Disa kėshilla gjatė skuqjes me vaj !!


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 12 prej 12
 1. #1
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  19

  Thumbs up Disa kėshilla gjatė skuqjes me vaj !!

  Receta Gatimi


  Vaji ėshtė njė asortiment i paevitueshėm nė gatim. Sa ėshtė i shijshėm nė ushqim, po aq ėshtė edhe i sikletshėm gjatė gatimit, si p.sh. nga era e fortė qė liron, apo forca pėrcėlluese kur tė cirkon, etj..Prandaj, ne po ju japim disa kėshilla se si tė gatuani me vaj duke evituar bezdisjet qė krijohen prej tij.
  1- Heqja e aromės sė vajit tė djegur gjatė gatimit
  Nėse dėshironi tė skuqni patate nė tigan apo fritezė dhe nuk doni qė tė mbajė e gjithė shtėpia era vaj tė skuqur, hidhni nė vaj disa pika esencė vaniljeje dhe era e keqe do tė zhduket si me magji.Nėse nuk keni esencė vaniljeje, nė vend tė saj mund tė pėrdorni kėrcej majdanozi, tė cilėt i vendosni nė tigan apo fritezė.
  2 – Evitimi i kėrcitjes sė vajit gjatė skuqjes
  Nėse nuk doni qė tė vaji tė kėrcasė gjatė skuqjes, fillimisht hidhni pak kripė ose miell nė tigan, dhe pastaj vazhdoni tė skuqni ushqimet.
  3 – Evitimi i ngjitjes nė tigan gjatė skuqjes
  Pėr tė evituar ngjitjen nė tigan gjatė skuqjes, sidomos gjatė skuqjes sė peshkut, ju kėshillojmė qė tė hidhni kripė nė vajin qė do tė pėrdorni pėr skuqje.
  4 – Sekretet e njė vaji tė mirė
  Pėr t’u siguruar se vaji qė pėrdorni pėr skuqje ėshtė i mirė dhe nuk do tė dėmtojė shėndetin tuaj, duhet tė mėsoni disa “sekrete” tė vogla rreth tij. Vaji nuk duhet tė nxjerrė tym kur nxehet dhe as tė nxjerrė flluska. Gjithashtu, ai nuk duhet tė jetė i turbullt.
  5 – Si tė pastroni nga vaji5 – Si tė pastroni nga vaji
  Gjatė kohės tė skuqjes mund t’ju ketė rastisur disa herė qė vaji t’ju kėrcejė apo pikojė diku. Kudo qė ai tė pikojė, pastrimi me copė tė lagur nuk ėshtė aspak metoda e duhur. Ajo ēfarė duhet tė bėni nė raste tė tilla ėshtė qė tė hidhni mbi vaj miell, e lė miellin pėr pak kohė derisa tė thithė tė gjithė vajin, dhe pastaj mund tė bėni larjen me copė tė lagur dhe tė shkumuar. Pėrdorimi i miellit pėr pastrimin e enėve (tiganit) nga vaji i skuqur ėshtė gjithashtu mjaft efikas. Nė raste tė tilla kėshillohet qė enėn ta vini tė ziejė me ujė dhe pak miell tė tretur nė tė. Mielli i tretur nė ujė do t’i pėrthith mrekullisht tė gjitha yndyrnat e enės.
  6 – Shuarja e flakėve tė zjarrit nga vaji
  Megjithėse urojmė qė tė mos ju ndodhė asnjėherė, gjithsesi kėshilla duhet patur parasysh pėr ēdo tė papritur. Nė qoftė se e harroni tiganin me vaj nė sobė tė ndezur dhe ai merr flakė, mos i hidhni ujė pėr ta shuar, pasi do ta pėrkeqėsonit gjendjen. Pėrpiquni t’i shuani flakėt me njė kuvertė tė vjetėr dhe nėse do tė arrini qė ta lagni kuvertėn, do tė ishte akoma mė mirė. Por, mos harroni! …Nė raste tė tilla nuk duhet t’ju pushtojė paniku. (LajmeShqip.com)

 2. #2
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Anėtarėsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  shum keshilla te mira flm labja sidomos kjo e dyta se te shkon nerva kur kercet vai ne zjarr e te ndot gjith gjerat perrreth.

