Maurice-Sendak_5783.jpg

11.05.2012 - Maurice Sendak nuk e mendonte veten shkrimtar pėr fėmijė, por si njė autor qė e thoshte tė vėrtetėn pėr fėmijėrinė.

“Mė pėlqejnė njerėzit interesant dhe fėmijėt me tė vėrtetė janė interesantė” kishte thėnė ai pėr “Asocciated Press” nė vjeshtė tė vitit tė kaluar. “Dhe nėse nuk i keni ngjyrosur me pak blu, rozė apo ngjyrė tė verdhė, ėshtė edhe mė interesante”.

Sendak, i cili vdiq tė martėn nė Danbury, nė moshėn 83 vjeēare, katėr ditė pasi kishte pėsuar njė sulm, bėri revolucion nė kirjimtarinė e librave pėr fėmijė. Ai ishte njė burrė i rrallė, shumė i paintersuar qė tė jetė i adhuruar dhe i dashur. Ai u nderua me ēmimin “Hans Christian Anderson” nė vitin 1970 dhe me medalje “Laura Ingalls Wilder” nė vitin 1983. Presidenti Bill Clinton e nderoi Sendak me Medalje tė Artė Kombėtare pėr Art nė vitin 1996 dhe nė vitin 2009, presidenti Barack Obama kishte lexuar “Where the Wild Things Are” pėr festėn e pashkėve. Komunitetet kishin bėrė pėrpjekje ta ndalonin por librat e tij u shitėn nė miliona kopje. Vepra e tij “Where the Wild Things Are”, u bė hit i vitit 2009. Asnjėri nuk mund ta harrojė buzėqeshjen e tij. “Nuk kam fjetur me njerėz tė famshėm, yje tė filmit apo gjėra tė ngjashme. Ėshtė njė histori e pėrbashkėt: Djaloshi nga Brooklyn u rrit dhe pati sukses nė profesionin e tij”, i kishte thėnė ai AP-sė.

Librat tjerė tė Sendak, janė shpėrndarė nė dhomat e fjetjes sė fėmijėve nė gjithė botėn. Ndėr ta “Chicken Soup With Roce”, “One was Johnny”, “Pierre”, “Ouside Over There”, dhe “Brundibar”. Kjo e fundit ishte njė pėrrallė popullore pėr dy fėmijė qė orvaten pėr tė fituar para tė mjaftueshme pėr tė blerė qumėsht pėr nėnėn e tyre tė sėmurė. Pėrveē qė ilustronte veprat e veta, ai po ashtu ka bėrė vizatimet pėr serinė “Little Bear” tė Else Holmelund, “The Light Princess” tė George MacDonald. Libri i fundit tė cilin e kishte shkruar dhe ilustruar ka qenė “Bumble - Ardy”. Nė muajt e fundit, ai kishte paralajmėruar se ishte duke punuar nė njė projekt tė ri.

Stephen Colbert, ka thėnė se Sendak do tė mbetet udhėrrėfyes pėr gjeneratat e reja.“Arti i tij na ka dhėnė njė kujtim fantastik pėr mėnyrėn se si e kemi ndier fėmijėrinė. Tė gjithė jemi tė nderuar qė na ka ftuar nė botėn e tij”, ka shkruar Colbert nė njė komunikatė.

Sendak po ashtu kishte krijuar kostume pėr opera tė baletit, duke pėrfshirė edhe shtėpinė e operės ēeke “Brundibar”. Ai kishte disajnuar kostume pėr projekte tė shumta tė New York City Opera.

“Ai i ka tėrhequr fėmijėn nė njė mėnyrė realiste, dhe jo mėnyrė idealiste”, ka thėnė Leonard S. Marcus./koha/