Receta Gatimi

Tinka Kurti mbush 75 vjec


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 2 prej 2
 1. #1
  I/e Perjashtuar Maska e Altin111
  Anėtarėsimi
  Apr 2007
  Postime
  2,516
  Reputacioni
  0

  Tinka Kurti mbush 75 vjec

  E Merkure, 19 Dhjetor 2007

  Televizioni Publik Shqiptar anonconte ne nje mengjes te ftohte ditelindjen e nje emri te madh...! Kalendari shenonte 17 dhjetor, kur Tinka Kurti, nje nga 5000 grate me te shquara te planetit, me emer te vendosur ne pllake mermeri ne Uashington, do te mbushte 75 vite jete. E dashuruar pas Shkodres loke, aktorja e madhe e skenes shqiptare pak dite me pare, para disa qindra shikuesve te Festivalit te 46-te Kenges ne Radio-Televizion do te rikonfirmonte dashurine e saj per Shkodren, vendin qe i dha kudo qe ajo udhetoi, eren e shirokut apo edhe trokitjen e pare ne porten e teatrit “Migjeni”. Ajo u lind me 17 dhjetor 1932 ne Sarajeve. “Zoja e rande” e teatrit dhe kinemase shqiptare, eshte nje aktore e madhe qe nuk ka ndermend te numeroje vitet, por ja qe, pavaresisht saj, i numerojne te tjeret, si ne ate dite te ftohte dhjetori me llohe debore. E spikatur ne rolet e forta dramatike te nenave, por po kaq e suksesshme ne komedi, Tinka Kurti shkelqen me rolet protagoniste ne “Gjaku i Arbrit”, “Histori Irkutase”, “Toka Jone”, ku luan ne fillim Filen e pastaj Loken, “Fisheku ne paje” apo “Fejesa” e Cehovit. Si rrallekush, Kurti ka rikonfirmuar talentin e saj edhe ne kinema, duke interpretuar ne rreth 35 filma artistike. Caku i filmit te pare shqiptar me metrazh te gjate, “Tana”, me skenar te Fatmir Gjates ne vitin 1958, mban emrin e Tinka Kurtit. ATSH

 2. #2
  Kung_Fu 35% Maska e daku323
  Anėtarėsimi
  May 2007
  Vendndodhja
  Tir
  Postime
  1,780
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0

  Re: Tinka Kurti mbush 75 vjec

  Aktorja e madhe e skenes dhe kinematografise Tinka Kurti
+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Firefox mbush 10 vjet!
  Nga vaaldr1n nė forum Rrjeti Kompjuterik dhe P2P
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 25-09-2012, 10:39 AM
 2. Qeni me i vjeter ne bote mbush 21 vjec
  Nga Kliton nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 22-06-2009, 02:15 PM
 3. Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 07-03-2009, 10:31 AM
 4. Telefoni Celular mbush 35 Vjeē
  Nga ReniX nė forum Tė Rejat e Teknologjisė
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 07-04-2008, 05:55 PM
 5. TINKA KURTI
  Nga kuklla nė forum Elita kombėtare
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 04-01-2008, 11:49 PM