Receta Gatimi

Interneti, droga e fundit e rinisė !!


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 3 prej 3
 1. #1
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  22

  Ide Interneti, droga e fundit e rinisė !!

  Mė shumė se njė gjysmė milioni njerėz nė Gjermani konsiderohen tė varur nga interneti. Tė prekurit shfaqin tė njėjtat simptoma si tė varurit nga alkoholi apo droga. Njė brez i tėrė kėrcėnon tė bėhet i varur.Dikur Klausi humbi. U shkri me internetin. Pėr herė tė parė ai ishte futur nė internet nė fund tė viteve ’90. Mori njė adresė emaili, hynte nė chat apo thjesht lundronte nė rrjet. “Gjėrat e zakonshme qė bėhen nė fillim.” Por asokohe pėrdorimi i internetit pėr tė ishte i moderuar dhe jo i pėrditshėm.“Goditjen vendimtare ma dhanė lojėrat virtuale me role, si World of Warcraft apo Final Fantasy, atėherė e humbisja plotėsisht sensin e kohės”. Klaus fshihet. Ai lė pas dore shokėt dhe tė njohurit. Madje edhe ushqimi dhe gjumi vijnė pas internetit. Ai i kalon netėt nė rrjet. Dita i lė vendin natės e kėshtu ditė pas dite. Mendimi i parė pas zgjimit ėshtė pėr kompjuterin.  Largim nga realiteti

  Raporti aktual i qeverisė gjermane pėr drogat dhe varėsitė tregon se Klausi nuk ėshtė i vetėm me fatin e tij. Varėsia nga interneti ėshtė kthyer nė njė problem shoqėror. Se sa ėshtė saktėsisht numri i tė prekurve ekspertėt deri tani munden vetėm ta vlerėsojnė: 560.000 e 14 deri 64-vjeēarėve konsiderohen tė varur nga interneti. 2,5 milionė njerėz konsiderohen me njė marrėdhėnie problematike me internetin.

  Simptoma si ato tė tė varurve nga droga

  Tė prekurit shfaqin tė njėjtat simptoma si tė varurit nga alkooli apo heroina, thotė Michael Berner, shef i Klinikės pėr Psikiatri, Psikosomatikė dhe Psikoterapi nė Rhein-Jura. Tė varurit vuajnė nga simptomat qė shfaqen kur ndėrpritet marrja e lėndės nga je i varur, mendojnė se nuk ekzistojnė mė pa internetin. “Shumė vėnė re se neglizhojnė aktivitetet e tjera sociale dhe kohėn e tyre tė lirė, por nuk mund tė bėjnė mė asgjė pėr ta ndryshuar gjendjen. Thjesht nuk e kanė mė nėn kontrollin konsumin e tyre”, shpjegon doktor Berner.

  Megjithatė pėrdorimi shumė i madh i internetit nuk do tė thotė detyrimisht qė personi ėshtė i varur prej tij, shpjegon Christoph Möller, shef nė pavionin e psikiatrisė pėr fėmijė dhe tė rinj nė spitalin e fėmijėve tė Hanoverit. “Gjendja bėhet kritike kur personi pėson dėmtime, kur nuk shkon mė nė shkollė dhe lė pas dore kontaktet sociale.”

  Sėmundje tė tjera shoqėruese

  Ashtu si nė rastin e njė varėsie nga droga edhe varėsia nga interneti shoqėrohet me sėmundje psikike si depresion apo ndjenjė ankthi. Tė prekurit kėrkojnė kėshtu nė internet kėnaqėsi tė cilat nuk i gjejnė mė nė jetėn reale. Ėshtė tipike qė njerėzit depresivė i jepen plotėsisht internetit dhe zhvillojnė njė varėsi prej tij, thotė psikologu Wolfgang Dau nga reparti pėr sėmundje varėsie dhe psikoterapi nė klinikėn LVR nė Bonn. Shpresh edhe reduktimi i stresit apo humori i keq kompensohen nga njė pėrdorim i madh i internetit.

