Receta Gatimi

Si tė ndihmosh dikė me epilepsi !!


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Faqja 1 nga 2 12 I funditI fundit
Rezultatet nga 1 deri tek 20 prej 21
 1. #1
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  23

  Thumbs up Si tė ndihmosh dikė me epilepsi !!
  Disa prej llojeve tė epilepsisė janė:

  1. Grand mal: ataku ose sulmi i madh, shfaqet pas zbrazjes abnormale elektrike tė korės sė trurit e cila manifestohet me humbje tė shpejtė tė vetėdijes, shtangim tė muskujve tė trupit dhe shkumėn nė gojė.
  Shpesh nė fazėn e atakut i sėmuri ka urinim tė pakontrolluar. Pas kėsaj, pacienti ėshtė pa vetėdije dhe zgjohet gradualisht. Pėr njė kohė ndihet konfuz dhe i pėrgjumur.

  2. Petit mal: sulme tė vogla, mė tė shpeshta te fėmijėt e vegjėl. Fėmija ³ sėmurė rėndom ka shumė sulme gjatė 24 orėve. Sulmet ndodhin mė shpesh nė mėngjes dhe gjatė aktivitetit fizik. Atakun e karakterizon pamja e shtanguar dhe dridhjet kohėshkurtra tė muskujve (rėndom tė fytyrės ose ekstremiteteve). I sėmuri nuk e humb vetėdijen, por meqenėse ndonjėherė vjen deri tė ērregullimi i tė folurit merr pamjen sikur ka humbur vetėdijen.

  3. Epilepsia psikomotore: Zakonisht te adultet, ndonjėherė ngatėrrohet me psikozėn. Karakterizohet me sjellje tė pėrsėritura jonormale (ndryshime psikike, automatizmi-lėvizje tė pakontrolluara tė ngacmimeve ose veprimet si zhveshja dhe veshja).
  Tė sėmuret herė nuk janė tė qetė, por agresive. Personi ėshtė i dezorientuar ndaj vetvetes, personave tjerė, kohės dhe hapėsirės.

  4. Status epileptikus
  : Ataku ³ zgjatur ose i pėrsėritur. Zgjat se paku 30 minuta. E rrezikon jetėn dhe ēdo herė nė njė masė tė caktuar e dėmton edhe trurin.

  Shkaktaret e epilepsisė:
  - Ērregullimet e sistemit nervor qendror (ērregullimet natyrale gjatė zhvillimit, infeksionet, neoplazmat, sėmundjet e enėve tė gjakut, sėmundjet e lindura tė cilat shkaktojnė dėmtimin e trurit).
  - Ērregullimet metabolike
  - Lėndimet e kokės
  - Temperatura e lartė
  - Pėrdorimi pa masė i alkoolit ose drogave
  - Stresi emocional
  - Epilepsia idiopatike (baza ose substrati trashėgues)

  Simptomat:
  1. Aura-nėnkupton vėrejtjen, parandien, sikur halucinacion i zėrit dhe shikimit, ndjenja e erės sė ēuditshme ose shijes, ndjenja e shtangimit, mundimit tė barkut e cila zgjatė disa sekonda.
  2. Humbja e vetėdijes
  3. Shtangimet e muskujve dhe lirimi nė ēdo 15 deri 20 sekonda.
  4. Gulēim pas atakut dhe apatia
  5. Ndonjėherė dhimbja e kokės.

  Ndihma e parė:
  1. Tė sigurohet kalueshmėria e rrugėve tė frymėmarrjes me rrotullimin anėsor nė pozitė tė krahut.
  2. Tė sigurohet i sėmuri tė mos e godet kokėn nė bazė tė fortė, ashtu qė nėn kokė vendoset ndonjė mjet i butė (jastėk, batanije etj)
  3. Shpėrthekohet rripi dhe ēlidhet kravata
  4. Largohet e gjithė ajo qė mundė ta lėndoj tė sėmurin nė rrethinėn e tij.
  5. Thirret ndihma e shpejtė
  6. Gjithherė pritet nė vendin e ngjarjes qė i sėmuri tė kthehet nė vetėdije ose deri sa tė vjen ndihma e shpejtė.
  Ndihma e shpejtė nuk nevojitet:
  * Nėse ataku ka kaluar brenda 5 minutave
  * Nėse nuk ka sulme tė reja
  * Nėse i sėmuri nuk ėshtė i lėnduar gjatė rėnies
  Veni re?
  * Nė atak, gjuha nuk preket pasi qė mund tė lėndohet pas ngėrēeve tė muskujve tė fytyrės ose nofullės
  * Nuk tentohet me forcė tė ndėrpriten ngėrēet
  * Vendosja e gjėsendeve metalike nė dorė si p.sh. ēelėsave nuk ka arsyetim mjekėsor
  * Nuk vendoset asgjė nė gojė (p.sh. luga, shpatulla etj.)
  * Nuk i jepet pacientit kurrfarė lėngu nė gojė nė fazėn e atakut deri sa nuk kėndellet.

