Receta Gatimi

Probleme me USB ? Ja disa keshilla


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 9 prej 9
 1. #1
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,524
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  27

  Programe Probleme me USB ? Ja disa keshilla

  Ju ndodh qe te keni probleme me USB-n dhe shpeshhere ajo nuk njihet nga kompjuteri juaj ? Keni fshire padashje skedare dhe dokumenta ne USB-ne tuaj ? Ne kete artikull do t`ju tregojme se si t`i zgjidhni ato dhe probleme te tjera me USB-ne tuaj.
  Rikthe skedaret e fshire gabimisht
  Recuva eshte nje vegel falas dhe shume praktike per t`i kthyer skedaret e fshire gabimisht ne PC apo USB. Pasi te keni shkarkuar dhe instalua programin, e hapni ate dhe zgjedhni llojin e skedareve qe doni t`i riktheni dhe particionin ne kompjuter (USB apo ndo1 particion tjeter si D:\, E:\ etj...). Ju mund te beni gjithashtu deepscan (kerkim i thelle) ne rast se Recuva nuk ka gjetur ndonje skedare me kerkimin e pare. Skedaret e gjetur mund t`i ktheni shume lehte me opsionin "restore" (rikthe).

  Vini re: skedaret e mbishkruar nuk mund te kthehen! Per kete nese keni vene re qe ne USB keni fshire gabimisht skedaret tuaj, eshte e keshillueshme qe ajo USB mos te perdoret me!


  Sistemet e ndryshme te skedareve tek USB-te

  USB-te mund t`i formatizoni normalisht sikur nje Hard Drive (particion te kompjuterit). Me se shumti perdoret metoda FAT32, ngaqe eshte e pekrahur edhe nga Mac OS X dhe Linux. Nje perparesi tjeter e ketij Sistemi te Skedareve (eng. Filesystems) eshte kompatibiliteti tek Printeret. Disavantazh: perkrahen maximumi skedare te medhenje deri ne 4GB vetem. Tek videot dhe skedaret e tjera te medha kjo mund te sjelle probleme.

  Kush deshiron te importoje skedare me te medhenj ne usb-ne e tij, mund ta formatizoje ate me nje tjeter Filesystem. Ketu e hapni "My Computer" dhe klikoni me tastin e djathte te miut mbi USB dhe zgjidh "Format" dhe pastaj do te keni mundesi te zgjedhni ne mes FAT32, NTFS dhe exFAT per ta formatizuar ate.


  NTFS per Windows dhe Linux

  Filesistemi NTFS nuk njeh kufi tek madhsia e skedareve. Ne dallim me FAT32, ai perkrahet plotesisht vetem nga Sistemet Operative Windows dhe ato aktuale Linux. Te dyja sistemet i lexojne dhe i shkruajne skedaret. Me Mac OS X 10.3 ju mund vetem te lexoni permbajtjen e nje USB-je. Sistemi NTFS punon pjeserisht me ngadale sesa ai FAT32 dhe kur doni te hiqni USB-ne nga Kompjuteri juaj, pa shtypur opsionin "Safely Remove" (ne taskbar tek ora), skedaret mund te humbin me lehte.


  exFAT Filesystem i optimizuar per Memorie USB

  Tek exFAT kemi te bejme me nje Filesystem te ri, i cili eshte zhvilluar vecanerisht per Memorie USB dhe memorie te tjera Flash Drives. Aktualisht ai perkrahet vetem nga Sistemet Operative te Microsoft, Windows 7, Vista dhe XP. Qe Windows XP ta njohe kete Filesystem, duhet te shkarkoni nje Update te vecante me Webcode exfatxp.


  Marre nga PCWELT.de dhe perkthyer nga iceman per Lirenti.com, Gusht 2012

 2. #2
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  36
  Sa pune me ka bere nje nga keta programet kete vere

  Flm Ice!

 3. #3
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  29
  kete progami e perdor po nuk me kishte vajtur mendja per usb

 4. #4
  i/e rregjistruar 10% Maska e Noga
  Anėtarėsimi
  Aug 2012
  Postime
  24
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0
  E kam formatizuar aksidentalisht Local Disk D 1 muaj me par
  nqoftse e perdori kete program a mund ti kthej fototo dhe videot qe i kisha te ruajtur aty

 5. #5
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,524
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  27
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Noga Lexo postimin
  E kam formatizuar aksidentalisht Local Disk D 1 muaj me par
  nqoftse e perdori kete program a mund ti kthej fototo dhe videot qe i kisha te ruajtur aty
  un personalisht nuk e kom provu! Ti provoje, nese nuk ka sukses, gjejme ndo1 tjeter (:

