Maska bukurie me fruta !!


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 9 prej 9
 1. #1
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  20

  Talking Maska bukurie me fruta !!

  Receta Gatimi  Frutat jane bukuria, nga koha e Eves dhe e molles, gjithmone te pa ndara! Frutat jane ne fakt aletat te jashtezakonshme te mireqenies sone dhe ne vencanti te lekures sone .

  Midis disa maskave dhe trajtimesh me baze frutash , idelja per te shkelqyer lekuren tone,duke e mbajtur te fresket dhe te re.
  Ne fakt nese aplikohet shpesh ka kapacitetin te furnizoje lekuren ; nje permbajtje me kripera minerale dhe vitamina, duke stimuluar mikro qarkullimin dhe regjenerimin e qelizave. Per ju (dhe per bukurine tuaj) pese maka me fruta , te bera vet; te thjeshte per tu pergatitur.


  Maska me pjeshke
  Eshte e pershtatshme per te gjitha lekurat dhe te gjitha moshat. Permban vitamina A; zbut lekuren. Ajo qe duhet te beni eshte qe te prisni dy feta te medha pjeshke, duke I kaluar sa me shpesg ne fytyre dhe ne qafe, Kalojeni siper pjeseve sa here qe do te ndjeni lengun te thithet.Pas 20 minutash , lani fytyren tuaj.


  Maska me qershi
  Eshte e pershtatshme per lekuren e yndyrshme. Per ta pergatitur, ju mjafton qe ti hiqni berthamen 4 qershive te kuqe dhe te bura , ti shtypni dhe ti shperndani ne fytyre dhe ne qafe. Lerini qerdhite ne fytyren tuaj per 20 minuta dhe me pas lajeni mire fytyren me uje te bollshem.

  Maska me dardhe
  Eshte ideale per fytyra shume te yndyrshme. Te pergatisni masken tuaj do te thote qe thjesht duhet te shtypni gjysem dardhe (jo shume me uje) dhe vendoseni ne fytyre dhe ne qafe. Lereni dardhen te veproje derisa nuk do te jete komplet e thare.

  Maska me banana
  Nese keni lekure te thate, maska me banabe eshte ajo qe ju duhet.Per ta pergatitur kete maske bukurie, duhet te shtypni gjysem bananeje dhe ti shtoni disa pika leng limoni. Lereni te veproj masken per rreth 20 minuta.

  Maska me luleshtrydhe per duart
  Perse jo, dhe duart kane nevoje dhe te drejten te ndihen te bukura. Fale vitaminave,kriperave minerale dhe enzimave qe ato permbajne, Maska per duar do te I japi duarve tuaja hidratimin e duhur. Per ta pergatitur mjafton te shtypni disa luleshtrydhe dhe ti shtoni dy luge vaji nga fara e grurit. Me produktin e sapo krijuar, ferkoni duart per rreth 10 minuta duke insistuar tek thonjte dhe tek pjesa e siperme e saj me levizje qarkulluese; duke filluar tek pjesa e siperme duke mberritur te majat e gishtave. Aplikojeni kete maske 2-3 here ne jave.

  Ananas dhe arre kokosi
  Pėrdorni pėrbėrėsit e mrekullueshėm qė tė pastroni poret dhe tė gjallėroni lėkurėn. Pėrzjeni 1 lugė caji miell misri, 1 lugė caji lėng ananasi dhe 1 lugė caji qumėsht i ngrohtė arrė kokosi. Krijoni njė pastė dhe aplikojeni nė fytyrė. Vip-at e pėrdorin kėtė maskė si mė tė mirėn pėrpara mbrėmjeve nė tapetin e kuq. Mbajeni nė lėkurė pėr 10- 12 minuta, e mė pas shpėlajeni me ujė tė vakėt.


  Avokado dhe vaj ulliri
  Pėrdoreni kėtė maskė tė paktėn dy herė nė javė qė tė mbani lėkurėn super tė butė dhe tė shkėlqyeshme. Nė njė tas pėrzjeni 1 lugė caji avocado me ½ lugė caji vaj ulliri. Pastrojeni njėherė fytyrėn mirė, e mė pas aplikoni maskėn.
  Filloni t’a masazhoni pėrzjerjen nė pore nė drejtim rrethor. Lėreni pėr 5- 7 minuta. Mė pas mund t’a pastroni me njė leckė tė lagur.


  Pjeshke dhe tershere
  Tkurrini poret dhe jepini lėkurės njė rrezatim natyral me kėtė recetė kaq tė thjeshtė.
  Pėrfitoni nga pėrmbajtja e vitaminave nė kėto pėrbėrės dhe krijoni njė pėrzjerje tė butė me njė lugė gjelle mjaltė, shumė pak tėrėshėrė dhe tulin e njė pjeshke tė gatuar.
  Aplikojeni pastėn nė lėkurė dhe lėreni pėr 10 minuta nė mėnyrė qė maska tė ushtroje efektin e saj. Pėrfundojeni duke e shpėlarė me ujė tė ftohtė.


