Receta Gatimi

ROZA ANAGNOSTI


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 3 prej 3
 1. #1
  Anėtarė i Nderuar 35% Maska e kuklla
  Anėtarėsimi
  Jul 2007
  Vendndodhja
  europe
  Postime
  2,096
  Reputacioni
  17

  ROZA ANAGNOSTI

  Roza Anagnosti lindi mė 27 tetor 1943 nė Shkodėr, Shqipėri, aktore e shquar e Teatrit Kombėtar dhe kinematografisė, bashkėshorte e regjisorit po ashtu mjaft tė njohur Dhimitėr Anagnosti. E filloi karrierėn ne Teatrin “Migjeni” tė Shkodrės. Vetėm 20 vjeē, hyri nė kinematografi me rolin e mėsueses nė filmin “Detyrė e posaēme” (K. Dhamo, 1963). Njė vit mė pas luajti Filen nė filmin “Toka jone” (H. Hakani, 1964). Viti 1966 ishte viti i bashkėpunimit tė suksesshėm me regjisorėt debutues Dhimitėr Anagnosti e Viktor Gjika, ne filmin “Komisari i drites”. Pas kėtij filmi Roza dhe Dhimitri martohen dhe jetojnė nė Tiranė. Pėr Rozėn fillon periudha mė e shkėlqyer e karrierės, me role tė shumta nė Teatrin Kombetar nė Tiranės dhe nė kinematografi. Roza Anagnosti bėhet njė aktore shumė e kėrkuar nga regjisorėt. Luan mbi 20 filma dhe fiton disa ēmimet tė rėndėsishme kombėtare. Ēifti Anagnosti bėhet simbol i suksesit nė art. Disa nga filmat mė tė suksesshėm janė tek “Plagė tė vjetra” (Dh. Anagnosti, 1969), ”Fije qė priten” (M. Fejzo, 1976) me tė cilin fitoi Medalionin e Festivalit tė vitit 1977, “Mesonjėtorja” (M. Fejzo, 1979) me tė cilin u shpall aktorja mė e mirė dhe fitoi Kupėn e Festivalit mė 1981. Me filmin “Rruga e lirisė” fitoi Medalionin e dytė. Filmat e tjere janė “Ndergjegja” 1972, “Qyteti me i ri ne bote” 1974, “Ne shtepine tone” 1979, “Dita e parė e emėrimit” 1981, “Besa e kuqe” 1982, “Taulanti kerkon nje motėr” 1984, “Pranverė e hidhur” 1985, “Bote e padukshme” 1987, “Familja ime” 1987, “Vrasje nė gjueti” 1987, “Rikonstruksioni” 1988, “Kthimi i ushtrisė sė vdekur” 1989, “Vetmi” 1990. Pėrveē shumė vlerėsimeve e ēmimeve pėr karrierėn, Roza Anagnosti mban titullin “Artiste e Merituar”.

 2. #2
  Anėtarė i Nderuar 35% Maska e kuklla
  Anėtarėsimi
  Jul 2007
  Vendndodhja
  europe
  Postime
  2,096
  Reputacioni
  17

  Re: ROZA ANAGNOSTI

  Filmografia

  * Gjoleka i biri i Abazit(2006)
  * Vetmi (1990)
  * Kthimi i Ushtrisė sė Vdekur (1989)
  * Rekonstruksioni (198 (TV)
  * Botė e padukshme (1987)
  * Familja ime (1987)
  * Vrasje ne gjueti (1987)
  * Gurėt e shtėpisė sime (1985)
  * Taulanti kėrkon njė motėr (1984)
  * Besa e kuqe (1982)
  * Rruga e lirisė (1982)
  * Dita e parė e emrimit (1981)
  * Mėsonjtorja (1979)
  * Nė shtėpinė tonė (1979)
  * Fije qė priten (1976)
  * Qyteti mė i ri nė botė (1974)
  * Ndėrgjegja (1972)
  * Plagė tė vjetra (196
  * Komisari i dritės (1966)
  * Toka jonė (1964) .... Filja
  * Detyrė e posaēme (1963)

 3. #3
  Kung_Fu 35% Maska e daku323
  Anėtarėsimi
  May 2007
  Vendndodhja
  Tir
  Postime
  1,780
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0

  Re: ROZA ANAGNOSTI  Roza Anagnosti. Prapa saj Violeta Manushi

+ Pėrgjigju tek Diskutimi