nė mal – Plak, nė njė breg
  Gjorg Golemi thot jam mbret
  Nė mal plak e nė Sopot
  Gjorg Golemi kyezot
  Njizet vjet me ta lėftoj
  Asqerin ma turpėroj
  Kostivaras, mor evlatė
  Shko n’Sopot e flij nji natė
  Unė fleta dhjetė vjet
  Po Gjorg Golemi trim me flet
  Gjorg Golemi trim me flet
  N’Galigat shkon dy net
  N’Galigat, pėr Shė Mėri
  Do tė shkoj me gjith ushtri
  Zot, Maria* ka’ nji fjalė
  Mu te mani paska dalė;
  Ti o prin, mos hyp ne kalė
  Do vij Turku te na marrė!
  Ndal, o at, ku po shkon
  Do vij Turku na pushton
  N’moll te kuqe ai na ēon**
  Pash nje andėr kėtė natė
  Sopoti na mori flakė
  Ti o at, dėgjom kėt herė
  Se vjen Turku e na therrė!
  Gjel Ēelikun foshnjė tė ri
  Na e ēove n’Itali
  Un do shkoj pėr Shėn Mėri
  Zotit Krishtit nė gjunj do i rri
  Zuni bor e bie shi
  Gjorg Golemi sos n’Shė Mėri
  N’Galigat, pėr Shė Mėri
  Gjorg Golemi me gjith ushtri
  Zotit Krisht ne gjunj i rri
  Nė mėngjes sa zbardhi mali
  Mė kėrkoi cicė djali
  Mark Miloshi ne Liqe
  Luan shpatėn porsi dre
  Luan shpatėn si dragoi
  Edhe turqit i coptoi
  Shtiva syt ne Shkall Kurorė
  Po vjen asqeri si flogje borė
  Ti, o ***Bos, o kamė hollė
  Lshove Turkun n’Shkall Kurorė!
  Ti, o Bos, o sy pėrpjetė
  Tyja fara mos tė mbetė
  Shove Sopotin pėr jetė!
  Sopotare moj tė ngrata
  Rrokni thika, rrokni shpata!
  A do ikim tė shpėtojmė
  A do rrimė tė lėftojmė?
  Na do rrimė tė lėftojmė
  Gjorg Golemin s’e turpėrojmė!
  O pasha , o kordhė gjatė
  S’lėfton burri me gratė!
  O pasha qenke pa shpirtė
  S’lefton burri me femijtė!
  Zot, Mari, mjaft fole ma mos
  Se femit ndėr vreshta do t’i venos.

  Galigat – fshat ne Shpat te Elbasanit, disa ore larg Sopotit. Vend ku behej panairi “E premtja e Shen Merise”.

  *Maria – e bija ose e shoqja. E shoqja e Gjorg Golemit eshte – Maria Muzaka. Po ne kete kenge del e qarte qe eshte e bija.

  **- shprehja e perdorur ne ditet e sotme eshte “na con mbrapa diellit”

  Gjel Celiku – eshte i biri i Gjorg Golemit, te cilin i ati e ka derguar ne Itali

  Mark Miloshi – komandant i Gjorg Golemit

  Liqe – liqen ne mal te Sopotit

  ***Bos – nje nga rojet e Sopotit, tradhetoi dhe la te kaloj ushtrine tuke ne pabesi.

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Babai krijon figura qesharake nga ushqimi
  Nga Erinaa nė forum Galeria Fotografike
  Pėrgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 06-11-2012, 04:46 PM
 2. Internet: Si te siguroi krijimet e mia
  Nga argent nė forum Guida, Kėshilla dhe truke
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 27-08-2012, 09:21 PM
 3. Disa nga poezitė dhe krijimet e mia
  Nga Kinseb nė forum Krijimtaria juaj
  Pėrgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 21-04-2010, 12:30 PM
 4. Pasardhėsit e Skėnderbeut janė gjallė
  Nga kuklla nė forum Historia Shqiptare
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 18-07-2008, 11:08 AM
 5. Figura te krijuara nga tymi
  Nga EMAUS nė forum Galeria Fotografike
  Pėrgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 12-06-2008, 09:39 AM