Sot mund ta dėgjojmė mė shpesh “Do ta bėj add nė Facebook” se sa “do ta jap numrin e telefonit”. 900 milionė shfrytėzues tė kėtij rrjeti shoqėror lidhen me miqtė, familjarėt, miqtė e punės dhe me tė afėrmit. Nė listė tė miqve gjenden edhe disa tipa tė njerėzve pėr

tė cilėt dėshironi qė tė mos ishit shoqėruar kurrė nė Facebook.

Lidhja me personat e tillė nė Facebook mundet, pėr shembull, tė rrezikojė tė dhėnat tuaja personale. “The Huffington Post” sjell katėr kategori tė shfrytėzuesve tė Facebook, tė cilėt pėr hir tė sigurisė dhe “qetėsisė” nė Newsfeed duhet tė shmangen:

1. Tė panjohurit Shumica e njerėzve nė Facebook nuk kanė problem tė shtojnė njerėz qė nuk i njohin aspak. Sipas hulumtimeve tė fundit ēdo i pesti shfrytėzues me qejf do tė

shtojė ndonjė person krejt tė panjohur pėr mik. Nėse me tė vėrtetė dėshironi tė jeni nė ndėrveprim me njerėzit qė nuk i njihni mendoni pėr opsionin 'subscribe', ashtu qė tė tjerėve u lejoni pėrcjelljen e deklaratave apo statuseve tuaja pa i shtuar si miq.

2. Njerėzit qė pėlqejnė tė shtojnė ēdokėnd

Nėse e dini qė ndonjė person pėlqen ta shtojė ēdokėnd pėr mik kini parasysh qė nėse parametrat e sigurisė (s)janė tė konfiguruar nė mėnyrė adekuate, tė dhėnat tuaja janė nė dispozicion pėr njė numėr tė madh tė njerėzve tė panjohur. Prandaj, nėse nė listėn e

tuaj keni miq tė tillė, duhet t’ua pamundėsoni shikueshmėrinė e tė dhėnave tuaja “miqve tė miqve tuaj” nė parametrat e sigurisė.

3. Ish tė dashurėn/dashurin e tė dashurit/dashurės suaj

Miqėsia me ish tė dashurit e gjysmės suaj tjetėr atyre mund t’u zbulojė ndonjė koment ose fotografi, tė cilat nuk do tė kishit dashur t’i shohin. Po ashtu, miqėsia me personat e tillė mund tė jetė e papėrshtatshme edhe pėr shkak tė informatave qė ju nuk

dėshironi t’i shihni. Pėrveē se nėse ish-at kanė mbetur nė marrėdhėnie shoqėrore me partnerėt tuaj dhe ju keni forcėn e vullnetin tė mos i spiunoni nė Facebook.

4. Shefi juaj

Nėse ndodh qė nė Facebook tė vendosni ndonjė gabim tuajin nga

puna, lehtė mund tė pushoheni nga puna. Sigurisht, tė gjithė gabojnė.Mund tė arrini nė situatė tė papėrshtatshme, qoftė me status ose fotografi tė papėrshtatshme.

Mė mirė qėndroni “nė tė sigurt” se sa tė pendoheni mė vonė.

5. Njerėzit qė pėlqejnė tė reklamojnė gjithēka

Disa njerėz e stėrmbushin Newsfeedin me mesazhet e kompanisė qė ju nuk i pėrcillni aspak. Nėse dėshironi ta parandaloni kėtė gjė, shmangi njerėzit qė punojnė nė PR, muzikantėt qė postojnė shumė video ose njerėzit qė shkruajnė statuse si ‘kam ngrėnė

corn-flakes pėr kaftjall, LOL’.

Burimi: Koha-Net