Shumica e meshkujve tė moshės 30-45 vjeē pranojnė se pinė alkool pėr tė harruar stresin e njė dite tė lodhshme pune.

Njė sondazh i zhvilluar nė Britaninė e Madhe ka zbuluar se 1/5 e meshkujve konsumon pije alkoolike ēdo ditė, ndėrsa gati gjysma e tyre u shprehėn se preferojnė alkool pėr t’i bėrė ballė stresit nė punė.
Nga ky sondazh del se meshkujt pijnė pėr 3 arsye kryesore tė cilat janė (sipas radhės): stresi nė punė, problemet financiare dhe jeta familjare.

Por, ekspertėt britanikė deklarojnė pėr ‘Daily Mail’ se alkooli nuk ėshtė zgjidhja: “Disa gota mund ta largojnė stresin e ditės, por nė planin afatgjatė nuk tė lehtėsojnė aspak. Gjithashtu stresi nis tė bėhet njė justifikim pėr tė pirė mė shumė se norma e lejuar.”

Burimi: Planet TV