[Sygjerim] Temat e marra nga faqet e tjera


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Faqja 1 nga 2 12 I funditI fundit
Rezultatet nga 1 deri tek 20 prej 26
 1. #1
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,524
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  25
  Reputacioni
  22

  Wink [Sygjerim] Temat e marra nga faqet e tjera

  Receta Gatimi

  Pershendetje!

  Desha te bej 1 sygjerim ne lidhje me marrjen e artikujve nga faqet e tjera: kur e marrim 1 lajm apo 1 artikull nga 1 faqe Shqiptare (pra copy/paste, qe me rregull nuk duhet te ndodh ne asnje menyre!!), do ishte mire qe te pakten ta ceknim burimin se nga ku eshte marre ai artikull!

  Per mendimin tim kjo gje duhet ndaluar rreptesisht! As1 lajm apo artikull qe eshte vjedhur nga 1 faqe tjeter shqiptare mos te futet ne forum!!

  Anetaret te cilet thone "ti ben copy/paste" dhe ne te njejten kohe e bejne ate gje vete, duhet marre ne konsiderim gjithashtu!  Ket sygjerim kisha une, suksese forumit edhe me tutje...

  Respekte!

 2. #2
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  32
  Ju lutem moderoni fjalorin!

  Sa per temat e kopjuar copy/paste nga faqjet e tjera shqiptare nese nuk jeni ju autori, NUK eshte e keshillueshme/rekomandueshme!

  Ne mos gaboj ka pas qene dhe nje lajmerim nga Administratoret!

 3. #3
  Ncncncnc 55% Maska e erinda
  Anėtarėsimi
  Mar 2009
  Vendndodhja
  Atje ku isha dje...
  Postime
  5,014
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  17
  Pershendetje te gjitheve!...

  Persa i perket temes me siper...besoj dhe mendoj se nuk ka absolutisht asgje te keqe te percjellesh informacionin....te percjellesh nje info...qe jo te gjithe kane mundesi ta lexojne tek nje artikull i caktuar...apo tek ai burim qe eshte versioni orgjinal i nje lajmi....

  sepse kudo keshtu funksionon...lajmi qarkullon gjithandej...por e rendesishme eshte qe te jepet burimi se nga vjen ky lajm...dhe per kete jam dakord absolutisht,,,,

  por te quhet gabim pse percjell nje informacion nuk me duket e drejte...sepse jo te gjithe kane mundesine te lexojne nje gazet apo nje reviste te caktuar...dhe ne ne kete menyre bejme te mundur qe lajmi deri diku te shihet nga syri i lexuesit...duke e modifikuar sipas metodes sone...ama gjithmone duke u bazuar tek burimi informacionit!...

  duhet theksuar...qe keshtu funksionon gjithandej...copy-paste...e rendesishme eshte burimi...nga vjen ky informacion...

  gjithsesi...ne ketu jemi ne nje forum...dhe jo gazetar...forumet funksionojne ndryshe...jemi vete ne autore te temave tona....por ja qe ndonjehere...eshte e nevojshme qe te lidhemi dhe me boten nepermjet lajmit...

  se di...ky eshte mendimi im....

  Ju faleminderit!...

 4. #4
  i/e rregjistruar 35% Maska e albanianboy
  Anėtarėsimi
  May 2011
  Vendndodhja
  Nė mendjen tėnde!
  Postime
  776
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  9
  E dashur Erina nuk ke perse ofendon ktu ne forum, sepse nuk jemi femij, nuk e di se si eshte puna me ty dhe me icemanin te dy jeni shum te mire, icemanin e njoh qe 5 vjet apo me shum kurr nuk jam grindur me te asnjeher.. me ty kam pak qe njihemi dhe me ty gjithashtu nuk jam grindur asnjeher.. edhe pse kam pak kohe qe te kam njohur ti e ke treguar veten qe je goce e sjellshme dhe e kulturuar sikur iceman.. nese nuk ju shkon muhabeti lejini kto gjera anash.. se po te nisemi te gjith tek grindja do behemi rremuj me njeri tjeterin dhe ca fituam? asgje.. vetem se treguam veten tone se sa e respektojm njeri-tjetrin. besoj qe me kupton?
  Redaktuar pėr herė tė fundit nga Administratori; 03-08-2012 mė 08:56 AM. Arsyeja: Hequr mezazhi cituar

 5. #5
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,524
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  25
  Reputacioni
  22
  Vec per hir t`Respektit qe e kam per antaret dhe per Stafin ne vecanti, nuk po te them gje!

