Aforizma/Thenie per Femrat!


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 15 prej 15
 1. #1
  Ncncncnc 55% Maska e erinda
  Anėtarėsimi
  Mar 2009
  Vendndodhja
  Atje ku isha dje...
  Postime
  5,014
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  16

  Djallėzore Aforizma/Thenie per Femrat!

  Receta Gatimi

  Po deshe tė hakmerresh kundėr njė gruaje, lėvdo nė sytė e saj njė grua tjetėr.

  Femra ėshtė mbretėreshė e botės, por skllave e dėshirave.

  Kėrko femrėn qė tė pėlqen ty, e jo tė tjerėve.


  Ekzistojnė vetėm dy lloje femrash: ato qė flasin gjithmonė dhe ato qė nuk heshtin kurrė.


  Te femra gjithēka ėshtė zemėr, bile edhe koka.


  S'ka njeri qė gruas sė vet i duket i menēur.


  T'ia besosh fshehtėsinė gruas ėshtė njėsoj si t'i fshehėsh tė hollat nėn xham.


  Topat nė luftė e femrat nė shtėpi gjithmonė thonė fjalėn e fundit.

  Ata qė gjithmonė flasin mirė pėr femrat, nuk i njohin mirė. Ata qė gjithmonė flasin keq pėr ato, nuk i njohin fare.


  Femrat klithin kur e shohin miun, ndėrsa qeshin kur shohin ujkun.


  Kur ėshtė fjala pėr femra, gjėja mė e rrezikshme ėshtė se s'mund tė jetohet me to, por as pa ato.


  Ajo qė na tėrheq te femra, rrallė edhe na lidh me tė.


  Gratė duhet tė jenė tė dashuruara, nė qoftė se duan tė mbesin tė bukura.


  Asnjė grua, qė kur ekziston bota, nuk ėshtė martuar nė heshtje.


  Po tė kishim pritur tė takojmė gruan ideale, do tė kishim kaluar tėrė shekullin nė pritje.


  Heshtja ėshtė ari i vetėm qė kanė femrat.

  Ekziston vetėm njė mėnyrė qė tė duhen shumė gra: nga tė gjitha tė dashurosh vetėm njė.


  Gruaja duhet tė jetė lodėr, e pastėr dhe e lėmuar si guri i ēmuar, e ndriēuar me tė gjitha virtytet e njė bote qė ende nuk ėshtė kėtu.


  Heshtja dhe modestia janė stolia mė e bukur e gruas.


  Gruaja ėshtė dėrdėllisėse dhe gėnjeshtare.


  Nuk ka grua qė me kohė nuk do tė lėshojė pe.


  Femra qė dashuron, nuk plaket shpejt.


  E metė themelore e personalitetit tė gruas ėshtė mungesa e ndjenjės pėr drejtėsi.


  Nė mes tė po-sė dhe jo-sė sė gruas unė nuk do tė guxoja tė ngulja as gjilpėrėn.


  Ėshtė rrezik i madh tė takosh femrėn qė tė kupton plotėsisht. Kjo gjithnjė pėrfundon me martesė.


  Femrat nuk ta falin mossuksesin.


  Kur flisni me femrėn, dėgjoni para sė gjithash se ē'ju thotė me sy.

  Ai qė nuk beson nė femrėn e vet tė vėrtetė, kėtė e bėn nga dyftyrėsia.


  Askush s'flet ashtu si gruaja, gjėra njėkohėsisht tė ēiltėrta dhe tė thella.


  Fija e flokut tė njė gruaje ka mė shumė fuqi se gjashtė kuaj.


  Gratė asnjėherė nuk e vėrejnė atė qė ne bėjmė pėr ato: pėrherė dallojnė atė qė nuk e bėjmė.


  Sikur natyra tė kishte krijuar ashtu si e bėn moda, femra nuk do tė ishte e lumtur.


  Vajzat dhe gotat gjithnjė janė nė rrezik.


  Femra e ndershme nuk mund ta pranojė gabimin qė nuk e ka bėrė.


  Stili ka njė gjini, gruaja njihet me njė fjalė.


  Gratė nuk zbukurohen aq shumė pėr meshkujt, sa kundėr grave.


  Gruaja e menēur lejon burrin tė bėjė atė qė i pėlqen asaj.


  Gruaja ėshtė enigmė, qėllimi i saj ėshtė fėmija.


  Askush nuk e njeh mė mirė njeriun se sa gruaja, e clia nuk e do mė.


  Gruaja mbetet pa fjalė vetėm kur puth.


  Femra ėshtė nė gjendje qė nga asgjėja tė bėjė tri gjėra: kapelėn, sallatėn dhe skenėn bashkėshortore.


  Femrat mendojnė si mbretėrit, se tė gjithė u kemi borxh.