  Maske kunder ankeve me kos dhe portokall
  Pastrojini poret nėpėrmjet njė trajtimi organik. Pėrzjeni nė njė tas 1 lugė caji kos me njė lugw caji lėng portokalli tė freskėt . Pėrzjerja duhet aplikuar nė lėkurė tė pastėr. Lėreni maskėn pėr 10 – 15 minuta, e mė pas shpėlajeni me ujė tė vakėt.Rezultatet do ti shikoni qė nga aplikimi i parė.


  Maske me bajame dhe mjalte
  Freskojeni lėkurėn me kėtė maskė tė pėrjetshme. Bluani njė 1 lugė gjelle bajame nė njė procesor ushqimi. Nė njė tas pėrzjeni pudrėn e bajames me njė tė bardhė veze dhe 1 lugė gjelle mjaltė. Pastrojeni mirė fytyrėn dhe aplikoni maskėn nė mėnyrė tė njėtrajtshme. Lėreni pėrzjerjen pėr 15- 20 minuta. Me njė leckė tė lagur pastrojeni atė. Pėrsėriteni kėtė ritual cdo herė qė lėkura juaj ka nevojė pėr njė trajtim gjallėrues.

 2. #2
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  20
  Maske me kivi dhe vezė

  Dėshironi tė trajtoni fytyren tuaj me njė maskė tė shėndetshme, e cila nuk do t’ju kushtojė shumė. Fytyra juaj ėshtė e yndyrshme dhe nuk shkelqen? Mos u shqetėsoni, perveē trajtimeve komzetike ju mund t’a trajtoni lėkuren tuaj edhe me produkte tė cilat mund t’i pergatisni vetė nė shtėpinė tuaj.
  Maskė me kivi dhe vezė
  Pėrbėrėsit; njė vezė, njė kivi, dhe njė lugė e vogėl mjaltė. Nė njė tas hedhni kivin e grirė imėt, pastaj i hedhni vezėn, 1 lugė tė vogėl kafeje mjaltė tė shkrirė dhe i perzieni tė gjitha sė bashku deri sa tė jetė formuar njė pastė e njėtrajtshme. Vendoseni masken mbi fytyrė dhe e masazhoni pak me gishta deri sa lėkura tė marrė esencen e maskės, pastaj e shpėrlani fytyren me ujė tė vakėt. Fshijeni atė me njė peshqir tė butė dhe lyeni me njė krem hidratues.
  Kivi duke qenė se ka acide ndihmon nė heqjen e yndyrės nga lėkura, mjalti do t’a zbusė atė duke e bėrė si mendafsh, pastaj veza do t’i dhurojė shkėlqim fytyrės. Rezultati do tė jetė i mrekullueshem. Provojeni! 3. #3
  E..S...L...I Lirenti-Addicted Maska e Auroraa
  Anėtarėsimi
  Jan 2013
  Vendndodhja
  Honoluluuu
  Postime
  3,023
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  11
  e mire duket

 4. #4
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  20
  Frutat mė tė mira pėr tė vendosur nė fytyrė

  Frutat janė tė mbushura me vitamina gjallėruse dhe minerale tė cilat janė tė shkėlqyeshme pėr shėndetin e lėkurės. Ka shumė fruta tė cilat mund tė ushqejnė dhe hidratojnė lėkurėn tuaj. Nė kėto fruta pėrfshihen mangot, avokadot, mollėt dhe kivit.  Meqėnėse fytyra ėshtė mė e ekspozuara, lėkura nė tė vuan dhe dėmtohet mė tepėr. Qelizat e lėkurės dėmtohen pėr shkak tė ndryshimeve tė temperaturės dhe ndotėsve. Pėr kėtė aryse, ėshtė shumė e rėndėsishme tė ushqeni dhe ta eksfolioni atė cdo ditė. Kjo ndihmon nė largimin e qelizave tė vdekura dhe forcon muskujt e fytyrės. Shumė prej kėtyre frutave kanė shumė antioksidantė dhe kėshtu ngadalėsojnė procesin e plakjes.

  Avokadot

  Avokadot janė jeshile nga jashtė dhe tė bardha dhe kremoze nga brėnda. Kanė njė bėrthamė tė madhe e cila ėshtė e fortė. Avokadot janė perfekte pėr trupin e njeriut dhe janė tė mbushura me disa vitamina kryesore dhe minerale, tė cilat ndihmojnė nė ushqyerjen e lėkurės sė fytyrės. Avokadot janė burim I vitaminave A dhe C.
  Kėto vitamina ndihmojnė nė ngadalėsimin e procesit tė plakjes e cila e bėn lėkurėn tė varet. Avokadot ndihmojnė dhe nė parandalimin e akneve nė lėkurė. Janė shumė tė dobishme nė hidratimin e lėkurės dhe kanė nė pėrbėrje shumė vajra esencialė. Pėrbėrjen mund ta bėni nėpėrmjet pastės sė avokados. Kjo pastė mund tė pėrdoret individualisht ,ose mund tė pėrdoret dhe me fruta ose pėrbėrės tė tjerė natyralė.

