Gmail vs Outlook.com: Cili ofron njė shėrbim mė tė mirė


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 2 prej 2
 1. #1
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,524
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  25
  Reputacioni
  22

  Ide Gmail vs Outlook.com: Cili ofron njė shėrbim mė tė mirė

  Receta Gatimi


  Sigurisht, kur bėhet fjalė pėr shėrbimet webmail, Gmail-i ka qenė mė i pėrdoruri, kurse Outlook ka qenė thjesht njė e-mail desktop-i.
  Ndėrsa shumica e pėrdoruesve qė kanė biznese, hotmail-in nuk do ta pėrdornin pasi ka shumė spam-e. Tani ja ku vjenOutlook.com, shėrbimi mė i fundit webmail nga Microsoft. Dhe e dini ēfarė? Ėshtė mjaft i mirė. Kaq i mirė, sa nė fakt, e meriton njė shans pėr tė sfiduar Gmail-in.
  Gmail-i tashmė ka qindra mbėshtetės dhe njė reputacion tė fortė pėr shėrbimet e gjithanshme. Outlook.com tani duhet tė vėrtetojė se mund t’u japė pėrdoruesve tė biznesit mjetet qė duhet tė punojnė me shpejtėsi, efikasitet, dhe tė sigurtė.
  Kini parasysh se Outlook.com nuk ka pėr qėllim tė zėvendėsojė Outlook pėr Windows. PCWorld Albanian ju sjellė njė krahasim tė kėtyre dy shėrbimeve webmail nė mėnyrė qė ta keni sa mė lehtė tė orientoheni se cilin nga kėto dy shėrbime ta pėrzgjedhni.
  Ndėrfaqja
  Gmail-i konsiderohet si shėrbimi webmail jo shumė i parshtatshėm. Me njė dizajnim tė rėnduar me tekst bėn qė ēdo pėrdorues i ri tė jetė nė mėdyshje se a tė fillojė tė pėrdorė kėtė shėrbim apo jo.
  Nė anėn tjetėr, Outlook.com, duket mė i ngrohtė dhe mė i mirėseardhur, duke pėrdorur shkronja tė mėdha pėr ti pėrshkruar seksionet e sidebar-it dhe header-ėt e mesazheve. Ju mund tė kaloni shpejtė nė skema tė ndryshme tė ngjyrave, ku te gjitha kėto nxjerrin nė pah ndėrfaqen pa e dėmtuar fare atė. Gmail-i, nė anėn tjetėr, ka shumė lloje tė temave, por shumica nga to shumė pak bėjnė ndonjė dallim nė ndėrfaqen e ērregulluar tė Gmail-it.
  Madje edhe reklamat online tė Outlook-ut duken mė tė bukura, me fotografi qė shfaqen kur ju lėvizni me miun nė ato reklama qė juve ju interesojnė. Gmail-i vazhdon tė pėrziej reklamat me tekst tė madh, duke u munduar qė sfondin e hijėzuar ta ndajnė nga inbox-i aktual.
  Nga prespektiva e produktivitetit, Outlook.com del fituese pėr shkak tė mundėsisė sė punės me njė klik si fshirja e mesazheve dhe bėrja e mesazheve tė palexueshme, qė te Gmail-i kjo punė kėrkon tė klikojmė dy apo tri herė. Pra te ndėrfaqja fitues del Outlook.com

