Receta Gatimi

Femra, kujdes! nuk duhet ta teproni me keto 6 gjera...


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 14 prej 14
 1. #1
  Ncncncnc 55% Maska e erinda
  Anėtarėsimi
  Mar 2009
  Vendndodhja
  Atje ku isha dje...
  Postime
  5,014
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  19

  Femra, kujdes! nuk duhet ta teproni me keto 6 gjera...

  1-Sauna (mjediset e nxirjes)
  Saunat paraqesin rreziqe serioze pėr shėndetin tuaj pasi lėshojnė rreze ultravjollcė qė mund tė dėmtojė lėkurėn, e cila mund tė ēojė nė plakjen e parakohshme tė lėkurės, djegien e lėkurės, dėmtimin e syve kancer te lėkurės.


  2-Botoksi
  Botoksi ėshtė njė formė medicinale e toksinave tė tipit botunum A. Relakson muskujt pėr disa muaj. Toksina ėshtė prodhuar nga botulinum Clostridium, njė bakter qė shkakton botulismin, njė sėmundje e rrallė, por serioze. Edhe pse injeksionet janė pėrgjithėsisht tė sigurta, efektet anėsore dhe komplikimet mund tė ndodhin si: dhimbje ne vendin e injektimit, dhimbje koke, vjellje dhe dobėsimin e muskujve.

  3-Kremrat zbardhues
  Kremrat zbardhues pėrmbajnė nivele te larta tė merkurit. Merkuri bllokon prodhimin e melamisė sė pigmentit tė lėkurės. Nivelet e larta te merkurit mund tė gjenden edhe nė disa kremra anti-plakje. “Ekspozimi ndaj zhivės mund tė ketė pasoja tė rėnda shėndetėsore”, thotė Charles Lee, MD, njė kėshilltar i lartė mjekėsor nė FDA, citon noa.al. “Kjo mund tė dėmtojė veshkat dhe sistemin nervor dhe tė ndėrhyjė ne zhvillimin e trurit te fėmijėt e palindur”.


  4-Produktet pėr trajtimin e flokėve
  Produktet pėr trajtimin e flokėve pėrmbajnė kimikate tė ndryshme tė cilat janė tė rrezikshme pėr shėndetin e femrės. Kėto produkte mund tė pėrmbajnė gazra tė forta qė mund tė irritojė sytė dhe hundėn dhe shkaktojnė reaksione alergjike si astma, probleme me frymėmarrjen, skuqjen e lėkurės. Prandaj kėshillohet reduktimi i tyre.


  5-Tatuazhet
  Numri i tatuazheve rrit rrezikun qė tė marrė hepatitin C, sidomos kur gjilpėra e pėrdorur pėr tė krijuar tatuazhin ėshtė e kontaminuar me gjak te infektuar. Hepatiti C shkaktohet nga njė virus qė sulmon mėlēinė dhe e dėmton atė. Njerėzit qė bėjnė tatuazhe janė gjithashtu tė prirur ndaj infeksioneve te lėkurės, duke shkaktuar skuqje, ėnjtje dhe dhimbje. Tatuazhet me ngjyrė mund te shkaktojnė reaksione alergjike.


  6-Lentet e kontaktit
  Lentet e kontaktit qė shpesh femrat i vendosin pėr tė pasur njė ngjyrė me tė bukur apo pėr tė zmadhuar syrin e tyre mund te shkaktojnė probleme serioze nė sy, sipas disa eksperteve “Konsumatoret rrezikojnė dėmtime tė konsiderueshme nė sy, edhe verbim”, kur blihen pa njė recetė te vlefshme apo pa kėshillėn e mjekut “


  Burimi: Ikub.al

 2. #2
  Gjumash!!!! Lirenti-Addicted Maska e Arjol
  Anėtarėsimi
  Nov 2008
  Postime
  2,893
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  16
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga erinda Lexo postimin
  5-Tatuazhet
  Numri i tatuazheve rrit rrezikun qė tė marrė hepatitin C, sidomos kur gjilpėra e pėrdorur pėr tė krijuar tatuazhin ėshtė e kontaminuar me gjak te infektuar. Hepatiti C shkaktohet nga njė virus qė sulmon mėlēinė dhe e dėmton atė. Njerėzit qė bėjnė tatuazhe janė gjithashtu tė prirur ndaj infeksioneve te lėkurės, duke shkaktuar skuqje, ėnjtje dhe dhimbje. Tatuazhet me ngjyrė mund te shkaktojnė reaksione alergjike.
  Rrit rrezikun edhe per kancer :S

  7 - Kujdes ne kthese!

 3. #3
  Postues Veteran Lirenti-Addicted Maska e olsii
  Anėtarėsimi
  Jan 2012
  Postime
  3,332
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  14
  3-Kremrat zbardhues
  Kremrat zbardhues pėrmbajnė nivele te larta tė merkurit. Merkuri bllokon prodhimin e melamisė sė pigmentit tė lėkurės. Nivelet e larta te merkurit mund tė gjenden edhe nė disa kremra anti-plakje. “Ekspozimi ndaj zhivės mund tė ketė pasoja tė rėnda shėndetėsore”, thotė Charles Lee, MD, njė kėshilltar i lartė mjekėsor nė FDA, citon noa.al. “Kjo mund tė dėmtojė veshkat dhe sistemin nervor dhe tė ndėrhyjė ne zhvillimin e trurit te fėmijėt e palindur”.
  Cna ngeli njera e zezake tani

 4. #4
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Anėtarėsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  Sauna, kemi ber shum her me ni shoqe!

