Receta Gatimi

Amaneti I Mbretit


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 6 prej 6
 1. #1
  Abdullah Autorė Maska e abdullah92
  Anėtarėsimi
  Jun 2009
  Vendndodhja
  Pc
  Postime
  1,517
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  15

  Amaneti I Mbretit


  AMANETI I MBRETIT

  E para: Tė mos e bartin kufomėn time pos mjekėt dhe askush pos tyre.

  E dyta: Rrugės prej vendit tė vdekjes, deri tek varrezat tė hedhin copa ari, argjendi, dijamante, elmase tė cilat i kam mbledhur gjatė gjithė jetės.

  E treta: Kur ta ngritni kufomėn time lartė nė tabut, m’i nxjirrni dy duart e mia jashtė qefinit dhe tė varura.

  Kur mbreti mbaroi amanetin e tij, u ngrit gjenerali dhe puthi dy duart e tij, i afroi afėr gjoksit tė vet, e pastaj tha: Do tė shkojnė nė vend amanetet e tua dhe pa asnjė mangėsi, por zotriu im, mė trego enigmėn e kėtyre tre amaneteve?

  Mbreti morri frymė thell dhe u pėrgjigj: Dėshiroj qė botės t’i jap njė mėsim qė unė nuk e kam kuptuar deri mė tani.

  Sa i pėrket amanetit tė parė: Dėshiroj qė njerėzit e botės ta kuptojnė se kur vie vdekja nuk mund ta largojnė mjekėt, tė cilėt kur (ne) sėmureshim iu drejtoheshim atyre, se jeta e shėndeti janė pasuri qė nuk mund t’i dhuroj ato dikush nga njerėzit.

  Sa i perkėt amanetit tė dytė: Dėshiroj qė njerėzit e botės ta kuptojnė se ēdo kohė qė kemi harxhuar nė mbledhjen e pasurisė nuk ka qenė pos hi e pluhur, dhe se ne nuk marrim me vete as copėzat e arit.

  Sa i pėrket amanetit tė tretė: Dėshiroj qė njerėzit e botės ta kuptojnė se ne kemi ardhur ne kėtė botė duar bosh, dhe do ta lėmė ashtu, duar bosh!
  Kjo ėshtė bota.

  A ka kush mediton?!!!


 2. #2
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Anėtarėsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  Sa i pėrket amanetit tė tretė: Dėshiroj qė njerėzit e botės ta kuptojnė se ne kemi ardhur ne kėtė botė duar bosh, dhe do ta lėmė ashtu, duar bosh!
  Kjo ėshtė bota.
  E pra sikur te ishte te merrnin te pasurit pasurin me vete , jam e bindur se pak do kishte te varfer.Por kur e kujtojn se do ikin duar boshe pse mos behemi dembela .Buk dikush do na jepi hajt mo se kalon kjo jet.

 3. #3
  Abdullah Autorė Maska e abdullah92
  Anėtarėsimi
  Jun 2009
  Vendndodhja
  Pc
  Postime
  1,517
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  15
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Erinaa Lexo postimin
  E pra sikur te ishte te merrnin te pasurit pasurin me vete , jam e bindur se pak do kishte te varfer.Por kur e kujtojn se do ikin duar boshe pse mos behemi dembela .Buk dikush do na jepi hajt mo se kalon kjo jet.
  Kjo Histori nuk don te thote te behemi dembela por qellimi eshte qe kjo bote sado te jetojme ne te nje dite do te vdesim si i varfuri si i pasuri te dy do te hyjne ne dhe keshtu qe ne qofte se jemi te pasur te mos behemi kurrnace por te japim sadaka Sado e pakte qe te jete ajo ,

 4. #4
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Anėtarėsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  E pra ket gje thash dhe un, si i pasuri si i varferi do vdesin dhe ne varr dy hyn pa asgje .Ku gjen te pasur e dor lir ama .i pasuri e jep nga teprica e i varferi nga zemra thot fjala e popullit.

 5. #5
  Abdullah Autorė Maska e abdullah92
  Anėtarėsimi
  Jun 2009
  Vendndodhja
  Pc
  Postime
  1,517
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  15
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Erinaa Lexo postimin
  E pra ket gje thash dhe un, si i pasuri si i varferi do vdesin dhe ne varr dy hyn pa asgje .Ku gjen te pasur e dor lir ama .i pasuri e jep nga teprica e varferi nga zemra thot fjala e popullit.
  Shume e Vertete

 6. #6
  i/e rregjistruar 35% Maska e mOrtaja123
  Anėtarėsimi
  Jun 2011
  Vendndodhja
  Kosove
  Postime
  703
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  12
  shum kshilla te mira ! per ata qe kuptojn

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Facebook rrėzon Google nga froni i mbretit tė Webit
  Nga vaaldr1n nė forum Social Networks - Rrjetet Sociale
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 30-12-2010, 11:54 AM