Shtėpia ėshtė begati

All-llahu xhel-le shanuhu thotė:
“All-llahu ua ka bėrė shtėpiat e juaja vendbanim”
Ibni Kethiri rahimehull-llah , gjatė tefsirit tė kėtij ajeti thotė: “All-llahu tebareke ve teala pėrmend begatitė e Tij qė ia ka dhuruar robit; prej kėtyre begative ėshtė edhe shtėpia qė ėshtė vend ku banojnė, mbrohen dhe nė tė cilėn kanė shumė dobi”.
Vallė ēdo tė thotė shtėpia pėr ne? A nuk ėshtė shtėpia vendi ku hamė, pimė, flejmė, pushojmė dhe kemi marėdhėnie bashkėshortore!? A nuk ėshtė vendi ku tubohemi me familjen tonė? A nuk ėshtė vendi ku mbrohet gruaja?
All-llahu i Plotfuqishėm thotė:

"Dhe rrini nė shtėpitė tuaja e mos shfaqni bukurinė tuaj..."(El-Ahzab:33)
Nėse shikon gjendjen e njerėzve qė nuk kanė shtėpi, tė cilėt jetojnė rrugėve ose nėpėr parqe, ose nwse shikon gjendjen e refugjatėve tė cilėt jetojnė nėpėr kampe tė ndryshme, kupton begatinė e shtėpisė. Gjithashtu e kupton rėndėsinw e shtėpisė dhe se ēfarė ērregullimi buron nga mosposedimi i shtėpisė kur tė dėgjosh dikė duke thėnė: nuk kam vendqėndrim tė caktuar, njė ditė flej tek fulani, ditėn tjetėr nė kafeteri, nė park ose nė bregdet; rrobat gjithmonė i mbaj me vete.
All-llahu xhel-le xhelaluhu hebrenjtė prej fisit Benu Nadir i dėnoi duke ua marrė kėtė begati dhe duke i nxjerur prej shtėpiave tė tyre. E tregon kėtė duke thėnė:
{
"Ai ėshtė qė nė dėbimin e parė i nxori prej shtėpive tė tyre ata nga ithtarėt e librit, tė cilėt nuk besuan. Ju nuk menduat se ata do tė dalin, e ata menduan se fortifikatat e tyre do t'i mbronin prej ndėshkimit tė All-llahut, po All-llahu u erdhi atyre nga nuk e kishin menduar dhe nė zemrat e tyre hodhi frikėn ashtu qė me duart e veta dhe me duart e besimtarėve rrėzonin shtėpitė e tyre; pra merrni mėsim o ju tė zotėt e mendjes"!(El-Hashr: 2)

Ē’e stimulon muslimanin pėr t'i dhėnė rėndėsi pėrmirėsimit tė shtėpisė

Njė: Mbrojtja e vetvetes dhe familjes prej zjarrit tė xhehennemit.
All-llahu xhel-le shanuhu thotė:

"O ju qė besuat, ruani veten dhe familjen tuaj prej njė zjarri, lėndė djegėse e tė cilit janė njerėzit dhe gurėt. Atė (zjarrin) e mbikėqyrin engjėj tė rreptė e tė ashpėr qė nuk kundėrshtojnė All-llahun pėr asgjė qė Ai i urdhėron dhe punojnė atė qė janė tė urdhėruar". (Et-Tahrim: 6)
Dy: Pėrgjegjėsia e madhe qė ka bariu (pėrgjegjėsi) i shtėpisė para All-llahut subhanehu ve teala Ditėn e gjykimit.
Pejgamberi ? thotė:
(
"All-llahu i Lartėsuar do ta pyetw ēdo bari (pėrgjegjės) pėr tufėn qė e ka pasur nėn pėrgjegjėsinė e tij, a e ka ruajtur apo e ka humbur, derisa tė pyetet njeriu pėr anėtarėt e shtėpisė sė vet".Hadithi ėshtė hasen, tra. Ibni Hibbani.
Tre: Pasiqė shtėpia ėshtė vendi ku mbrojmė veten, jemi tė qetė prej tė kėqiave dhe ėshtė vendi ku duhet ndejtur muslimani gjatė kohės sė fitnes, atėherė duhet dhėnė rėndėsi tė ndejturit nė shtėpi, ngase Muhammedi ? thotė:
"Xhenneti qoftė pėr atė qė e mbisundon gjuhėn, i mjafton shtėpia e vet dhe pėr atė qė qan mėkatin e vet". Hadithi ėshtė hasen, tra. Taberaniu.
Muhammedi ? thotė:

"Atė qė bėn njėrėn prej kėtyre pesw veprave, All-llahu i Lartėsuar do ta sigurojė: atė qė viziton njė tė sėmurw, atė qė del pėr tė luftuar, atė qė hyn tek imami (kryetari) pėr ta ndihmuar dhe madhėruar dhe atė qė rri nė shtėpi, njerėzit janė rehat prej tij por edhe ai ėshtė rehat prej njerėzve". Tra. Ahmedi.
Muhammedi ? thotė:

"Shpėtimi i njeriut gjatė kohės sė fitneve (sprovimeve) ėshtė tė rrijw nė shtėpinė e vet". Hadithi ėshtė sahih, tra. Ibn Ebi Asimi nė librit e tij Es-sunneh.
Muslimani mund tė sheh dobinė e kėsaj ēėshtjeje nė kohė tė vetmisė, nė kohė kur nuk do tė mund t'i ndryshojė shumė vepra tė kėqija, nė kėtė rast shtėpia i bėhet vendbanim nė tė cilin e mbron veten prej veprės sė ndaluar dhe shiqimit tė ndaluar, gjithashtu mbron familjen e vet nga lakuriqėsia, kurse fėmijėt nga shoqėria e keqe.
Katėr: Njerėzit pjesėn mė tė madhe tė kohės sė tyre e kalojnė nė shtėpi, sidomos kur ėshtė shumė nxehtė ose shumė ftohtė, kur bie shi, pasi tė kryejnė punėn dhe pas mėsimit. Pėr kėtė shkak kėtė kohė (qė kalojnė nė shtėpi) duhet harxhuar nė vepra me tė cilat ėshtė i kėnaqur All-llahu, pėrndryshe do ta harxhojnė kėtė kohė nė gjėra tė ndaluara (haram).
Pesė: Shtėpia ėshtė faktor i rėndėsishėm pėr ndėrtimin e shoqėrisė Islame, ngasa qėliza kryesore e shoqėrisė ėshtė shtėpia. Ēdo shtėpi ėshtė njė tullė nė shoqėri, nėse kėto tulla janė tė mira, kjo shoqėri do tė bėhej aq e fortė saqė do t’u qėndronte ballė armiqėve tė All-llahut, nė tw do tė pėrhapej e mira dhe do tė ndalohej e keqja.
Kjo shtėpi mund tė nxjerė burra qė do tė pėrmirėsojnė hallin e shoqėrisė. Vetėm prej shtėpive tė tilla mund tė dalin thirrės shembullorw, kėrkues tė diturisė, muxhahidė tė sinqertė, femra tė ndershme, nėna edukatore...etj.
Pasiqė kjo temė qenka kaq e rėndėsishme,e shtėpitw tona janė pėrplot gjėra negative, atėherė parashtrohet pyetja:

Cilat janė mjetet pėr pėrmirėsimin e shtėpive?

Pėrgjigje e kėsaj pyetje janė kėto kėshilla qė do t'i pėrmend mė poshtė. Lusim All-llahun e Lartėsuar qė kėto kėshilla t’u bėjnė dobi muslimanėve dhe ta orijentojw mundin e bijve muslimanw kah ringjallja e rolit tė shtėpisė nė shoqėritė e tyre!
Kėto kėshilla kanė tė bėjnė me dy gjėra:
a) arritja e dobisė, qė personifikohet nė tė urdhėruarit nė tė mirė dhe
b) largimi i dėmeve, qė personifikohet nė ndalimin nga veprat e kėqija.
Pėrbėrja e shtėpisė Shko lart

Kėshila e parė: Ta zgjedhėsh mirė gruan
All-llahu xhel-le shanuhu thotė:

"Dhe martoni tė pamartuarat dhe robėrit e robėreshat qė janė tė ndershėm dhe tė ndershme. Nėse janė tė varfėr, All-llahu i begaton nga mirėsitė e Tij, All-llahu ėshtė Bujar i madh, i Gjithwdijshėm". (En-Nur: 32)
Pronari i shtėpisė duhet tė zgjedhė grua tė mirė, e cila duhet t'i posedojė disa kushte, tė cilat i ka treguar Muhammedi ?:
1- “Gruaja martohet pėr katėr gjėra: pėr pasurinė e saj, pėr ate se i takon familjes sė ndershme, pėr bukurinė e saj dhe pėr fenė e saj. Zgjidhe ate qė ka fe, tė lumshin duart!” Tra. Buhariu dhe Muslimi
2- “Tėrė bota ėshtė kėnaqėsi, kurse kėnaqėsia mė e mirė nė kėtė botė ėshtė gruaja e mirė”. Tra. Muslimi

3- “Secili prej jush le tė ketw zemėr falėnderuese, gjuhė pėrmendėse (qė pėrmend All-llahun shumė) dhe grua besimtare, e cila e ndihmon nė veprat pėr ahiret”. Hadithi ėshtė sahih, tra. Ahmedi, Tirmidhiu dhe Ibn Maxheja.