 2. #2
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Anėtarėsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  shum domethens ky artikull , mbase do ju ndimoj shum kujt.eshte semundje e keqe shum kjo, me vjen shum keq se i ka prek edhe femijet.

 3. #3
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  23
  esht semundje shum shum e keqe .... kam nje maman e nje shoqeje , dhe kerkoj shpesh artikuj te kti tipi
  po e di cila esht e keqja e ksaj semundjeje ? qe nuk mund te sherohet .... dhe qe esht e ndryshme te njerez te ndryshem ...... dhe kshu behet me i veshtir kurimi


 4. #4
  i/e rregjistruar 35% Maska e mOrtaja123
  Anėtarėsimi
  Jun 2011
  Vendndodhja
  Kosove
  Postime
  703
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  12
  Personat e prekur nga epilepsia i kan te ndaluara disa profesjone p.sh vozitja ,ndertimtaria... etj.

 5. #5
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Anėtarėsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  Nese kerkon ndimen e mjekut ne fillim (them per femijet kjo edhe sherohet ),per ca vitet te perdor terapi dhe sherohet , e njoh ni rast se eshte sheru nje femij 4 vjeqare.

 6. #6
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  23
  por behet fjal per qeliza nervore
  dhe kur ka demtim te tyre , mund te behet sherim...por asnjeher i plot
  ka sh mundesi qe ti rishfaqet ati femijes
  e ne mos atij..... femijve qe do ket .....sepse fatkeqsisht ne shumicen e rasteve trashegohet

 7. #7
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Anėtarėsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  tani mjeksia ka ec shum para, femiu ndhet mir per momentin ka dikun 3 vitet ne mos gaboj se ka nderpre terapin. se di nese do i perseritet prap?me vjen keq se eshte femer dhe dihet mo ...............

 8. #8
  curva sud....... Autorė Maska e 3r1k0
  Anėtarėsimi
  Apr 2010
  Vendndodhja
  Tirana Albania
  Postime
  1,081
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  15
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga labja Lexo postimin

  * Vendosja e gjėsendeve metalike nė dorė si p.sh. ēelėsave nuk ka arsyetim mjekėsor
  Pavarsisht se nuk ka arsyetim mjeksor nuk do te thote qe nuk duhet bere........
  Kam qene prezent ne disa raste epilektikesh dhe kam pare qe ka qene rezultative.

 9. #9
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  23
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga 3r1k0 Lexo postimin
  Pavarsisht se nuk ka arsyetim mjeksor nuk do te thote qe nuk duhet bere........
  Kam qene prezent ne disa raste epilektikesh dhe kam pare qe ka qene rezultative.
  ka mbajt metal ne dor ,,dhe esht ber mir ?
  esht kthyer ne gjendjen normale apo thj ka marr pak veten ?
  se un di qe te marresh tamam veten pas nje krize ...do rreth 1 muaj

 10. #10
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Anėtarėsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  shum jan 1 muaj labe , 1 jav thon se se e ndine veten te lodhur.

 11. #11
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  23
  erina , sic e kam then me lart ...kam maman e shoqes me kte semundje
  dhe ajo behet shum keq
  bie si ne koma ...as ha , as pi ...... as leviz ........ detyrohen dhe e shtrojn ne spital ata ...qe te ushqehet me sorume ...
  dhe do 1 muaj ta marr veten

 12. #12
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Anėtarėsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  Ka mundesi labe se ka raste te ndryshem .se edhe un njoh diken se ka po ket semundje dhe mbase 1 jave mendon se nuk ka pas fare fare kriz besom.Mer terapi per shum vjet dhe nuk eshte semuer me asnjher dhe i ka then doktori se mund edhe ti largosh ilaqet.