  Nuk ėshtė e rendėsishme ēfarė thonė gratė, e rendėsishme ėshtė ēfarė heshtin.


  Gratė janė paradoksi mė i madh nė jetėn time. Vetėm atėherė kur mė largohen, mė bėhen miq tė mirė.

  Sikur gratė tė dinin sa ankohemi pėr to, shumė mė herėt do tė na braktisin.  Nė qoftė se sopata nuk pret, mund tė farkohet, por nė qoftė se gruaja nuk do, asgjė nuk tė ndihmon.


  Sikur femrat tė udhėhiqnin botėn, ato do t'i flaknin tė gjitha armėt, pėrveē gjuhės.


  Femra e dashuruar nuk i frikėsohet ferrit, por nuk e dėshiron as parajsėn.  Femra duhet ta ruajė trupin si pasurinė, nė qoftė se dėshiron qė mashkulli tė ndihet si gjurmues i arit.


  Luleve u nevojitet dielli, kurse femrave dashuria.


  Femrat janė si gjeneralėt: atyre nuk u intereson ē'humbje u ka kushtuar njė fitore.


  Edhe kur ju pranon, edhe kur ju refuzon, femra ėshtė ēdoherė e lumtur qė e adhuroni.


  Njė gjė ėshtė e ditur: gratė e sjellshme janė edhe bashkėshorte mė tė rrezikshme.


  Shumica e grave mė lehtė e kuptojnė martesėn pa dashuri, sesa dashurinė pa martesė.


  Nuk ka rrobė qė i rri mė keq gruas, sesa dėshira pėr t'u bėrė e urtė.


  Kur gruaja bėhet shkencėtare, atėherė diēka nuk ėshtė nė rregull.

  Gratė mund tė japin aq miqėsi sa kanė huazuar nga dashuria.


  Kush ka vetėm njė grua, i ka tė gjitha gratė. Kush i ka tė gjitha, nuk ka as edhe njė.

  Nuk ka grua nė botė qė nuk dėshiron tė shkaktojė njė konflikt, sado i vogėl qoftė.
  Kanti

  Thirreni gruan si tė doni, por asnjėherė jo si nėnė.  Mos i thoni gruas se ėshtė e bukur. Thuajini se ėshtė ndryshe nga tė tjerat dhe do t'ju hapen tė gjitha rrugėt.


  Vetėm gruaja mund tė qajė dhe tė qeshė pėr tė njėjtėn aryse.


  Gratė e bukura kurrė nuk dyshojnė nė inteligjencėn e vet, por gratė inteligjente ēdoherė dyshojnė nė bukurinė e vet.


  Disa gra janė si cigarja e ndezur: nė qoftė se nuk e kap nga ana e duhur, digjesh.


  Gratė i ka bėrė llafazane pushteti i burrave, qė ua ka rrėmbyer gjithēka, pėrveē gjuhės.

  Nė ēdo rast nderoni gruan, sepse ajo ėshtė edhe nėna juaj.


  Kush mund ta udhėheqė njė grua, mund tė udhėheqė njė popull.


  Po tė mos frynte era nė det nuk do tė kishte stuhi, por edhe anija nuk do tė lėvizte. Po tė mos ishte gruaja nė botė, asnjėri nuk do tė ishte i mjerė, por nuk do tė ishte as njeriu.


  Femra gjithmonė mbetet fėmijė e madhe.


  Mashkullin gjithmonė e tėrheq mė tepėr gruaja qė interesohet pėr tė, sesa gruaja qė ka kėmbė tė bukura.


  Gruaja ėshtė e lumtur dhe realizon gjithēka qė do kur e pushton mashkullin: sė kėndejmi pjesa mė e madhe e jetės sė saj i ėshtė kushtuar pėrvetėsimit tė shkathtėsisė sė pushtimit tė meshkujve.


  Gruaja i sjell burrit vetėm dy ditė lumturi: ditėn qė martohet dhe ditėn qė e pėrcjell nė varr.


  Po desh t'i kuptosh meshkujt, studio femrat.


  Mė e mira armė qė tė mundni gruan ėshtė kapela juaj, merreni dhe ikni.


  Tė arsimosh njė mashkull do tė thotė tė arsimosh njė person; tė arsimosh njė femėr, do tė thotė tė arsimosh njė shoqėri.


  Mashkulli propozon kurse femra zgjedh.


  Mashkulli nė gjithėēka qė bėn ka parasysh qėllimin, kurse femra mashkullin.


  Nganjėherė femra fsheh nga mashkulli dashurinė qė ndien pėr tė, ndėrsa nė tė kundėrtėn artificializon dashurinė qė fare s'e ndien.


  Arkeologu ėshtė bashkėshorti mė i mirė qė mund tė ketė gruaja: sa mė e vjetėr tė jetė ajo, ai mė tepėr interesohet.