  E ti po ta kishe 1 pik Respekt per ket' forum dhe kto antare, do ishe ndryshe

 6. #6
  Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e Administratori
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  server
  Postime
  200
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  9
  Reputacioni
  10
  Njoftimi i publikuar para disa javesh:

  I bėjmė thirrje tė gjithė anėtarėve qė tė evitojnė kopjimin e artikujve nga faqet e tjera shqiptare nėse nuk janė ata autorėt.


  Nuk duhet tė jemi gazetar pėr tė shkruajtur njė artikull apo treguar njė ngjarje interesante. Mjafton njė pėmbledhje shkurter e lajmit dhe kėshtu evitohen shumė probleme dhe respektohet puna e secilit.

  Qėllimi faqjes ėshtė cilėsia dhe jo sasia, le ti pėrmbahemi tė gjithė kėtij parimi!
  Kjo eshte ēfare ne rekomandojme!

  Secili mund te shprehi mendimin/opinionin e tij pa kaluar ne ekstreme.

  Gjithe te mirat dhe pushime te mbara!

 7. #7
  curva sud....... Autorė Maska e 3r1k0
  Anėtarėsimi
  Apr 2010
  Vendndodhja
  Tirana Albania
  Postime
  1,081
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  11
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga erinda Lexo postimin
  Pershendetje te gjitheve!...

  Persa i perket temes me siper...besoj dhe mendoj se nuk ka absolutisht asgje te keqe te percjellesh informacionin....te percjellesh nje info...qe jo te gjithe kane mundesi ta lexojne tek nje artikull i caktuar...apo tek ai burim qe eshte versioni orgjinal i nje lajmi....

  sepse kudo keshtu funksionon...lajmi qarkullon gjithandej...por e rendesishme eshte qe te jepet burimi se nga vjen ky lajm...dhe per kete jam dakord absolutisht,,,,


  Ju faleminderit!...
  Nuk eshte e nevojshme te kopjosh gjith lajmin.....mund te shkruash nje koment tendin dhe dhe te japesh copy/paste vetem linkun, e faqes nga ku e ke mare.......keshtu ruhen edhe te drejtat e autorit dhe nuk ngarkohet kot forumi.

 8. #8
  Daddy's Girl <3 35% Maska e bessy
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Postime
  678
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10
  Mesa dije une nuk eshte e paligjme te besh copy paste nese tregon nga cfar burimi vjen imformacioni. ( ajo me linkun eshte perfekt )
  kur ven nje informacion qe e ke mar ne vend tjeter ne fakt i bene rreklam keshtu qe nuk kane pse ta kene problem faqet e tjera ( Tani, kte thot llogjika !!! Nese dikush ka harakter te dobet & pasiguri ose thjesht esht injorant "me kuptimin qe nuk dine shume gjera " dihet qe do gjej 101 arsye qe ti vej faj te tjerve !!! )
  * Jam habitur kur kam pare ne fb qe u zinin neper page " e volle temen nga une " me verte habitesh me sa njerz nese i punon truri apo thjesht e mbajne !!!
  une jam e mendimit te behen copy-paste temat
  Un pershembull mund te futem vetem ne lirenti te lexoj nuk mund te humb kohen duke hapur shume adresa te tjera edhe me pelqjejne qe akoma ka njerz qe marin informacione dhe bejne share ( i vlersoj shume edhe skemi perse ti presim krahet ) se kjo do te thot qe interesohen per njerzit . Jane bere te gjith se cili per vete, mbajne cdo gje te mcefte sikur harxhojne lek nese te thojne dicka !!!! Une i them bravo

