Mė shumė se 20 pėr qind kanė probleme me halucinacione, tė cilat manifestohen si britma apo pėshpėritje, ndėrsa ndonjėherė mund tė jenė edhe biseda prej disa minutash.

Prej 21 deri 23 pėr qind e fėmijėve tė moshės prej 11 deri 13-vjeēare kanė pėrjetuar halucinacione auditive, nga tė cilat gati 50 pėr qind tė tyre vuajnė nga ērregullimet jo-psikotike, ka treguar hulumtimi i Kolegjit Mbretėror nė Irlandė i kryer nė 2500 fėmijė. Tė njėjtin problem e kanė edhe shtatė pėr qind e adoleshentėve nė moshėn prej 13 deri 16 vjeēare, me atė qė 80 pėr qind e tyre kanė ērregullimin e diagnostikuar mendor, shkruan “The Huffington Post”.

“Halucinacionet auditive mund tė jenė vetėm fjali tė izoluara, por edhe biseda qė zgjasin nga disa minuta. Mė sė shpeshti janė nė formė tė britmave dhe piskamave, por edhe si pėshpėrima, por kjo dallon varėsisht nga fėmija. Disa nga ata i dėgjojnė ēdo natė, ndėrsa disa njė herė nė muaj”, shpjegon dr. Ian Kelleher.

Edhe pse nė shumicėn e rasteve nuk duhet tė shqetėsoheni, te disa fėmijė mund tė jetė shenjė e qartė e ērregullimit tė personalitetit ose depresionit klinik. Hulumtimet tregojnė qė njė numėr i madh i njerėzve dėgjojnė zėra, por nėse vazhdojnė nė moshėn mė tė vjetėr adoleshente mund tė sugjerojnė ērregullime mė serioze psikike, shton ai.

Burimi:

Koha NET