  Gruaja bart ēdo barrė nėse ia ka ngarkuar burri.


  Femrat nuk mund ta ēmojnė mashkullin e menēur pėrderisa nuk martohen me ndonjė budalla.


  Femra mund t'i bėhet mikeshė mashkullit vetėm me kėtė radhė: sė pari e njohur, pastaj dashnore, e mė pastaj mikeshė.


  Femra qė e dashurojnė dhe e cila dashuron, ėshtė e lumtur dhe nuk dėshiron tjetėr. Mashkulli qė e dashurojnė dhe i cili dashuron gjithandej dėshiron edhe gjėra tė tjera.

 2. #2
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  24
  Te bukura dhe te verteta

 3. #3
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Anėtarėsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  Ata qė gjithmonė flasin mirė pėr femrat, nuk i njohin mirė. Ata qė gjithmonė flasin keq pėr ato, nuk i njohin fare.

 4. #4
  Ncncncnc 55% Maska e erinda
  Anėtarėsimi
  Mar 2009
  Vendndodhja
  Atje ku isha dje...
  Postime
  5,014
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  16
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga MAJDI Lexo postimin
  Te bukura dhe te verteta
  te bukura po Majdi,por te verteta ja ke kput kot,se ka dhe nga ato qe nuk jane te verteta!

 5. #5
  Postues Nderi 45% Maska e ulkina
  Anėtarėsimi
  Oct 2010
  Vendndodhja
  fier albania
  Postime
  2,657
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  12
  te bukura

 6. #6
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,524
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  25
  Reputacioni
  22
  interesante

 7. #7
  Gjumash!!!! Lirenti-Addicted Maska e Arjol
  Anėtarėsimi
  Nov 2008
  Postime
  2,893
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  13
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga erinda Lexo postimin
  te bukura po Majdi,por te verteta ja ke kput kot,se ka dhe nga ato qe nuk jane te verteta!
  Nga u frymezove per keto moj aman

 8. #8
  Ncncncnc 55% Maska e erinda
  Anėtarėsimi
  Mar 2009
  Vendndodhja
  Atje ku isha dje...
  Postime
  5,014
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  16
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Arjol Lexo postimin
  Nga u frymezove per keto moj aman
  hahahahahahhahahaha

  Se di po shfletoja dje nje liber,se kisha kohe pa e shfletuar dhe lexova keto,me pelqyen shume edhe pse nuk jane shume ne favorin e fermrave,me pelqyen gjithsesi!..

 9. #9
  Gjumash!!!! Lirenti-Addicted Maska e Arjol
  Anėtarėsimi
  Nov 2008
  Postime
  2,893
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  13
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga erinda Lexo postimin
  hahahahahahhahahaha

  Se di po shfletoja dje nje liber,se kisha kohe pa e shfletuar dhe lexova keto,me pelqyen shume edhe pse nuk jane shume ne favorin e fermrave,me pelqyen gjithsesi!..
  Shyqyre qe pajtohesh me ato shkrime e kuptove si si jane femrat

 10. #10
  Ncncncnc 55% Maska e erinda
  Anėtarėsimi
  Mar 2009
  Vendndodhja
  Atje ku isha dje...
  Postime
  5,014
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  16
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Arjol Lexo postimin
  Shyqyre qe pajtohesh me ato shkrime e kuptove si si jane femrat
  Nuk pajtohem me shkrimet,por thjesht me duken interesante,sepse ai mashkull qe ka shkruar per femren pa dyshim qe e ka vlersuar,sepse nuk mund ti perkushtosh kohe dickaje te pa vlere!

  dhe po te lexosh me vemendje,femra pa dyshim eshte baza ne mendjen dhe ne jeten e nje mashkulli,sa pervec mendjes i shkruan dhe dora,gjithcka vetem e vetem per nje FEMER!..................

 11. #11
  Ncncncnc 55% Maska e erinda
  Anėtarėsimi
  Mar 2009
  Vendndodhja
  Atje ku isha dje...
  Postime
  5,014
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  16
  " Veshja mė e bukur e njė femre janė duart e njė mashkulli rreth saj "

  Burrat zjarrė, gratė shkrepėsė, del djalli dhe i bashkon.

  Tė jesh femer ėshtė fatkeqėsia shumė e madhe se tėrė jeten tėnde ke tė bėsh kryesisht me burrat.

  Gruaja, kur bisedon me njė mashkull, shikon tė dytin, por mendon pėr tė tretin.

  S'ka lumturi pa grua.

  Mashkulli ėshtė xheloz nė qoftė se puth, femra edhe nė qoftė se nuk puth.

 12. #12
  Ncncncnc 55% Maska e erinda
  Anėtarėsimi
  Mar 2009
  Vendndodhja
  Atje ku isha dje...
  Postime
  5,014
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  16
  Femrat jan arsyeja e vetme per te cilen jetojn meshkujt.