 9. #9
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Anėtarėsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  Dhe un jam pro temav qe merren nga facet tjera por cdo her te tregohet burim, un kam sjell shum tema ketu dhe nuk i kam cek burimin per te vetemen asryje se nuk kan qen kush nga rregullorja dhe tani i sjell po me burim kuptohet.Pastaj temat ne veteveti smund ti bejm! duhet marim nga shtypi i ndryshme dhe te diskutojm ne mbi ato tema.Me rendesi te sjellim tema se ka matrial te dobishem aty.(Nejse mendim im ishe ky )

 10. #10
  i/e rregjistruar 35% Maska e aliu
  Anėtarėsimi
  May 2010
  Vendndodhja
  fier shqiperi
  Postime
  639
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  10
  e cfare vlere ka jane apo jo te mara diku keto info .rendesi ka te informohet klienti (FORUMISTI)PER NGJARJET QE NDODHIN DIKU NE BOTE .

 11. #11
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  24
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga aliu Lexo postimin
  e cfare vlere ka jane apo jo te mara diku keto info .rendesi ka te informohet klienti (FORUMISTI)PER NGJARJET QE NDODHIN DIKU NE BOTE .
  Si crendesi ka ,po e drejta autorit apo hajt thua ti futja ..

 12. #12
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,524
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  25
  Reputacioni
  22
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga MAJDI Lexo postimin
  Si crendesi ka ,po e drejta autorit apo hajt thua ti futja ..
  esht keq per ta thene, por tek ne nuk respektohet asgje!! E lemo e drejta e autorit qe nuk vjen as ne shprehje!

 13. #13
  The World Anėtar Nderi Maska e Erdi
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  n'Toke
  Postime
  1,229
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  2
  Reputacioni
  13
  o per marrjen e artikujve apo informacioneve te ndryshme vetem le te shenohet lokacionin se ku e ke marre, perndryshe kjo quhet "PLAGJIATUR", kurse qe behen Copy/paste, thuajse te gjitha forumet jane Copy/paste , pastaj nqs e merr nje info. nga nje forum ku e di ti qe eshte autori ai, edhe ai nga dikush e ka marr po ai nuk e ka shenu se nga e ka marr. Pajtona me kte qe e thuani se duhet shenu vendin se ku e kemi marr artikullin, por jo te ndalohen qe te mos postojn nga forumet tjera ne forumin ton, pse te mos i informojm edhe ne anetaret tone ne forumin tone..

 14. #14
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  4
  Reputacioni
  26
  Ore copy paste nuk duhet te funksionoi fare,ska lidhje fare te vendoset burimi nga e ke marre,por thjesht nuk duhet ta besh copy paste(eshte shfrytezim,dhe vjedhje e punes se X person),pothuajse te gjithe faqet Shqipatre e kane te shkruajtura poshte faqes(ne fund) ne gjuhen shqipe:
  Copyright © 200X-200X xxxxxxxxxxx. Tė gjitha tė drejtat e rezervuara. Riprodhimi i plotė apo i pjesėrishėm nė ēfarėdo lloj forme apo mediumi pa autorizimin me shkrim nga xxxxxxxxxx ėshtė i ndaluar. .

  dhe te tjera shkrime te ngjashme qe kane lidhje me kopjimin e artikullit,ca eshte kjo llogjike,ta marre une artikullin dhe ti vendos burimin,i bjen te vjedh une dhe te tregoj vendin ne te cilin e vodha,nuk ka arsyetim dhe llogjike,thjesht mund te shikosh nje lajm,dhe mund te nxjerresh nje permbajtje te thjeshte sipas menyres tende,ose te perkthesh dicka,kjo eshte diskutuar shume here ketu.

 15. #15
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  20
  Nuk lejohet te besh copy paste...quhet vjedhje e bla bla bla ...qe kur ne shqiperi funksjonojn gjerat sipas rregullave ???

  mendoj se ska ndonje gje qe nje artikull qe sheh diku ta marresh copy paste....dhe ta ndash me miqt e tu virtual....
  fundja fundit , jemi forum...jo ndonje nderrmarje serioze e strikte......

