Sipas tė dhėnave tė fundit tė comScore, rritja e pėrdoruesve tė Facebook pėr muajin prill ka shėnuar njė rėnie dramatike, pasi qė rrjeti social ėshtė rritur vetėm 5 pėr qind, ndėrsa nė periudhėn e njėjtė tė vitit tė kaluar, kjo rritje ka qenė 24 pėr qind, ose 89 pėr qind nė prillin e vitit 2010.
Nė anėn tjetėr, pėrdoruesit kanė shpenzuar rreth 6 orė nė muaj pėr prillin e kėtij viti, ose 16 pėr qind, ndėrsa kjo rritje ishte 23 pėr qind nė 2011, ose 57 pėr qind nė 2010.


Megjithatė, ka shumė media qė shtrojnė pyetje nėse kėto tė dhėna kanė rėndėsi, pasi qė Facebook ka kohėn mė tė madhe tė shpenzuar nė faqe nė internet, apo nga 221 milionė pėrdorues tė internetit nė SHBA, Facebook ka rreth 71 pėr qind tė tyre si pėrdorues aktiv, ndėrsa tregje tė reja pėr rritje konsiderohen vendet e mėdha si Rusia, Kina, Japonia apo edhe Korea e Jugut.
Ēka ėshtė edhe mė me rėndėsi tė thuhet, ėshtė fakti se Facebook tani po rritet edhe nga telefonat e menēur mobil, pasi qė pėrdorimi i kėtij rrjeti social tani po bėhet mė shumė nga telefoni sesa nga kompjuterėt personal.

Pėr tė marrė njė pasqyrė edhe mė tė saktė rreth kėtij raporti, neve na intereson se sa kohė ju shpenzoni nė Facebook, dhe nėse koha e kaluar nė kėtė rrjet social po bie edhe nga lexuesit e Lirentit ? /Telegrafi