  Femra eshte person qe nuk di te luaje asnje loje , por qe fiton gjithmone.

  Femrat klithin kur e shohin miun, ndėrsa qeshin kur shohin ujkun.

  Hajduti te kerkon o jeten o kuleten, femrat I duan te dyja.

 13. #13
  Ncncncnc 55% Maska e erinda
  Anėtarėsimi
  Mar 2009
  Vendndodhja
  Atje ku isha dje...
  Postime
  5,014
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  16
  1-“Nese deshiron te flitet per dicka, pyet nje mashkull, nese deshiron qe dicka te behet, pyet nje femer”. Margaret Thatcher.  2- “Askush nuk mund te te beje te ndjehesh me pak inferiore pa lejen tende”. Eleanor Roosvelt


  3-|Burrat te cilet i trajtojne femrat si te pafuqishme dhe lodra te kendshme meritojne gra te cilat do t'i trajtojne ata si nje llogari bankare bujare dhe zemergjere”. autori i panjohur.


  4- “Grate jane krijueset e verteta te shoqerise”. Harriet Beecher Stowe.  5-“Zoti grave u ka dhene intuite dhe feminitet, nese i perdorin ato sic duhet, kombinimi i tille krijon konfunzion ne koken e cdo mashkulli”. Farrah Fawcett.  6- “Menyra me e shpejte per ndryshimin e shoqerise eshte mobilizimi i grave ne mbare boten”. Charles Malik.


  7- “Grate te cilat duan te jene te barabarta me burrat u mungon ambicia”. Timothy Leary.


  8- “Ndiqni instiktet tuaja. Atehere urtesia e vertet do te manifestohet vetvetiu”. Oprah Winfrey.


  9-“Historia na meson se grate do te harrohen nese ato harrojne te mendojne per veten”. Louise Otto.


  10- Heren e pare martohesh per shkak te dashurise, heren e dyte per shkak te parave dhe heren e trete per shkak te shoqerise. Jacqueline Kennedy Onassis.


  11- Fjalet jane afrodiziaku me i mire per grate. Pika G eshte te veshet. Ata te cilet e kerkojne me poshte, humbin kohe. Isabel Allande.

 14. #14
  Ncncncnc 55% Maska e erinda
  Anėtarėsimi
  Mar 2009
  Vendndodhja
  Atje ku isha dje...
  Postime
  5,014
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  16
  Vajzat e pasigurta shpesh jane ato qe jane me te bukurat, qe kane me shume ndjenja, emocione, buzeqeshje per te dhuruar. Jane ato qe shkelqejne me shume, por problemi eshte se dhe kur ia thote dikush, ato do fshihen ne qoshen e vet dhe nuk do ta besojne....

 15. #15
  Ncncncnc 55% Maska e erinda
  Anėtarėsimi
  Mar 2009
  Vendndodhja
  Atje ku isha dje...
  Postime
  5,014
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  16
  Takimi i njė gruaje me vetveten....

  Unė jam njėherėsh dy gra: njėra dėshiron tė eksperimentojė tė gjitha qejfet, tė gjitha pasionet, tė gjitha aventurat qė jeta mund t'i ofrojė;
  tjetra do tė jetė skllave e rutinės, e jetės familjare, e gjėrave qė mund tė planifikohen dhe tė arrihen. Unė jam prostituta dhe shtėpiakja qė jetojnė nė tė njėjtin trup dhe luftojnė njėra-tjetrėn....

  Takimi i njė gruaje me vetveten ėshtė njė lojė qė sjell rreziqe serioze. Eshtė njė vallėzim hyjnor. Kur takohemi, jemi dy energji tė mbinatyrshme, dy universe qė ndeshen. Nėse nė kėtė takim mungon respekti i duhur, atėherė njė univers shkatėrron tjetrin....

  Paolo Coelho....

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Thenie Te Mencura Per Femrat
  Nga briken nė forum Tema Shoqėrore
  Pėrgjigje: 177
  Postimi i Fundit: 01-12-2014, 12:04 AM
 2. Aforizma/Thenie per meshkujt!
  Nga erinda nė forum Tema Shoqėrore
  Pėrgjigje: 25
  Postimi i Fundit: 19-07-2013, 08:47 PM
 3. 13 thenie
  Nga girl08 nė forum Tema Shoqėrore
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 05-03-2013, 01:35 AM
 4. THENIE TE MESUESVE
  Nga PoLiGrAfIkSi nė forum Studentėt Shqiptarė
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 06-02-2013, 09:29 PM
 5. Femrat nxiten seksualisht nga femrat tjera
  Nga olsii nė forum Life Style
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 14-05-2012, 09:48 PM