Receta Gatimi

Dashuria e shkodranes me serbin


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 15 prej 15
 1. #1
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,524
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  25

  K.O Dashuria e shkodranes me serbin  Nė kohėn e sotme, 13 vjet pas pėrfundimit tė luftės sė fundit nė Kosovė, martesat shqiptaro-serbe mbeten temė tabu nė shoqėrinė kosovare.

  Teksa ende mungon komunikimi i pėrditshėm, shkollimi i pėrbashkėt dhe jetesa normale ndėrmjet dy komuniteteve, mbase nuk mund tė futet as nė rend dite ēėshtja e krijimit tė njė familjeje ndėrmjet kėtyre dy popujve.

  Vite mė parė Top Channel realizoi njė dokumentar me titull “Nė shtrat me armikun”. Ky dokumentar tregonte pėr martesat e shumta tė vajzave shqiptare nga Shqipėria me serbė nga Kosova.

  Nė fshatin Syrigaj tė komunės sė Skėnderajt jeton familja e Bozhidar Tomashevic. Familja ėshtė shtuar me dy fėmijė dhe i treti ėshtė nė pritje.

  “Jeta ėshtė njėsoj si nė Shqipėri. Ka shumė pak ndryshime. Shqiptarėt janė mė fanatikė, ndėrsa serbėt kanė mentalitet tjetėr”, deklaron shqiptarja.

  Gruaja shkodrane i flet fėmijėve nė gjuhėn serbe tė cilėn e ka pėrvetėsuar tashmė, por nuk ka harruar qė edhe bashkėshortit t’i mėsojė shqip.

  “Jam mirė me shqipen. Di tė komunikoj mirė edhe pse nuk flas shpejt”, thotė burri serb.

  Fatjona thekson se ka gjetur lumturinė nė familjen serbe: “Nuk e kam pasur problem historinė e popujve dhe as familja ime. E rėndėsishme ėshtė tė kaloj jetėn mirė me tė sepse sot nuk ka rėndėsi se e merr burrin italian, grek, serb etj.”

  Burimi:

  TOP CHANNEL

 2. #2
  Ncncncnc 55% Maska e erinda
  Anėtarėsimi
  Mar 2009
  Vendndodhja
  Atje ku isha dje...
  Postime
  5,014
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  20
  Edhe une personalisht nuk i paragjykoj,per sa kohe qe keta 2 njerez jane te lidhur nga dashuria!

  pa varsisht se Serbia,ndryshe nga vendet e tjera ballkanike,ka qene armik i perhershem me Shqiperine me Kosoven sidomos,por besoj se per derisa gjerat mes ketij cifti arriten deri ketu sa te krijonin nje familje,dashuria duhet te jete shume e madhe!

  Fatjona thekson se ka gjetur lumturinė nė familjen serbe: “Nuk e kam pasur problem historinė e popujve dhe as familja ime. E rėndėsishme ėshtė tė kaloj jetėn mirė me tė sepse sot nuk ka rėndėsi se e merr burrin italian, grek, serb etj.”

  kjo pra eshte shume e rendesishme,qe te kajojne nje jete te mire!.....sepse per shkak te disa pushtetareve apo popullit,nuk mund te jene te gjithe njesoj,dhe atje ku egziston dashuria nuk le vend per urrjetje!

 3. #3
  ♡ KaFe Pa SHeQeR ♡ Moderator Maska e Mima
  Anėtarėsimi
  Jul 2007
  Vendndodhja
  N'shpi (^_^)
  Postime
  2,568
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  19
  Epo shumica e njerezve nuk shikojne lumturine e ēiftit por shikojne "rracen" , kombin ...
  Nuk imagjinoj kritikat dhe urrejtjen nga populli ( hajvan) qe do kete kur iken ne Shkoder.........
  dhe pse themi "le te flasi bota " ndikon ēik!

 4. #4
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,524
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  25
  populli hajvan ?

  Kjo gje nuk tolerohet aspak! Ne shtrat me armikun ? Jo jo, te pakten jo tek Shqiptaret!

  Dhe me e keqja, i meson femijes gjuhen serbe!! Po ajo duhet, se e ka gjuhen e babait... i duhet ajo e para gjuh qe duhet mesuar eshte ajo.

  Shum shum shum keq !!!