  Pjesa mė e madhe e tė varurve bėjnė pjesė nė grupmoshėn nga 14 deri 24 vjeē. Kėtu numri i tė varurve vlerėsohet nė 250.000. Pra gati gjysma e tė prekurve. Por fenomeni ėshtė i pranishėm nė tė gjitha grupmoshat. Tė rinjtė pėlqejnė mė shumė lojėrat me role nė internet, ndėrsa mė tė moshuarit humbasin nė aktivitete tė zakonshme nė internet, thotė Wolfgang Dau.  Tė dyja gjinitė tė prekura  Krahas tė rinjve tek tė cilėt varėsia pėrqendrohet kryesisht nė lojėra, nga njė sėmundje e tillė vuajnė veēanėrisht burrat. Por kjo nuk vlen vetėm pėr varėsinė nga interneti, thotė Michael Berner. “Me pėrjashtim tė ērregullimit nė tė ushqyer, tė gjitha llojet e varėsive ndeshen mė shpesh tek burrat se tek gratė.” Me sa duket burrat kanė njė predispozitė gjenetike pėr sėmundje tė kėtij lloji. Megjithatė Wolfgang Dau tėrheq vėmendjen se nė pėrdorimin e rrjeteve sociale gratė janė nė vend tė parė.

  Christoph Möller, i cili drejton strukturėn e parė stacionare nė Gjermani pėr tė rinj tė varur nga interneti, nė Hanover, tregon pėr rastin e frikshėm kur nėnat madje kanė lėnė pas dore fėmijėt e tyre “pasi gjatė gjithė kohės ishin nė internet”. Pra varėsia nga interneti nuk ėshtė vetėm problem i burrave.

  Duhet mėsuar njė sjelle e re me internetin

  Sėmundja e varėsisė nga interneti deri tani nuk ėshtė njohur nė mjekėsi si sėmundje e pavarur. “Kėtu ne kryejmė punė pionere”, thotė Möller. Pėr herė tė parė nė mars 2008 u hap nė Mainz ambulanca e parė pėr varėsinė nga loja. Ndėrkohė struktura tė ngjashme ka edhe nė disa qytete tė tjera. Tė gjithė pacientėt duhet tė mėsojnė fillimisht nė terapi njė sjellje tė shėndetshme dhe tė pėrgjegjshme me internetin.

  Veē kėsaj nė terapi tė prekurit mėsojnė tė ndjejnė sėrish trupin e tyre dhe tė kėrkojnė hobi. Pėrmes praktikave gjatė terapisė bėhet edhe rikthimi hap pas hapi nė jetėn e punės. Por tė prekurit janė vazhdimisht nė situatė delikate, thotė Michael Berner nga klinika nė Rhein-Jura. “Nė shekullin e 21-tė nė tė vėrtetė nuk mund tė hiqet dorė nga interneti as nė jetėn profesionale dhe as atė private.”

  Christoph Möller i bėn thirrje prindėrve qė dhoma e fėmijėve tė mos ketė absolutisht asnjė ekran, pasi fėmijėt kanė nevojė pėr pėrshtypje tė larmishme tė shqisave pėr zhvillimin e tyre. Megjithatė edhe shumė tė rritur nuk janė shembuj tė mirė, thotė specialisti. “Nuk ka thuajse asnjė shfaqje opere ku tė mos dėgjohet njė herė njė celular.”

 2. #2
  Gjumash!!!! Lirenti-Addicted Maska e Arjol
  Anėtarėsimi
  Nov 2008
  Postime
  2,893
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  16
  Me sa eshte kg? ;P

 3. #3
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  22
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Arjol Lexo postimin
  Me sa eshte kg? ;P
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Arjol Lexo postimin
  e kam thene une kush ka pretendime tregu hapur eshte
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Arjol Lexo postimin
  Me thene te drejten une nuk vrejta ndonje ndryshim thjesht ishte pak i zbeht se sapo filloj te lindte dielli, ose kisha probleme une pasi punova gjithe naten
  tani e morra vesh un me ca merret kyyy.... .... hehehe .....

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Cili eshte problemi kryesor i Rinise Shqiptare
  Nga ReniX nė forum Tema Shoqėrore
  Pėrgjigje: 27
  Postimi i Fundit: 21-09-2014, 10:30 PM
 2. Pėrgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 26-03-2012, 11:22 PM
 3. Interneti, Shqipėria e fundit nė rajon
  Nga Kliton nė forum Aktualiteti Shqiptar
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 14-12-2010, 08:23 PM
 4. Droga dhe alkooli!
  Nga girl08 nė forum Votime dhe Sondazhe
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 21-07-2009, 05:34 PM
 5. Droga ne shoqerine tone
  Nga kuklla nė forum Tema Shoqėrore
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 14-02-2008, 05:06 PM

Etiketat pėr kėtė Temė