Nėse dėshironi tė njihni mė mirė bukuritė e mesdheut atėherė duhet tė vizitoni edhe Qipron Veriore. Kjo ėshtė konsideruar gjithmonė si pjesa mė e bukur e ishullit tė ndarė mes Greqisė dhe Turqisė.

Pjesa veriore e ishullit ėshte njė zonė ende e virgjėr dhe ofron pushime tė paharrueshme.

Qipro veriore ka njė vijė bregdetare tė larmishme dhe me plazhe shumė tė bukura. Njė ndėr to ėshtė edhe Krinea. Rėra dhe uji i kristaltė e bėjnė njė ndėr plazhet mė tė pėlqyer. Plazhet e Famagustės pėrfaqėsojnė njė bukuri mė vete. Po jo vetėm dita kalohet bukur nė Qipron Veriore jeta e natės ėshtė njė atraksion mė vete.Pėr ata qė duan tė provojnė ushqimet qipriote, kanė mė shumė se 300 restorante pėr tė zgjedhur, afėrsisht njė pėr ēdo ditė tė vitit.Njerėz shumė miqėsorė, fshatrat e bukur nė katėr stinėt, kopshtet shumėngjyrėshe gjatė gjithė verės dhe pushime tė paharrueshme po ju presin nė Qipron Veriore.Burimi: Top-Channel