 6. #6
  i/e rregjistruar 20% Maska e vangeli
  Anėtarėsimi
  Nov 2009
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  294
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  15
  Ne radhe te pare Gezuar dhe pershumevjet!I lexova te gjitha ketodhe i shikoj shume me vlere!Por problemi im qendron diku gjetke:Kam nje DT101 G2 8GB dhe ne cfare hyrje ta fus nuk me del ne MyComputer????E kisha formatuar per nje aparat satelitor(VuDuo) dhe tani nuk ma njeh as ai aparat!Ju lutem me ndihmoni!Faleminderit!
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga iceman Lexo postimin
  Ju ndodh qe te keni probleme me USB-n dhe shpeshhere ajo nuk njihet nga kompjuteri juaj ? Keni fshire padashje skedare dhe dokumenta ne USB-ne tuaj ? Ne kete artikull do t`ju tregojme se si t`i zgjidhni ato dhe probleme te tjera me USB-ne tuaj.
  Rikthe skedaret e fshire gabimisht
  Recuva eshte nje vegel falas dhe shume praktike per t`i kthyer skedaret e fshire gabimisht ne PC apo USB. Pasi te keni shkarkuar dhe instalua programin, e hapni ate dhe zgjedhni llojin e skedareve qe doni t`i riktheni dhe particionin ne kompjuter (USB apo ndo1 particion tjeter si D:\, E:\ etj...). Ju mund te beni gjithashtu deepscan (kerkim i thelle) ne rast se Recuva nuk ka gjetur ndonje skedare me kerkimin e pare. Skedaret e gjetur mund t`i ktheni shume lehte me opsionin "restore" (rikthe).

  Vini re: skedaret e mbishkruar nuk mund te kthehen! Per kete nese keni vene re qe ne USB keni fshire gabimisht skedaret tuaj, eshte e keshillueshme qe ajo USB mos te perdoret me!


  Sistemet e ndryshme te skedareve tek USB-te

  USB-te mund t`i formatizoni normalisht sikur nje Hard Drive (particion te kompjuterit). Me se shumti perdoret metoda FAT32, ngaqe eshte e pekrahur edhe nga Mac OS X dhe Linux. Nje perparesi tjeter e ketij Sistemi te Skedareve (eng. Filesystems) eshte kompatibiliteti tek Printeret. Disavantazh: perkrahen maximumi skedare te medhenje deri ne 4GB vetem. Tek videot dhe skedaret e tjera te medha kjo mund te sjelle probleme.

  Kush deshiron te importoje skedare me te medhenj ne usb-ne e tij, mund ta formatizoje ate me nje tjeter Filesystem. Ketu e hapni "My Computer" dhe klikoni me tastin e djathte te miut mbi USB dhe zgjidh "Format" dhe pastaj do te keni mundesi te zgjedhni ne mes FAT32, NTFS dhe exFAT per ta formatizuar ate.


  NTFS per Windows dhe Linux

  Filesistemi NTFS nuk njeh kufi tek madhsia e skedareve. Ne dallim me FAT32, ai perkrahet plotesisht vetem nga Sistemet Operative Windows dhe ato aktuale Linux. Te dyja sistemet i lexojne dhe i shkruajne skedaret. Me Mac OS X 10.3 ju mund vetem te lexoni permbajtjen e nje USB-je. Sistemi NTFS punon pjeserisht me ngadale sesa ai FAT32 dhe kur doni te hiqni USB-ne nga Kompjuteri juaj, pa shtypur opsionin "Safely Remove" (ne taskbar tek ora), skedaret mund te humbin me lehte.


  exFAT Filesystem i optimizuar per Memorie USB

  Tek exFAT kemi te bejme me nje Filesystem te ri, i cili eshte zhvilluar vecanerisht per Memorie USB dhe memorie te tjera Flash Drives. Aktualisht ai perkrahet vetem nga Sistemet Operative te Microsoft, Windows 7, Vista dhe XP. Qe Windows XP ta njohe kete Filesystem, duhet te shkarkoni nje Update te vecante me Webcode exfatxp.


  Marre nga PCWELT.de dhe perkthyer nga iceman per Lirenti.com, Gusht 2012

 7. #7
  Postues Nderi Lirenti-Addicted Maska e TraHaNa
  Anėtarėsimi
  May 2008
  Postime
  1,532
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  18
  provo ta besh format me kete

 8. #8
  i/e rregjistruar 20% Maska e vangeli
  Anėtarėsimi
  Nov 2009
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  294
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  15
  Lirenti.png Me Computer managment me del kjo figure.Me formatin qe me rekomandoi TraHaNa,me delLirenti1.png
  Nuk e di do i shikoni apo jo???Faleminderit!

 9. #9
  Postues Nderi Lirenti-Addicted Maska e TraHaNa
  Anėtarėsimi
  May 2008
  Postime
  1,532
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  18
  dmth si ben dot format??

  provoje usb ne tjeter pc

  po pate probleme dhe tek pc tjeter mund usb mund te kete pesuar difekt

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Disa kėshilla pėr jetėn..!!
  Nga Enkelejda_24 nė forum Romanca
  Pėrgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 15-08-2010, 02:28 PM
 2. Bora nė Shqipėri, probleme nė disa akse rrugore
  Nga aurel nė forum Shtypi i Ditės
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 12-12-2009, 05:38 PM
 3. Disa kėshilla nga Bibla
  Nga Sefedini nė forum Komuniteti i krishterė
  Pėrgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 02-07-2009, 02:58 PM
 4. Disa keshilla per shendetin Tuaj.
  Nga Kliton nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 08-03-2009, 09:42 AM
 5. Disa kėshilla pėr shėndetin !!
  Nga burim_zh nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 27-06-2008, 09:02 PM

Etiketat pėr kėtė Temė