Mozilla OS- Sistemi Operativ per telefonat smartphone


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 2 prej 2
 1. #1
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,524
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  25
  Reputacioni
  22

  Thumbs up Mozilla OS- Sistemi Operativ per telefonat smartphone

  Receta Gatimi


  Sistemi operativ i Mozilla-s, fillimisht i njohur si Boot to Gecko, ka pėr synim tė bėhet njėri prej konkurruentėve mė tė fuqishėm nė kėtė treg, qė aktualisht po drejtohet nga Android dhe iOS.

  1. Data e lansimit

  Pajisjet e para qė do tė kenė Mozilla OS ka gjasa tė dalin nė janar tė 2013. Sipas Telefonica, vendi i parė qė do ta ketė nė dispozocion Mozilla OS ėshtė Brazili diku nė ēerekun e parė tė vitit. Pėr sa i pėrket ShBA dhe MB, sistemi operativ do tė arrijė diku nga gjysma e dytė e vitit 2013

  2.Ēmimi

  Pajisjet qė do tė kenė Firefox OS do tė kenė synim tė kapin ēmimet mė tė ulta tė tregut, kėshtuqė mund tė presim njė seri smartfonėsh me ēmim shumė tė ulėt. Telefonica thotė se modeli i parė qė do tė marrė nė dorė dhe do ta shesė nė tregjet e Brazili do tė kushtojė diku rreth 100 dollarė. Nė tė ardhmen thuhet se Mozilla do ta ēojė Firefox OS nė nivelin e ēmimeve mesatare tė smartfonėve, gjithsesi ajo do tė fillojė nga fundi.

  3. HTML 5

  Shfletimin nė internet, Firefox OS e ka tė bazuar nė HTML 5, karakterisitkė e cila qėndron nė majėn e cilėsisė qė ka sot Android. Gjė e ngjashme me sistemin operativ Chrome tė Google.

  4. Mė i mirė se Android

  Shefi ekzekuiv i Telefonica, Matthew Key, ka deklaruar se Firefox OS "do tė sjellė njė eksperiencė mė tė mirė buxheti sesa Android". Njė premtim shumė i madh, gjithsesi se sa do tė jetė i vėrtetė mbetet pėr t'u parė.

  5. Azhornim mė i lehtė i aplikacioneve

  Krijuesit e Firefox OS thonė se do tė jetė mė e lehtė tė azhurnosh aplikacionet HTML5 nė sistemin operativ, tė cilat raportohen se do tė jenė tė shumta, pasi mė shumė se 75% e aplikacioneve nė Google Play dhe Apple App Store janė tė koduara nė HTML5.

  6. Integrim i rrjeteve sociale

  Si Facebook ashtu dhe Twitter do tė jenė tė integruara nė Firefox OS, duke u lejuar pėrdoruesve tė azhurnojnė statusin e tyre shumė lehtė, tė postojnė gjėra tė ndryshme nė llogaritė qė kanė si dhe tė mbajnė lidhjet me miqtė e tyre.

  7. Google Maps

  Falė HTML 5 qė ėshtė e instaluar, njė klikim shumė i thjeshtė do t'ju lejojė tė keni versionin e plotė tė aplikacionit tė hartave tė Google nė njė madhėsi tė njejtė qė keni me atė qė keni kur e hapni nga kompjuteri juaj.

  8. Fuqi nga Qualcomm

  Tė gjitha pajisjet qė do tė kenė Firefox OS do tė kenė njė procesor Qualcomm, si pasojė e njė marrėveshje qė Mozilla ka bėrė me kompaninė e ēipeve.

  9. Potenciali i ikonave

  Edhe pse demonistrimi i shfaqur nga Firefox OS qė pamė kishte menynė e iPhone, Mozilla nuk e heq mundėsinė e pėrfshirjes sė ikonave tė reja nė platformėn e saj.

  10. E thjeshtė, e shpejtė dhe efikase

  Ajo ēfarė Firefox OS pretendon se ka pėr tė ofruar, ėshtė njė pajisje e thjeshtė pėr pėrdorim, e shpejtė dhe me njė ēmim modest nė nivelet nga mė tė ulta nė tregun e smartfonėve, edhe pse ata funksionojnė me procesorė 600MHz.

  Burimi: PCWorld Albanian

 2. #2
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  32
  Eshte shume vone tani! Android e ka kapur feten me te madhe! Vetem nese Mozilla sjell features te papara ndonjeher mund ta marre ndonje pjese ne merkaton e smartphone

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Krijimi i nje sistemi operativ!!!
  Nga alfa1993 nė forum Guida, Kėshilla dhe truke
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 17-07-2012, 04:34 PM
 2. iPhone(iOS) ėshtė sistemi operativ mė i preferuar tek shqiptarėt
  Nga vaaldr1n nė forum Software - Programe pėr Kompjuter
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 22-06-2011, 05:34 PM
 3. Sistemi operativ i Apple numėr njė nė SHBA
  Nga vaaldr1n nė forum Apple Mac OSx
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 01-12-2010, 04:29 PM
 4. Ē’ėshtė sistemi operativ?
  Nga MAJDI nė forum Guida, Kėshilla dhe truke
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 07-05-2010, 06:06 PM
 5. Sistemi operativ Chrome OS brenda dy javėsh?
  Nga aurel nė forum Tė Rejat e Teknologjisė
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 12-10-2009, 07:38 PM

Etiketat pėr kėtė Temė