Receta Gatimi

10 orėt e dorės mė tė shtrenjta nė botė!


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 3 prej 3
 1. #1
  I/e Perjashtuar Maska e Altin111
  Anėtarėsimi
  Apr 2007
  Postime
  2,516
  Reputacioni
  0

  10 orėt e dorės mė tė shtrenjta nė botė!

  Specialisti i "Forbes" tregon cilat janė markat mė tė mira

  Ata tė cilėt po lodhen pėr tė gjetur dhuratėn e duhur pėr njeriun e zemrės tani kanė edhe kėshillėn e specialistit tė "Forbes". Edhe pse pak prej nesh mund t'ia lejojnė vetes kėto modele tė shtrenjta, mjafton tė keni njė ide se cilat janė markat mė tė mira nė botė. Nuk do tė lodheni shumė pėr tė parė se tė gjitha markat janė zvicerane, kėshtu qė kur tė shkoni tek shitėsi, do tė dini ēfarė tė kėrkoni. Orėt e dorės konsiderohen si objekte tė pėrjetshme, tė ndėrlikuara dhe madhėshtore. Krijimi i orėve tė shtrenjta ėshtė njė traditė e gjatė brenda historisė sė shkurtėr tė kėsaj industrie. Ato u bėnė tė famshme gjatė Luftės sė Dytė Botėrore. Tani ato janė simbole pėr koleksionuesit e orėve, ndėrsa pėr njerėzit qė mund t'i blejnė janė thjesht kėnaqėsia e tė pasurit diēka tė jashtėzakonshme, pavarėsisht nėse e vėnė apo jo. Ora qė mban vendin e parė ka 1,897 brilantė dhe 288 prerje trapezi. Varianti "Super" ėshtė njė nga 50 modelet e shumtė tė "Ice Cube" qė nga diamantet e zi, safirėt pastelė dhe deri tek rubinėt.

  Lista

  1. Copard (1860), "Super Ice Cube", 1,130,620 dollarė
  2. Blanckpain (1735), "1735", gati 1 milionė dollarė
  3. Vacheron Constantin, "Minute Repeater", 340,mijė dollarė
  4. Audemars Piguet (1875), "Minute Repeater & Tourbillion", 297 mijė dollarė
  5. Roger Dubuis (1995), "Hommage, H43 2610 0 N94.1", 291,700 dollarė
  6. Girard-Perregaux (1791), "Magistral Tourbillion", 280 mijė dollarė
  7. Breguet (1775), "5437PT", 275 mijė dollarė
  8. Patek Philippe (1839), "10 Day Tourbillon", 240 mijė dollarė
  9. Parmigiani Fleurier, "Parmigiani Bugati 370", 200 mijė dollarė
  10. IWC (186, "Grande Compilation", 180 mijė dollarė

 2. #2
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  36

  Re: 10 orėt e dorės mė tė shtrenjta nė botė!

  vendi i pare


  vendi dyte

 3. #3
  Kung_Fu 35% Maska e daku323
  Anėtarėsimi
  May 2007
  Vendndodhja
  Tir
  Postime
  1,780
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0

  Re: 10 orėt e dorės mė tė shtrenjta nė botė!

  Une e kom si kjo e dyta, po nuk e vej perdite se kam frik se i bie bateria!

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. 10 ushqimet mė tė shtrenjta nė botė
  Nga Erinaa nė forum Kuzhina Shqiptare dhe e Huaj
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 27-02-2013, 09:22 PM
 2. Pėrgjigje: 26
  Postimi i Fundit: 04-04-2012, 07:05 PM
 3. 15 Qytetet me te shtrenjta ne bote
  Nga olsii nė forum Turizėm dhe Udhėtime
  Pėrgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 30-03-2012, 12:34 AM
 4. Foto: Dhuratat mė tė shtrenjta nė botė
  Nga vaaldr1n nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 16-12-2011, 09:54 AM
 5. Orėt e fundit tė Atlantidės
  Nga EMAUS nė forum Shkenca dhe Jeta
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 23-10-2007, 11:37 AM