 16. #16
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  4
  Reputacioni
  26
  Jemi forum serioz Labe,jo forum qe shfrytezojm punet e te tjerve,si do te vij ty qe dikush te kopjoj punen tende qe ke harxhuar kohe,mund dhe lodhje mendore,duke e perkthyer dhe duke e krijuar sipas ides tende,dhe x person ta bej nje copy/paste brenda sekondes dhe ta vendosi ne faqen e pare te portalit tij???? E para duhet respektuar puna e tjetrit(pra e drejta e autorit) sepse eshte respekt,dhe e paligjshme,perderisa Admin-i faqes ku ke marre ate artikullin e ka shkruajtur Shqip dhe me shkronja te ZEZA qe thekson, nuk lejohet kopjimi i pa autiruzuar pa pelqimin e satfit te te X faqe etj etj.

 17. #17
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,524
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  25
  Reputacioni
  22
  kjo qe po thoni ju nuk ka logjike njerz! (Pa keqkuptime!)

  Un e vjedh lajmin nga x-faqe... dhe ne fund ja shkruaj "Burimi: X-faqe". Dmth un po vjedh dhe po 3goj nga ku e kam vjedhur ? Lol, as KANUNI nuk e lejon ket' gje!

  Sikur ato qe i marrin lajmet nga faqet e huaja, edhe ne mund te bejme ashtu... nuk eshte e thene te shkruajme 1 roman per 1 artikull... 2 - 3 rreshta ne lidhje me ngjarjen, 1 foto dhe del artikulli tamam. Nuk ka nevoje te ekzistojne ligjet, Respekti eshte mbi te gjitha! Respektoji te tjeret qe te kesh Respekt edhe per veten (:

 18. #18
  The World Anėtar Nderi Maska e Erdi
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  n'Toke
  Postime
  1,229
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  2
  Reputacioni
  13
  gjysma e se keqes eshte nqs e shenojm burimin, vendin ku e kemi marr, e mira e ksaj eshte qe te shenohet vendi,burimi, e mira e ksaj eshte se ti nuk je pergjegjes per ate postim nifar menyre e shkarkon pergjesine e atij info, artikulli qe ke postu ndaj vehtes. Kurse une jam i pajtimi jo te mirret Copy/paste, por vetem esencen e asaj, permbajtjen e atij artikulli dhe te punohet sipas ides tende dhe menyres tende ateher s'kishte me qene kjo Copy/Paste mendimi im.

 19. #19
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  4
  Reputacioni
  26
  Po pra ketu doja te dilja,thjesht permbatjen e nje lajmi,nuk eshte e thene ta shkruash fjale per fjale,tani dhe google translate ta mundeson kete gje,me dy tre klikime ja ku e pergatite nje lajm tendin,por ta kopjosh dhe dreqi ta haje mos ti ndryshohs as titullin sikur nuk ka kuptim,ben copy ate titull dhe paste ne google,po te shikosh ajo teme egziston ne te gjithe forumet shqiptare ,une jam dakort te besh copy/paste dhe te shkruash burmin,por jo cdo faqe e lejon kete,ka plot faqe qe e lejojn por egziston dhe e kunderta.

 20. #20
  The World Anėtar Nderi Maska e Erdi
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  n'Toke
  Postime
  1,229
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  2
  Reputacioni
  13
  une sa kam pare prej shume forumeve forumi jon Lirenti.com, shume pak ka ngjajshmeri me forumet tjera, me kta po du me thane qe shume me pak ka Copy/Paste ne forumin ton sesa ne forumet tjera, te pakten bile mos te jemi mbi 90 % te ngjashem, ne menyre qe per te tjeret qe regjistrohen te mos jemi nje Rutine e forumeve, po nje RISI..

+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Faqja 1 nga 2 12 I funditI fundit

Tema tė ngjashme

 1. Sygjerim
  Nga Noga nė forum Bashkėpuno, Propozoni Idet Tuaja
  Pėrgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 06-09-2012, 10:37 PM
 2. Sygjerim mbi Reality Show BBA
  Nga labja nė forum Vėrejtje, Kėshilla, Pyetje Stafit
  Pėrgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 09-01-2011, 11:01 PM
 3. Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 08-11-2009, 05:18 PM

Etiketat pėr kėtė Temė