 13. #13
  curva sud....... Autorė Maska e 3r1k0
  Anėtarėsimi
  Apr 2010
  Vendndodhja
  Tirana Albania
  Postime
  1,081
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  15
  Labe nuk po te them se duke mbajt metal ne dore sherohesh...........se nuk do kishte te semure sot me epilepsi po te ishte kaq e thjeshte.
  Ndoshte metali ka veprim te vogel per momentin dhe kaq

 14. #14
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Anėtarėsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga 3r1k0 Lexo postimin
  Labe nuk po te them se duke mbajt metal ne dore sherohesh...........se nuk do kishte te semure sot me epilepsi po te ishte kaq e thjeshte.
  Ndoshte metali ka veprim te vogel per momentin dhe kaq
  ka mundesi puna e vetive magnetike se bart njeriu

 15. #15
  Veteliresi 35% Maska e landi i
  Anėtarėsimi
  Feb 2012
  Vendndodhja
  Nuk jam......
  Postime
  1,077
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  13
  une kam nje njeriun tim qe ka cunin me epilepsi ,por ka dy vjet qe nuk e ka zene me .....dhe mund te them qe di goxha rreth kesaj semundjeje.....

  uroj qe te kete sa me pak ose me sakte aspak te prekur nga kjo semundje .....

 16. #16
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Anėtarėsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  landi tek femijet edhe mund te sherohet ne nje koh te shkurt .

 17. #17
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  23
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga 3r1k0 Lexo postimin
  Labe nuk po te them se duke mbajt metal ne dore sherohesh...........se nuk do kishte te semure sot me epilepsi po te ishte kaq e thjeshte.
  Ndoshte metali ka veprim te vogel per momentin dhe kaq
  po pra...se u habita dhe un
  i cuditshem esht ky efekti i metalit

 18. #18
  Veteliresi 35% Maska e landi i
  Anėtarėsimi
  Feb 2012
  Vendndodhja
  Nuk jam......
  Postime
  1,077
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  13
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Erinaa Lexo postimin
  landi tek femijet edhe mund te sherohet ne nje koh te shkurt .
  erinaa sinqerisht te them qe nuk e shoh dot ate femi te merzitet apo ta preke njeri., eshte teper i ndjeshem ,e kur shkoj e shoh s'don tja dije as per prinderit e vet aq fort me do......

 19. #19
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  23
  sa me behet qejfi qe esht sheruar
  po na trego dixka me teper landi .... qe mund te na hy ne pun ...... sepse njoh dike qe esht sh keq

  si u sherua ?

 20. #20
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Anėtarėsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga landi i Lexo postimin
  erinaa sinqerisht te them qe nuk e shoh dot ate femi te merzitet apo ta preke njeri., eshte teper i ndjeshem ,e kur shkoj e shoh s'don tja dije as per prinderit e vet aq fort me do......
  E pra mir se eshte femij dhe e tejkalon shum shpejt nuk ka stres dhe harrohet .. FEMIJET jan vete jeta e njeriut un per vete kam ardhe ne perfundim se nuk ka femij te keq, te gjith jan mister ne ne vete .

+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Faqja 1 nga 2 12 I funditI fundit

Tema tė ngjashme

 1. Si te harrosh dike...
  Nga labja nė forum Romanca
  Pėrgjigje: 14
  Postimi i Fundit: 30-10-2014, 03:23 PM
 2. Falendero dike. Faleminderit...
  Nga argjiro nė forum Chit Chat
  Pėrgjigje: 36
  Postimi i Fundit: 12-11-2013, 03:24 PM
 3. Do te martoheshit me dike qe me pare ka qene i martuar?
  Nga smocking2 nė forum Tema Shoqėrore
  Pėrgjigje: 28
  Postimi i Fundit: 25-07-2013, 11:02 PM
 4. Di tė bėsh pėr vete dikė
  Nga ReniX nė forum Tema Shoqėrore
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 04-05-2012, 10:02 AM
 5. Tė flesh me dikė qė gėrhet, dėmton shėndetin
  Nga ema_d nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 05-03-2012, 10:56 AM