 5. #5
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,524
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  25
  me 1 fjale 1 femer qe ndryshon dicka ne trupin e saj nuk me pelqen fare! !

  Sidomos ajo Botoxi dhe Tatuazhet... i urrej!! Behu vetevetja, 3goje ate qe ta ka fal Zoti dhe je fix

 6. #6
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  22
  Solaret , Botox-i , Kremrat per zbardhje , dhe tatuazhet e egzagjeruara i urrej ! ! !

 7. #7
  ♡ KaFe Pa SHeQeR ♡ Moderator Maska e Mima
  Anėtarėsimi
  Jul 2007
  Vendndodhja
  N'shpi (^_^)
  Postime
  2,568
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  19
  Asnje nga keto pikat e mesiperme nuk kam per zakon te bej....... dhe pse nje tato do e kisha me qef
  por te vockel dhe diskret ...kshu them por nuk ma mban ne fakt lool
  Redaktuar pėr herė tė fundit nga Mima; 03-06-2012 mė 11:33 PM. Arsyeja: ..............

 8. #8
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  22
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Mima Lexo postimin
  Asnje nga keto pikat e mesiperme nuk kam per zakon te bej....... dhe pse nje tato do e kisha me qef
  por te vockel dhe diskret ...kshu them por nuk ma mban ne fakt lool
  nje te vockeeel kam dhe un qejf te bej .... por te vogel ama
  dhe me 1 domethenie
  jo bej flutura , lule kot se koti

 9. #9
  ♡ KaFe Pa SHeQeR ♡ Moderator Maska e Mima
  Anėtarėsimi
  Jul 2007
  Vendndodhja
  N'shpi (^_^)
  Postime
  2,568
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  19
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga labja Lexo postimin
  nje te vockeeel kam dhe un qejf te bej .... por te vogel ama
  dhe me 1 domethenie
  jo bej flutura , lule kot se koti
  Se po dal nga tema

  Une do kisha shume qef shqiponjen , vetem kontur dhe brenda inicilet e 3 zemrave te mi

 10. #10
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  22
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Mima Lexo postimin
  Se po dal nga tema

  Une do kisha shume qef shqiponjen , vetem kontur dhe brenda inicilet e 3 zemrave te mi
  aaa sa bukur !!.... me goxha domethenie !! pse se ben ?
  un skam ndonje ide te qart se cf dua ....

 11. #11
  ♡ KaFe Pa SHeQeR ♡ Moderator Maska e Mima
  Anėtarėsimi
  Jul 2007
  Vendndodhja
  N'shpi (^_^)
  Postime
  2,568
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  19
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga labja Lexo postimin
  aaa sa bukur !!.... me goxha domethenie !! pse se ben ?
  un skam ndonje ide te qart se cf dua ....
  Sdo burri , grrrrrrr kam dhe frike moj, te dhemb shpirti , hahaha

 12. #12
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  22
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Mima Lexo postimin
  Sdo burri , grrrrrrr kam dhe frike moj, te dhemb shpirti , hahaha
  sdo burri
  po ai vet ka tatuazh ?

  kam degjuar qe i bejn dhe me lazer , a me dicka qe ste dhemb.,.....por kam pershtypjen se kjo menyr esht sh her me e demshme !!

 13. #13
  ♡ KaFe Pa SHeQeR ♡ Moderator Maska e Mima
  Anėtarėsimi
  Jul 2007
  Vendndodhja
  N'shpi (^_^)
  Postime
  2,568
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  19
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga labja Lexo postimin
  sdo burri
  po ai vet ka tatuazh ?

  kam degjuar qe i bejn dhe me lazer , a me dicka qe ste dhemb.,.....por kam pershtypjen se kjo menyr esht sh her me e demshme !!
  Po te kishte ai nuk kishte goje te me thoshte qe mos bej Eshte gje qe nuk behet me nje te menduar, se e ke tere jeten aty

 14. #14
  Ncncncnc 55% Maska e erinda
  Anėtarėsimi
  Mar 2009
  Vendndodhja
  Atje ku isha dje...
  Postime
  5,014
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  19
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga olsii Lexo postimin
  Cna ngeli njera e zezake tani
  per ke e ke fjalen ti?....

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Pėrgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 23-10-2012, 01:13 PM
 2. 10 gjera qė nuk duhet t“ia thoni njė gruaje shtatzėnė
  Nga labja nė forum Psikologji-Sociologji-Filozofi
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 27-04-2012, 09:37 AM
 3. 5 gjera qe nuk duhet t'ia themi nje mashkulli!
  Nga erinda nė forum Romanca
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 18-02-2012, 08:42 PM
 4. Mos i thuaj meshkujve keto 5 gjera
  Nga RAGAZZA nė forum Eros / Pa Ēensurė
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 09-12-2011, 10:02 PM
 5. 10 Gjėra qė Duhet ti Dini pėr Modėn
  Nga Altin111 nė forum Bukuri dhe Estetikė
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 30-11-2007, 03:44 PM