Receta Gatimi

Arrin “ilaēi”, i cili do tė bllokojė ndikimin e alkoolit nė gjak


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 2 prej 2
 1. #1
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,524
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  25

  Smile Arrin “ilaēi”, i cili do tė bllokojė ndikimin e alkoolit nė gjak


  Shkencėtarėt pohojnė qė nuk e kanė zhvilluar ilaēin qė njerėzit tė mund tė pinė pak mė shumė, por tė reduktojnė pasojat negative tė dehjes, si fatkeqėsitė automobilistike dhe dėmtimet nė mėlēi.

  Ilaēi iomazelin i cili merret para pirjes sė pijeve alkoolike bllokon shumicėn e efekteve tė cilat alkooli i ka nė tru, pohojnė shkencėtarėt nė Universitetin Yale. Ata i kanė kryer testimet nė simulatorėt e vozitjes pėr tė zbuluar nėse njerėzit mund tė ulen tė sigurt nė timon nėse kanė konsumuar iomazelin dhe pirė ndonjė gotė mė shumė.

  Ata qė kanė konsumuar iomazelin kanė mė pak shanse pėr tė bėrė tetėshe nėpėr rrugė dhe reflekset i kanė mė tė mira se ata qė kanė pirė njėjtė, por nuk kanė marrė ilaēin, pėrcjell Daily Mail.

  Hulumtuesit amerikanė theksojnė qė nuk kanė synim tė zhvillojnė ilaēin i cili do t’i ndihmojė njerėzit tė pinė shumė e tė mbesin tė kthjellėt, por qė tėrėsisht tė bllokojnė pasojat e alkoolit nė organizėm.

  “Ilaēi i cili ka potencial tė bllokojė gjithė veprimin e alkoolit nė sistemin qendror nervor mund tė bėhet trajtim unik pėr alkoolizmin dhe tė reduktojė dėmin qė ky ves ia shkakton mėlēisė dhe organeve tjera”, ka thėnė udhėheqėsi i studimit, Deepak D’Souza.

  Njė opsion tjetėr i cili do tė mund tė parandalonte pasojat negative tė alkoolit ėshtė ilaēi i lėngshėm i cili i mban tė gjitha veēoritė pozitive tė alkoolit, por nuk ėshtė i dėmshėm pėr organizėm, pohojnė hulumtuesit britanikė tė cilat tashmė disa vjet punojnė pikėrisht nė krijimin e kimikatit tė tillė. Substanca do tė kishte bonus shtesė, dhe ky ėshtė qė tė gjitha efektet e saj mund tė anulohen nė ēast me marrjen e “kundėrhelmit”.

  Kritikėt e industrisė farmaceutike pohojnė se si asgjė nuk do tė parandalojė alkoolistėt tė pinė dhe bėjnė dėm nė shoqėri, ndėrsa kėto ilaēe nuk do tė jenė tė mirėseardhura as te industria e pijeve alkoolike tė cilat pėrfitojnė miliarda nga blerėsit e tyre./Koha.net

 2. #2
  Gjumash!!!! Lirenti-Addicted Maska e Arjol
  Anėtarėsimi
  Nov 2008
  Postime
  2,893
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  17
  ky ilac eshte alkool analkoolik loool

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Arrin ilaēi mė efikas pėr tullacėt?
  Nga gjendar nė forum Shkenca dhe Jeta
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 24-02-2011, 02:39 PM
 2. Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 22-12-2009, 09:06 PM
 3. Ndikimi negativ i alkoolit nė gjumė
  Nga aurel nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 23-08-2009, 08:09 PM
 4. Ilac per varesine ndaj alkoolit
  Nga Kliton nė forum Shkenca dhe Jeta
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 23-05-2009, 07:24 PM
 5. GPS me test tė alkoolit
  Nga Altin111 nė forum Tė Rejat e Teknologjisė
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 23-02-2008, 08:13 AM

Etiketat pėr kėtė Temė