Receta Gatimi

Si te behemi me energjike?


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 4 prej 4
 1. #1
  Postues Veteran Lirenti-Addicted Maska e olsii
  Anėtarėsimi
  Jan 2012
  Postime
  3,332
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  13

  Si te behemi me energjike?  Ndiheni tė lodhur kur punoni? Pėrtoni tė bėni punėt e shtėpisė? Ju sugjerojmė tė bėni pak pushim dhe t’i hidhni njė sy shkrimit tė mėposhtėm pėr tė rigjeneruar dhe shtuar energjitė.
  Hani mėngjesin!

  Nuk keni kohė tė hani mėngjesin? Njė fetė buke e lyer me pak krem djathi light apo njė gotė qumėsht do t’ju ndihmojė tė merrni energji brenda disa minutave.

  Ju mund tė fitoni energjitė e humbura brenda 10 minutave sado tė lodhur tė jeni, mund tė beheni nė formė dhe ta kaloni kėshtu pjesėn e mbetur tė ditės.

  Produktet ushqimore ndikojnė shumė mbi energjinė. Njė nga zgjidhjet mė tė mira pėr tė shtuar energjitė ėshtė konsumimi i produkteve tė cilat pėrmbajnė pak proteina, yndyra, karbohidrate. Peshku, pula, mishi i kuq, djathi, kosi, qumėshti, veza janė disa nga produktet e pasura me proteina. Edhe produktet tė cilat pėrmbajnė bor mund t’ju ndihmojnė tė mblidhni energjitė. Molla, lėngu i rrushit, avokado dhe brokoli janė disa nga burimet mė tė mira tė borit.

  Edhe vitamina E, hekuri, potasiumi, zinku dhe magnezi janė tė rėndėsishėm. Arra, lajthia, bajamja mundėsojnė mbledhjen e qelizave yndyrore. Limoni, portokalli, kivi dhe luleshtrydhja forcojnė aftėsinė e perceptimit.

  Ēfarė mund tė bėni tjetėr?

  Shfrytėzoni rrezet e diellit: nė fillim dilni jashtė dhe merrni frymė thellė, qėndroni 10 minuta nėn rrezet e diellit. Nė kėtė mėnyrė trupi juaj do tė fillojė tė bėjė sintezėn e vitaminės D. Nė tė njėjtėn kohė dielli do t’ju mundėsojė njė gjumė tė rehatshėm dhe t’ju bėjė tė ndiheni tė gėzuar duke ngritur kėshtu nivelin e serotoninės.

  Pini ēaj jeshil: ruan shėndetin me ndihmėn e antioksiduesve qė pėrmban. Minimizon rrezikun e sėmundjeve tė zemrės dhe disa llojeve tė kancerit. Ju kėshillojmė tė pini 3-4 filxhanė nė ditė.

  Hani ēokollatė: ėshtė njė produkt i cili nxit sinjalet nė varėsi tė kafeinės qė pėrmban. Nė tė njėjtėn kohė forcon kujtesėn dhe ul rrezikun kardiovaskular. 20 gr ēokollatė bitter me 70 % kakao shton energjinė tuaj.

  Pėrdorni shkallėt: ngjitja dhe zbritja e shkallėve pėr 10 minuta shton shpejtėsinė e pompimit tė gjakut tė zemrės. Shumica prej nesh preferojmė tė pėrdorim ashensorin nė vend tė shkallėve por mė e dobishme do ishte ngjitja e shkallėve.

  Bėni pak pushim pėr tė pirė ujė: uji pastron trupin. Gjatė ditės duhen konsumuar 8-12 gota ujė. Nėse nuk merret nė masėn e kėrkuar vihet re rėnie e performacės, rritje e temperaturės sė trupit, mungesė pėrqendrimi, gjendje e pėrgjumur, lodhje. Duke pirė ujė mineral tė pėrzierė me lėngjet e frutave mund tė shtonin energjitė tuaja.

  Ēlodhni trupin: nėse jeni mėrzitur nga qėndrimi gjithė ditėn ulur para kompjuterit atėherė ka ardhur koha tė ēlodhni pak muskujt. Ngrihuni nga karrigia dhe bėni pak ecje pėr 10 minuta.

  Ėmbėlsirat dhe karbohidratet mund tė shtojnė energjinė tuaj por pėr njė kohė tė shkurtėr. Prandaj do ishte mė logjike konsumimi i njė vakti tė pasur me proteina sepse kėshtu do tė qėndronit energjikė pėr njė kohė tė gjatė. Nėse jeni nė shtėpi mund tė pėrgatisni njė pėrzierje me qumėsht, fruta tė freskėta, njė lugė gjelle fare keten dhe pak akull. Do tė ndiheni shumė mirė.

  Pergatiti: A. Kokiēi
  Burimi: Gazeta Start

 2. #2
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  33
  Duhen keto informacione, sidomos tani ne keto 2 muaj para veres

 3. #3
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  26
  The simplest way


 4. #4
  Postues Veteran Lirenti-Addicted Maska e olsii
  Anėtarėsimi
  Jan 2012
  Postime
  3,332
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  13
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga MAJDI Lexo postimin
  The simplest way

  Ti thua qe te behemi me krahe ne

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Perzierja e alkoolit me pijet energjike eshte e demshme
  Nga olsii nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 21-12-2012, 03:43 PM
 2. Behemi 4 veta Online per te luajtur?
  Nga Al Capone nė forum Lojra, Quize dhe Rebuse
  Pėrgjigje: 69
  Postimi i Fundit: 29-03-2012, 08:30 PM
 3. Pijet energjike dėmtojnė rėndė zemrėn
  Nga Erinaa nė forum Kuzhina Shqiptare dhe e Huaj
  Pėrgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 30-04-2011, 03:23 PM
 4. Si te behemi Google Bot
  Nga Design nė forum Siguria Informatike
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 08-03-2009, 09:37 PM