  Kėrkimi
  Kur bėhet fjalė pėr kėrkimin e e-mailėve, Outlook.com mbulon bazat mjaft mirė. Ju mund tė shkruani njė fjali nė fushėn e kėrkimit, apo tė klikoni Advanced dhe ta shtoni dėrguesin, subjektin, folderėt dhe datėn e dėrgimit nė mėnyrė qė e-maili qė ju kėrkoni tė gjendet mė lehtė.
  Siē edhe pritet nga njė produkt i Google, Gmail-i fundos konkurencėn nė fushėn e kėrkimit. Ju merrni parametra dinamike kėrkimi qė ju shfaqen kur jeni duke shkruar nė shiritin e kėrkimit.  Po ashtu ju mund tė pėrpunoni mėnyrėn e kėrkimit nė shumė variante, duke shtuar operatorė pėr gjėrat si attachmentėt, labelat e madje edhe rrethet e Google+. Mė e mira ėshtė se Gmail-i ju lejon qė ta ktheni ēdo kėrkim nė filter, nė mėnyrė qė ta bėjė mė tė thjeshtė ta pėrdorni pėrsėri nė tė ardhmen. Kėtu fitues del Gmail-i.
  Organizimi i e-mailit
  Nuk ėshtė gjė e pazakontė qė ta pėrdorni inbox-in tuaj si njė kuti, magazinė pėr ruajtjen e mesazheve tė rėndėsishme nga bashkėpuntorėt, klientėt dhe kontakteve tė tjera nga fusha e biznesit.  Por Gmail-i dhe Outlook.com ndėrrmarin qasje tė ndryshme pėr organizimin e kėtyre mesazheve. Outlook.com mbėshtetet nė sistemin tradicional tė folderėve, duke ju lejuar juve tė krijoni sa folder qė dėshironi dhe ti rregulloni ata nė mėnyrė hierarkike duke i tėrhequr dhe lėshuar (dragging and dropping).  Gjithashtu, ju mund tė tėrhiqni mesazhet e e-mailit nė kėta folder. Por, Outlook ju lejon qė ti caktoni mesazhet nė kategori, tė cilat pastaj ju mund ti pėrdorni pėr listėn Quick Views, njė listė kjo e filtruar e mesazheve qė e bėn mė tė thjeshtė tė gjeni njė e-mail specifik, si buletinet, shėnimet nga shefi apo ndonjė e-mail me attachment. Gmail-i njė kohė tė gjatė ka pėrshtatur sistemin e tij tė etiketave dhe filtrave mbi folderėt, edhe pse i ka meritat e veta, pėr disa pėrdorues ende ėshtė e vėshtirė ta kuptojnė nė pėrgjithėsi.
  Rregullimi i e-mailėve ėshtė mė pak intuitiv dhe mė pak i njohur. Megjithatė, kulmi i mundėsive tė kėrkimit tė Gmail-it ju ndihmon tė zvogėloni pengesat e tilla. Pėr ēfarė tė lodhemi duke organizuar kur mund tė kėrkoni shumė lehtė ēfarė ju nevojitet?
  Pra ėshtė e vėshtirė tė themi se cili sistem ėshtė mė i mirė nė kėtė drejtim. Pėrfundimisht pėrgjigjja varet nga ajo qė ju jeni duke pėrdorur dhe si ju pėlqen tė organizoheni. Qė tė dy kėto sisteme janė efektive; ata vetėm se janė tė ndryshėm nė mėnyre radikale. Mund tė themi se kėtu nuk kemi fitues, pra rezultati ėshtė i barabartė.

