Shqiptarėt nė tė dy anėt e kufirit, do tė lidhen tashmė jo vetėm me rrugėn tokėsore tė kombit, por edhe me “Autostardėn Dixhitale tė Kombit”.

Dje u zhvillua ceremonia e inaugurimit tė linjės sė interkoneksionit me fibėr optike 100 Giga bit pėr sekondė, nė Qafė Morinė.

Tė pranishėm nė kėtė ceremoni, pėrveē dy kryeministrave, Sali Berisha dhe Hashim Thaēi, ishin dhe ministra, deputetė, drejtues tė Postės Shqiptare dhe Postė Telekomit tė Kosovės.

Pėr realizimin e kėtij projekti madhor, nė kuadėr tė nismės “Shqipėria Dixhitale”, ėshtė investuar mbi 9 milionė euro nga Operatori i Sistemit tė Transmetimit (OST), 2.6 milionė euro nga Posta e Shqipėrisė dhe rreth 2 milionė euro nga kompania “Kujtesa” nė Kosovė.Pėr realizimin e kėtij projekti madhor, nė kuadėr tė nismės “Shqipėria Dixhitale”, ėshtė investuar mbi 9 milionė euro nga Operatori i Sistemit tė Transmetimit (OST), 2.6 milionė euro nga Posta e Shqipėrisė dhe rreth 2 milionė euro nga kompania “Kujtesa” nė Kosovė.

Kryeministri Berisha u shpreh se shqiptarėt nėpėrmjet kėsaj “Autostrade Dixhitale” do tė marrin internet me shumicė tė shpejtėsive mė tė larta, cilėsive mė tė mira dhe me ēmimet mė tė ulėta. “Unė jam kėtu pėr t’u zotuar sė bashku me Kryeministrin Hashim Thaēi se do tė bėjmė gjithēka qė kėto ndėrtesa t’i shndėrrojmė nė virtuale, nė simbolike, do tė bėjmė gjithēka pėr projektin e madh tė grave e burrave shqiptarė qė u mblodhėn nė Prizren, nė Pejė, nė Gjakovė, nė Prishtinė, nė Shkup e Mitrovicė, do tė bėjmė gjithēka qė ėndrrėn e luftėtarėve tė Drenicės dhe mbarė Shqipėrisė ta bėjmė realitet tė prekshėm pėr ju, pėr fėmijėt tuaj dhe brezat qė vijnė. Kombi do tė qėndrojė njė dhe vetėm njė”, u shpreh kryeministri i Shqipėrisė Sali Berisha.

Ndėrsa pėr kryeministrin e Kosovės “Autostrada Dixjitale”, shikohet edhe si njė investim qė do tė ndihmojė edhe nė ngritjen e mirėqenies shoqėrore dhe krijimit tė vendeve tė reja tė punės.“Me inaugurimin e “Autostradės Dixhitale” Prishtinė-Tiranė, pėrmes sė cilės do tė krijojmė rrjetin ndėrshtetėror tė fibrave optikė, dy shtetet tona po shėnojmė njė hap tjetėr me rėndėsi nė jetėsimin e partneritetit ekonomik. Ky projekt infrastrukturor nuk ėshtė qėllim nė vetvete e as fundi i bashkėpunimit tonė ndėrshtetėror, por ėshtė vazhdim i partneritetit afatgjatė nė rrugėn drejt shfrytėzimit tė potencialeve plotėsuese pėr zhvillim ekonomik”, deklaroi kryeministri Thaēi .

Pėr tė treguar mėnyrėn e funksionimit tė kėtij projekti ishin vendosur disa ekrane, me anė tė tė cilėve tė pranishmit ndoqėn se si kryhej njė lidhje midis qendrės sė postės nė Tiranė dhe kompanisė “Kujtesa” nė Prishtinė, nėpėrmjet pikės sė interkoneksionit tė Qafė Morinės, nė Tropojė.


Burimi: PCWorld Albanian