Foshnjet dėmtohen nga tė qarat


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 2 prej 2
 1. #1
  Gjumash!!!! Lirenti-Addicted Maska e Arjol
  Anėtarėsimi
  Nov 2008
  Postime
  2,893
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  14

  Foshnjet dėmtohen nga tė qarat

  Receta Gatimi  Tė qarat e njė foshnje janė shpesh njė moment stresues nė jetėn e dy prindėrve.

  Tė pėrballur pėr njė kohė tė gjatė me kėtė fenomen, shumė prindėr vendosin tė lėnė fėmijėt tė qajnė deri nė momentin qė pushojnė vetė.

  Megjithatė, njė studim tregoi se diēka e tillė nuk ėshtė aspak e kėshillueshme.

  Sipas analizave, hormoni i stresit, kortizoli, mbetet pėr orė tė tėra nė nivel tė lartė nė gjakun e foshnjes, duke i injektuar atij ankth dhe njė ndjesi negative, kur mungon pėrkujdesja.

  Heqja dorė nga tė qarat, nė fakt, nuk lidhet drejtėpėrsėdrejti me mėnyrėn se si ndihet fėmija, pasi ai mund tė heqė dorė nga ky refleks, kur e kupton nė mėnyrė tė pavetėdijshme qė nuk po pėrfiton asgjė me kėtė sjellje.

  Megjithatė, debati ėshtė mė i ndėrlikuar se kaq, pasi disa psikologė vazhdojnė tė argumentojnė se lėnia e foshnjeve qė tė qajnė bėn mirė pėr personalitetin e tyre, ndonėse janė nė njė moshė shumė tė re.

  /Top-channel.tv

 2. #2
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  20
  Tė pėrballur pėr njė kohė tė gjatė me kėtė fenomen, shumė prindėr vendosin tė lėnė fėmijėt tė qajnė deri nė momentin qė pushojnė vetė

  Megjithatė, njė studim tregoi se diēka e tillė nuk ėshtė aspak e kėshillueshme.

  Megjithatė, debati ėshtė mė i ndėrlikuar se kaq, pasi disa psikologė vazhdojnė tė argumentojnė se lėnia e foshnjeve qė tė qajnė bėn mirė pėr personalitetin e tyre, ndonėse janė nė njė moshė shumė tė re.
  hec e merre vesh te verteten ...
  megjithse un besoj te paremn...qe sduhet len te qaj !!!!

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Foshnjet dinė tė lexojnė buzėt
  Nga vaaldr1n nė forum Psikologji-Sociologji-Filozofi
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 12-02-2012, 08:53 PM
 2. Dėmtohen pesė filma nė Arkivin Qendror Shtetėror
  Nga kuklla nė forum Kinematografia dhe Televizioni
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 31-05-2009, 12:49 AM