  Kivi
  Kivi njihet pėr efektin e madh pozitiv nė shėndetin e lėkurės. Kanė shumė pėrmbajtje uji dhe kanė efekt hidratues nė lėkurė. Janė vecanėrisht tė dobishme, pėr ato tė cilat kanė lėkurė tė thatė. Kivi ėshtė i mbushur me vitamina dhe minerale, tė cilat vonojnė procesin e plakjes sė lėkurės. Kivi mund tė pritet derisa tė formojė njė pastė dhe tė pėrdoret me mjaltė dhe kos. Kėto pėrbėrės shtesė e bėjnė dhe mė tė shndetshme kėtė maskė.

  Mollėt
  Mollėt pėrmbajnė acid malik, i cili ėshtė shumė i dobishėm pėr lėkurėn e fytyrės. Ky acid ndihmon muskujt e lėkurės tė qėndrojnė lart, muskuj tė cilėt pas disa vitesh fillojnė varen. Kur lėkura e fytyrės ekspozohet ndaj ndotėsve dhe faktorėve tė tjerė tė mjedisit, ajo fillon tė duket e ngrirė dhe pa jetė.

 5. #5
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  20
  Dy maska tė thjeshta pėr fytyrė dhe trup!!

  Ditėve me diell lėkura ka nevojė pėr njė kujdes shtesė, jua sjellim dy receta tė maskave kozmetike, qė mund t'i pėrgatitni edhe nė shtėpi.
  Maskė pėr fytyrė qė pėrmban kungull

  Nevojiten: 2 lugė pure kungulli, 1/2 luge mjaltė, 1/2 lugė qumėsht, ¼ lugė kanellė
  Pėrgatitja: Pėrzieni pėrbėrėsit dhe pėrfitojeni njė pastė, tė cilėn e vendosni nė fytyrėn e pastėr. Mbajeni atė 15-20 minuta e mė pas shpėlajeni me ujė.

  Piling pėr trup me rozmarinė dhe limon

  Nevojiten: 2 lugė tė rozmarinės sė shtypur, 1/4 tė filxhani kripė, ¼ tė filxhanit me vaj tė kokosit, njė lugė lėng limoni dhe njė
  lugė mjaltė.
  Pėrgatitja: Pėrzieni tė gjithė pėrbėrėsit dhe bėni piling tė trupit.


 6. #6
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  20

  ...always fresh and young...

  miksim:
  disa kokrra qershi
  1 kokerr dardhe
  1 kajsi
  gjysem bananeje
  3 luge gjelle mjalt...

  masa qe del mund te perdoret disa here....keshtu qe eshte mire qe te ruhet ne frigorifer , ne nje ene me kapak..qe mos te marri aromerat e ushqimeve te tjera...
  per ata qe kan durim mund ta perdorin edhe per floket... Frutat me mjaltin japin perher rezultate te shkelqyera...


 7. #7
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  20

 8. #8
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  20
  nje tjeter miksim fare i thjeshte
  perberesit : 1 lug gjelle kos......gjysem bananeje....gjysem shege.....nje lug te vogel mjalti......pak vaj ulliri
  i perziejm...deri sa te formohet nje mas kremoze.....i mbajm per 20 min ne fytyr , duke evituar si gjithmon pjesen e syve .....dhe me pas e heqim me pambuk te lagur me uj ( po edhe me qumesht sic e bera un , esht akoma me mir ) ...dhe ne fund hidratant

  kosi dhe mjalti rigjenerojn lekuren....bananja & vaji u ullirit e ushqejn....kurse shega i jep energji , shkelqim.....nje mask e papar


 9. #9
  E..S...L...I Lirenti-Addicted Maska e Auroraa
  Anėtarėsimi
  Jan 2013
  Vendndodhja
  Honoluluuu
  Postime
  3,023
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  11
  shuuuume flm motra....do ta provoj njehere kete masken....se kam shume kohe pa e bere nje te till...

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Maska per floket !!
  Nga labja nė forum Bukuri dhe Estetikė
  Pėrgjigje: 26
  Postimi i Fundit: 25-11-2014, 09:52 PM
 2. Maska nga kuzhina pėr fytyrė
  Nga mikaela nė forum Bukuri dhe Estetikė
  Pėrgjigje: 11
  Postimi i Fundit: 03-06-2013, 06:24 PM
 3. Terapi bukurie me...jargė kėrmilli!
  Nga labja nė forum Bukuri dhe Estetikė
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 15-01-2013, 07:12 PM
 4. Receta bukurie me mjalte.
  Nga olsii nė forum Life Style
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 31-03-2012, 06:12 PM