 5. #5
  ♡ KaFe Pa SHeQeR ♡ Moderator Maska e Mima
  Anėtarėsimi
  Jul 2007
  Vendndodhja
  N'shpi (^_^)
  Postime
  2,568
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  19
  Nuk tolerohet ...po ē'te duhet ty ( them ne pergjithesi) me jeten e tjetrit ....
  Gjuha serbe do mesohet doemos se ne Serbi po jetojne por dhe shqipen e flasin bile dhe i shoqi e ka mesuar.

 6. #6
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,524
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  25
  po ke te drejte qe eshte jeta e tjetrit, por jemi shqiptar oj moter dhe tradita, gjuha e zakonet nuk duhen humbur... (sic po bejne shum ne fakt... )!

  Po gjuha mesohet aty ku te jetosh... por faktikisht femija i ksaj eshte serb dhe normale qe i duhet mesuar gjuha e te atit...

 7. #7
  The World Anėtar Nderi Maska e Erdi
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  n'Toke
  Postime
  1,229
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  17
  edhe une jom kundra ketyre, me armiqe me ra ne shtrat pfffffff DASHURI DASHURI (zemra) mirpo e kemi edhe MENDJEN (trurin)

 8. #8
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  23
  Skenderbeu gjakrat midis principatave me an te martesave i beri
  nuk ka pse te ket vend per paragjykime atje ku ka ndjenj !!.....

 9. #9
  Veteliresi 35% Maska e landi i
  Anėtarėsimi
  Feb 2012
  Vendndodhja
  Nuk jam......
  Postime
  1,077
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  13
  nuk besoj se eshte martuar se ndjente, patriarkalizmi eshte i theksuar ne ato zona ,martesat me shkese jane te vetmet qe funksionojne per ato...

  por perderisa ka femijte me te dhe eshte ne rregull ,pse jo asgje kunder...

 10. #10
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  23
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga landi i Lexo postimin
  nuk besoj se eshte martuar se ndjente, patriarkalizmi eshte i theksuar ne ato zona ,martesat me shkese jane te vetmet qe funksionojne per ato...

  por perderisa ka femijte me te dhe eshte ne rregull ,pse jo asgje kunder...
  landi , po te ruhej tradita sic ti po thua....gjall ne bot se do behej ajo martes...!!

 11. #11
  Veteliresi 35% Maska e landi i
  Anėtarėsimi
  Feb 2012
  Vendndodhja
  Nuk jam......
  Postime
  1,077
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  13
  une kam qene ne ato zona(ceshtje pune) ,dhe kete e them me kompetence qe gjejne vajza qe vijne nga familje te rraskapitura ,jetime apo qe jane ne gjak (hasmeri)

  eshte shkaku kryesor ,besome......

 12. #12
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  23
  dhe mbase,,,nuk e di
  ajo gruaja thot qe ben nje jet te qet
  dhe pajtohem me fjalin qe thot ktu
  E rėndėsishme ėshtė tė kaloj jetėn mirė me tė sepse sot nuk ka rėndėsi se e merr burrin italian, grek, serb etj

 13. #13
  Veteliresi 35% Maska e landi i
  Anėtarėsimi
  Feb 2012
  Vendndodhja
  Nuk jam......
  Postime
  1,077
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  13
  kjo ka rendesi ,,,,,une kam ca miq serb dhe jane me vertet ,teper po teper korrekt ....asgje s'do te thote......

 14. #14
  i/e rregjistruar Maska e lashi
  Anėtarėsimi
  Mar 2012
  Postime
  5
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0
  mirmbrema : doja te thoja vetem dicka te shkurter ne lidhje me temen.politika eshte si ato femrat qe punojne ne semafor ku jan sot nuk jan neser ok.... pra dashuria nuk ka lidhje me politiken e dy shteteve por ajo e zgjedh vete njeriun sipas veprimeve dhe ndjenjave qe ai\ajo i perciell ok.... pra jete te lumtur ciftit dhe karvani le te shkoj perpara......................

 15. #15
  i/e rregjistruar 20% Maska e peshkatari
  Anėtarėsimi
  Nov 2009
  Postime
  150
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  14
  prapeseprap nuk eshte gje e mire

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Pėrgjigje: 19
  Postimi i Fundit: 18-05-2013, 10:26 AM
 2. Dashuria!
  Nga Altin111 nė forum Tema Shoqėrore
  Pėrgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 08-05-2012, 09:24 AM
 3. Dashuria
  Nga florenti1 nė forum Tema Shoqėrore
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 14-04-2012, 11:12 AM
 4. Kur dashuria na ben keq
  Nga Kliton nė forum Psikologji-Sociologji-Filozofi
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 12-05-2009, 11:12 PM

Etiketat pėr kėtė Temė