 3. #3
  i/e rregjistruar 20% Maska e jomina
  Anėtarėsimi
  Jul 2008
  Postime
  181
  Reputacioni
  12
  Ju falenderoj pėr kėshillat e nevojshme qė na servirni.

 4. #4
  Postues Veteran Lirenti-Addicted Maska e olsii
  Anėtarėsimi
  Jan 2012
  Postime
  3,332
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  11
  2 – Evitimi i kėrcitjes sė vajit gjatė skuqjes
  Nėse nuk doni qė tė vaji tė kėrcasė gjatė skuqjes, fillimisht hidhni pak kripė ose miell nė tigan, dhe pastaj vazhdoni tė skuqni ushqimet.
  Labe kur te me bjeri radha te skuq do e provoj njeher ti hedh krip, po po kerciti prap gjej vend e futu Labeeeeeeeeeeee

 5. #5
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  24
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga olsii Lexo postimin
  Labe kur te me bjeri radha te skuq do e provoj njeher ti hedh krip, po po kerciti prap gjej vend e futu Labeeeeeeeeeeee

  100 % qe do kercasi prap

 6. #6
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  19
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga olsii Lexo postimin
  Labe kur te me bjeri radha te skuq do e provoj njeher ti hedh krip, po po kerciti prap gjej vend e futu Labeeeeeeeeeeee
  hahahaha.....nuk do te te bjer radha jo....se vet me ke then qe me guzhinen merret nusja...ti merresh me punet e shtepis ....

 7. #7
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  19
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga MAJDI Lexo postimin
  100 % qe do kercasi prap
  po ti nga e di mo ..... ti vetem vez di te gatuash....vez te zier madje

 8. #8
  Postues Veteran Lirenti-Addicted Maska e olsii
  Anėtarėsimi
  Jan 2012
  Postime
  3,332
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  11
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga labja Lexo postimin
  hahahaha.....nuk do te te bjer radha jo....se vet me ke then qe me guzhinen merret nusja...ti merresh me punet e shtepis ....
  o genjeshtare pse genjen

 9. #9
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  19
  uuu me fal ... harrova qe me the te mos tregoja .....

 10. #10
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  24
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga labja Lexo postimin
  po ti nga e di mo ..... ti vetem vez di te gatuash....vez te zier madje
  Do te ftoj ndonje dit per drek dhe do gatuj un vez ; )

 11. #11
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  19
  uau...me zi po pres....kush e di cshije te mrekullueshme do ken !!

 12. #12
  Anėtarė VIP VIP-Donator Maska e Nerti
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  FIRENZE
  Postime
  791
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  1
  Reputacioni
  13
  shume te vlefshme keto keshilla....

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Keshilla per te pasur flok sa me te gjate dhe te shendetshem
  Nga Nerti nė forum Bukuri dhe Estetikė
  Pėrgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 20-02-2013, 10:50 PM
 2. Windows: Probleme me USB ? Ja disa keshilla
  Nga vaaldr1n nė forum Guida, Kėshilla dhe truke
  Pėrgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 12-01-2013, 05:57 PM
 3. Disa keshilla per ruajtjen e shendetit gjate Ramazanit
  Nga Erdi nė forum Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 21-08-2009, 12:38 AM
 4. Disa kėshilla nga Bibla
  Nga Sefedini nė forum Komuniteti i krishterė
  Pėrgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 02-07-2009, 03:58 PM
 5. Disa kėshilla pėr shėndetin !!
  Nga burim_zh nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 27-06-2008, 10:02 PM