Receta Gatimi

Punėt mė tė dėmshme pėr shėndetetin


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 6 prej 6
 1. #1
  Postues Veteran Lirenti-Addicted Maska e olsii
  Anėtarėsimi
  Jan 2012
  Postime
  3,332
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  14

  Punėt mė tė dėmshme pėr shėndetetin

  Njė hulumtim i fundit i Universitetit Southern California ka nxjerrė listėn e profesioneve qė shkatėrrojnė shėndetin mė shumė nga tė tjerėt:

  Punėt nė kėmbė –artriti

  Punėt qė kėrkojnė qėndrimin konstant nė kėmbė janė tė lidhura me artritin e shputave, ndėrsa mėsimdhėnėsit dhe profesorėt janė grupet mė tė rrezikuara sepse shumicėn e kohės sė punės e kalojnė nė kėmbė. Pėr tė lehtėsuar pasojat, shkencėtarėt rekomandojnė veshjen e kėpucėve tė rehatshme me shtresa anatomike, ndėrsa takat e larta duhen tė shmangen me ēdo kusht.


  Ushtarėt – stresi

  Njė nga faqet mė tė mėdha amerikane tė Internetit pėr kėrkim tė punės, Career Cast, ka renditur shėrbimin aktiv tė ushtrisė nė vendin e parė tė profesioneve mė stresuese. Zjarrfikėsit ishin tė dytėt, ndėrsa pilotėt komercialė tė tretėt. Lista ėshtė krijuar ashtu qė janė shikuar faktorėt si impenjimi fizik, rreziku jetėsor, konkurrenca, afatet dhe puna me njerėzit tjerė.


  Valltarėt – divorci

  Universiteti Radford nė vitin 2000 ka kryer studimin i cili ka treguar qė nė mes personave qė profesionalisht merren me vallėzim ėshtė shkalla mė e lartė e ndarjeve nė martesa, madje 43 pėr qind e valltarėve janė tė ndarė. Nė listė pasojnė kamerierėt dhe banakierėt me 38 pėr qind, pullazxhinjtė me 27 pėr qind dhe marinarėt me 26 pėr qind.


  Punėtorėt e ndėrtimtarisė – probleme me mushkėri

  Thithja e pluhurit gjatė kohės sė punėve ndėrtimore mund tė shkaktojė shumė komplikime me sistemin e frymėmarrjes, nga kanceri i mushkėrive deri te azbestoza dhe mezotelioma. Shkencėtarėt nga Universiteti Oregon State kanė vėrtetuar qė sėmundjet respiratore janė shkaktarėt kryesorė tė tė gjithė sėmundjeve tė lidhura me punėn. Simptomat mė tė shpeshta janė presioni nė gjoks, kollitja, mungesa e frymės dhe frymėmarrja e ērregullt.


  Kujdestarėt – depresioni

  Njerėzit, tė cilėt i fitojnė tė ardhurat dujke u kujdesur pėr tė tjerėt, pėr shembull kujdesi nė shtėpi, janė mė tė ekspozuar ndaj depresionit. Madje 11 pėr qind e personave tė punėsuar nė kėtė degė tė mjekėsisė kanė pasur sulm kronik tė depresionit, ndėrsa shkencėtarėt thonė se si ndjenja e pafuqisė, respektivisht ideja qė nuk mund t’i ndihmohet njė personi tė sėmurė, ėshtė fajtori kryesor.


  Puna me ndėrrime – probleme me gjumė

  Shumė studime kanė treguar qė puna me ndėrrime mund tė shkaktojė vėshtirėsi tė ndryshme shėndetėsore, por tė gjitha e kanė identifikuar njė sėmundje tė njėjtė – problemet me gjumin. Ritmi i ērregulluar i gjumit dhe zgjimit mund tė nxisė mungesėn e energjisė, dhimbjet e shpeshta tė kokės, koncentrimin e vėshtirėsuar dhe ndryshimet nė disponim, ndėrsa gjendja e keqe e tillė e trupit dhe mendjes rrit shanset nga gabimet dhe fatkeqėsitė.


  Puna jashtė orarit – depresioni

  Nė krahasim me orarin normal tė punės prej 7-8 orė nė ditė, puna mė shumė se 11 orė nė ditė rrit dyfish shansin nga sulmi i fortė i depresionit. Deri te kjo e dhėnė alarmante kanė ardhur shkencėtarėt finlandezė dhe britanikė tė cilėt gjashtė vjet kanė vėzhguar shėndetin metal tė mė shumė se gjashtė mijė punėtorėve.

  Tė gjitha punėt kanė pėrparėsitė dhe tė metat e tyre, por disa profesione veprojnė absolutisht nė mėnyrė shkatėrruese nė shėndetin tonė psikofizik

 2. #2
  Gjumash!!!! Lirenti-Addicted Maska e Arjol
  Anėtarėsimi
  Nov 2008
  Postime
  2,893
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  16
  "shėndetetin" eshte shkrujt gabim

  Puna me nderrime eshte e veshtire

 3. #3
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  22
  Valltarėt – divorci

  Universiteti Radford nė vitin 2000 ka kryer studimin i cili ka treguar qė nė mes personave qė profesionalisht merren me vallėzim ėshtė shkalla mė e lartė e ndarjeve nė martesa, madje 43 pėr qind e valltarėve janė tė ndarė. Nė listė pasojnė kamerierėt dhe banakierėt me 38 pėr qind, pullazxhinjtė me 27 pėr qind dhe marinarėt me 26 pėr qind.
  divorci qenka i keq per shendetin ???
  po bej lidhjen e titullit me kto qe jan shkruar ...
  valltaret , kercimtaret kan punen me te bukur qe mund te egzistoj


  Punėt nė kėmbė –artriti

  Punėt qė kėrkojnė qėndrimin konstant nė kėmbė janė tė lidhura me artritin e shputave, ndėrsa mėsimdhėnėsit dhe profesorėt janė grupet mė tė rrezikuara sepse shumicėn e kohės sė punės e kalojnė nė kėmbė. Pėr tė lehtėsuar pasojat, shkencėtarėt rekomandojnė veshjen e kėpucėve tė rehatshme me shtresa anatomike, ndėrsa takat e larta duhen tė shmangen me ēdo kusht.
  bobo : (((

 4. #4
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,524
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  25
  ec e mos puno, ec e puno po ta mbajti LOL

 5. #5
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  22
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga iceman Lexo postimin
  ec e mos puno, ec e puno po ta mbajti LOL
  e gjete direkt ystifikimin per te mos punuar eeee ....

  kjo fotoja esht fiks per shqiptaret ..!!... ;p;p


 6. #6
  E..S...L...I Lirenti-Addicted Maska e Auroraa
  Anėtarėsimi
  Jan 2013
  Vendndodhja
  Honoluluuu
  Postime
  3,023
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  13
  Edhe ekonomistet kane pune te veshtire...se ju dalin syte perpara ekranit te kompjuterit.......pas disa vitesh perdorin syze me dopio xham ...

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Higjiena e tepėrt ėshtė e dėmshme
  Nga ardona nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 10-03-2012, 04:49 PM
 2. Sa tė dėmshme janė pikat e syve?
  Nga ulkina nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 23-03-2011, 03:46 PM
 3. Uillis Pranon se angazhohet me punėt e shtėpisė
  Nga ardona nė forum Thashetheme Vip
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 01-11-2010, 03:14 PM
 4. Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 04-10-2009, 07:27 PM
 5. Punėt nė rrugė ndalen sepse punėtori fle
  Nga aurel nė forum Ngjarje Nėpėr Botė
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 10-09-2009, 06:17 PM