  Mbėshtetja POP/IMAP
  Ēdo shėrbim i e-mailit duhet tė jetė nė gjendje tė dėrgojė dhe pranojė e-mailė nga llogari tjera, duke ju lejuar menaxhimin e adresave tė shumėfishta (pėrfshirė punėn dhe llogaritė personale) nėn njė kulm. Gmail-i fiton nota tė larta nė kėtė fushė, duke ofruar qė tė dyja POP dhe IMAP. Por, Outlook.com mbėshtet vetėm POP, prandaj sinkronizimi i llogarive tė e-mailit pėrmes klientėve tė shumėfishtė ėshtė shumė mė i vėshtirė.
  Pėr shembull, e-maili qė ju lexoni nė laptopin tuaj nuk sinkroznizohet me e-mailin qė e lexoni nė smartfonin tuaj dhe e kundėrta. Kjo ndoshta ėshtė pika kyēe pėr disa pėrdorues qė mund tė zgjedhin mė lehtė Gmail-in, sepse kjo ėshtė pa diskutim njė fushė ku Outlook.com ka mangėsi themelore nė krahasim me Gmail-in. Microsoft gjithsesi duhet tė punojė nė kėtė drejtim sa mė shpejtė, pra tė ofrojė mbėshtetjen pėr IMAP. Kėtu siē edhe mund tė paramendoni fitues del Gmail-i.  Attachmentėt dhe magazinimi
  Kur ju pranoni njė mesazh qė pėrmban p.sh njė skedarė Word apo njė prezantim PowerPoint, hapja e atij skedari ėshtė njė gjė e thjeshtė. Fatmirėsisht, Gmail-i dhe Outlook-i e bėjnė kėtė detyrė nė mėnyrė shumė tė thjeshtė
  Nėse dėrgojmė njė e-mail nė dy llogaritė tona shohim se Outlook bėn njė shfaqje tė dukshme tė attachment-it, tė kompletuar me dukjen e familjarizuar tė ikonės sė Word-it nė krye tė e-mailit. Njė klikim dhe dokumenti shkarkohet menjėherė nė formatin e tij (i gatshėm pėr shikim nė Word), edhe pse ka mundėsinė e zgjedhjes sė shkrakimit nė skedarin .zip. Po ashtu mund tė klikohet edhe Viewonline pėr tė parė dokumentin nė Microsofts Word Webb App, duke patur mundėsinė e editimit tė atij dokumenti nė mėnyrė tė shpejtė.
  Edhe Gmail-i punon nė mėnyrė tė njėjtė, me opsione mė tė thjeshta tė shikimit dhe shkarkimit.
  Sa i pėrket madhėsisė sė attachmentit, Gmail-i limiton skedarė jo mė tė mėdhėnjė se 25MB, pėrderisa Outlook.com lejon skedarėt deri nė 100MB apo 300MB nėse ju vendosni njė lidhje me llogarinė nė SkyDrive. Sa i pėrket magazinimit, Gmail-i ju ofron vetėm 10MB hapėsirė, kurse Microsoft premton njė inbox tė pa limituar. Pėrdoruesit mund ta zgjerojnė hapėsirėn e magazinimit nė Gmail i cili nuk kushton shumė. Pra mund tė themi se kėtu fitues del Outlook.com.
  Qasja nė platformat mobile
  Sigurisht shumica nga ju dėshironi qė ti qaseni llogarisė tuaj nė Gmail apo Outlook.com pėrmes smartfonit apo tabletit tuaj. Me Gmail ėshtė shumė e lehtė; pajisjet Android e kanė shėrbimin e integruar nė DNA tė tyre.  Me Outlook.com, gjėrat janė pak mė tė komplikuara. iOS ende ka njė buton pėr Hotmail dhe jo pėr Outlook.com, nė listėn e shėrbimeve tė pajtueshme tė e-mail-it. Ju ende mund ta pėrdorni kėtė buton pėr tu kyēur nė llogarinė tuaj, por nėse ju keni tjetėr adresė e-maili qė ndėrlidhet me llogarinė tuaj tė Microsoft-it, ju shfaqen probleme.
  Zgjidhja mė e mirė ėshtė qė ta konfiguroni Outlook.com pėrmes Microsoft Exchange apoCorporate nėse jeni nė Android. Konfigurimi mund tė jetė i bezdisshėm, edhe pse, Microsoft nuk e bėn shumė tė vėshtirė tė gjendet domeini i duhur, e po ashtu ka edhe instruksionet e konfigurimit tė serverit. E mira e gjithė kėsaj ėshtė se sapo emaili juaj tė jetė i konfiguruar, ju do tė merrni njė sinkronizim tė stilit IMAP. Kėtu themi se Gmail-i ėshtė fitues.
  Fituesi i pėrgjithshėm
  Sikurse betejat si Mac kundėr PC apo Coca Cola kundėr Pepsit, as nė kėtė krahasim qė kemi bėrė kėtu nė PCWorld nuk mund tė konkludojmė se cili ėshtė fituesi. Nė fund tė fundit kjo varet nga zgjedhja juaj, se cilat karakteristika dhe aftėsi i ēmoni ju mė shumė.
  Qė tė dyja, Gmail-i dhe Outlook.com ju lejojnė tė menaxhoni punėn dhe identitetin tuaj personal me njė lehtėsi relative, kalimin e llogarive tė ndryshme dhe caktimin e folderėve tė tyre. Megjithatė, ėshtė me rėndėsi tė prekim se pėr shkak qė Outlook.com nuk e mbėshtet IMAP-in, ju mund tė keni vėshtirėsi nė punėn e llogarive tė korporatave. Pra kjo mund tė shkaktojė problem pėr bizneset e vogla tė cilave ju nevojitet mbėshtetja IMAP dhe nuk kanė pėrvojė tė mjaftueshme tė merren me Exchange ActiveSync.
  Pėrderisa Gmail-i ju dėrgon nė vende tė reja tė shtojcave si Boomerang dhe SmartInbox, Outlook.com nuk ka asnjė shtojcė pėr momentin. Nuk ėshtė ēudi qė homologu i Outlook-ut (Outlook Web Access) ofron veēori mė tė pasura sesa Outlook-u i ri.

  Burimi: PCWorld Albanian!


 2. #2
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31
  Nuk besoj se Outlook.com mund te konkuroj Gmail! M$ tani eshte rikthyer stilit KISS.

  PS: Microsoft, Keep It Simple Stupid!

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Cili eshte WEB BROWSER me i mire?
  Nga kristimcs nė forum Pyetni Ekspertėt e Informatikės
  Pėrgjigje: 53
  Postimi i Fundit: 02-02-2015, 02:43 PM
 2. Cili eshte Komplimenti me i Mire qe keni Marr deri Me Sot?
  Nga medlina nė forum Tema Shoqėrore
  Pėrgjigje: 26
  Postimi i Fundit: 01-10-2014, 10:45 PM
 3. Posta e re nga Microsoft - Outlook.com
  Nga ReniX nė forum Social Networks - Rrjetet Sociale
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 31-07-2012, 06:42 PM
 4. Qen ne sherbim te diabetikeve
  Nga Kliton nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 24-06-2009, 04:50 PM
 5. [TUT] Si tė konfigurojm posten e-mail nė Outlook
  Nga Lirenti nė forum Guida, Kėshilla dhe truke
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 11-02-2007, 08:26 AM

Etiketat pėr kėtė Temė