4- Nė transmetimin tjetėr qėndron “dhe grua tė mirė, e cila e ndihmon nė ēėshtjet e kėsaj bote dhe nė ēėshtjes e fesė. Kurse kjo ėshtė thesari mė i mirė qė posedojnė njerėzit”. Hadithi ėshtė sahih, tra. Bejhakiu
5- “Martoni ato tė cilat i doni dhe tė cilat lindin, ngase unė do tė krenohem me numrin tuaj tė madh nė Ditėn e Ringjalljes para pejgamberėve tjerė!” Hadithi ėshtė sahih, tra. Ahmedi

6- “Martohuni me beqare, se ato japin mė shumė fėmijė, kanė gojė tė ėmbėl dhe kėnaqen mė pak”, nė transmetimin tjetėr qėndron “dhe mė pak tradhtojnė”. Hadithi ėshtė sahih, tra. Ibni Maxheja
Ashtu siē ėshtė gruaja e mirė njėra prej katėr kėnaqėsive tė kėsaj bote, ashtu ėshtė gruaja e keqe njėra prej fatėkeqėsive tė kėsaj bote, siē thotė Pejgamberi ?:

“Prej lumturisė ėshtė gruaja e mirė, e cila kur e shiqon tė pėlqen, kur mungon prej saj je i sigurtė nė te dhe nė pasurinė tėnde. Kurse nga fatkeqėsia ėshtė gruaja, e cila kur e shiqon, tė dėshpron, flet kundwr teje dhe kur mungon prej saj, nuk je i sigurtė nė te dhe nė pasurinė tėnde”. Hadithi ėshtė sahih, tra. Ibni Hibbani.
Pėrballė kėsaj medoemos duhet tė dihet gjendja e djalit, i cili i ofron vajzės muslimane martesė, kurse pėlqimi duhet tė ndodhė duke patur parasysh kėto kushte:
“Nėse ju vjen (pėr fejesė) ai, me moralin dhe fenė e tė cilit jeni tė kėnaqura, martohuni me tė. Nėse nuk e bėni kėtė atėherė ndodhė ēorodi dhe ērregullim i madh nė tokė”. Hadithi ėshtė sahih, tra. Ibn Maxheja.
Pėr gjithė kėtė qė e thamė duhet tė pyetet mirė dhe tė mblidhen informata tė sakta, me qėllim qė tė mos rrėnohet shtėpia e cila do tė ngrihet me martesėn e kėtyre dy ēifteve.
Burri i mirė dhe gruaja e mirė ndėrtojnė shtėpi tė mirė, ngase toka e mirė jep fryte tė mira, kurse toka e keqe jep fryte shumė rėndė ose nuk jep aspak!

Kėshila e parė: Ta zgjedhėsh mirė gruan
All-llahu xhel-le shanuhu thotė:

"Dhe martoni tė pamartuarat dhe robėrit e robėreshat qė janė tė ndershėm dhe tė ndershme. Nėse janė tė varfėr, All-llahu i begaton nga mirėsitė e Tij, All-llahu ėshtė Bujar i madh, i Gjithwdijshėm". (En-Nur: 32)
Pronari i shtėpisė duhet tė zgjedhė grua tė mirė, e cila duhet t'i posedojė disa kushte, tė cilat i ka treguar Muhammedi ?:
1- “Gruaja martohet pėr katėr gjėra: pėr pasurinė e saj, pėr ate se i takon familjes sė ndershme, pėr bukurinė e saj dhe pėr fenė e saj. Zgjidhe ate qė ka fe, tė lumshin duart!” Tra. Buhariu dhe Muslimi
2- “Tėrė bota ėshtė kėnaqėsi, kurse kėnaqėsia mė e mirė nė kėtė botė ėshtė gruaja e mirė”. Tra. Muslimi

3- “Secili prej jush le tė ketw zemėr falėnderuese, gjuhė pėrmendėse (qė pėrmend All-llahun shumė) dhe grua besimtare, e cila e ndihmon nė veprat pėr ahiret”. Hadithi ėshtė sahih, tra. Ahmedi, Tirmidhiu dhe Ibn Maxheja.

4- Nė transmetimin tjetėr qėndron “dhe grua tė mirė, e cila e ndihmon nė ēėshtjet e kėsaj bote dhe nė ēėshtjes e fesė. Kurse kjo ėshtė thesari mė i mirė qė posedojnė njerėzit”. Hadithi ėshtė sahih, tra. Bejhakiu
5- “Martoni ato tė cilat i doni dhe tė cilat lindin, ngase unė do tė krenohem me numrin tuaj tė madh nė Ditėn e Ringjalljes para pejgamberėve tjerė!” Hadithi ėshtė sahih, tra. Ahmedi

6- “Martohuni me beqare, se ato japin mė shumė fėmijė, kanė gojė tė ėmbėl dhe kėnaqen mė pak”, nė transmetimin tjetėr qėndron “dhe mė pak tradhtojnė”. Hadithi ėshtė sahih, tra. Ibni Maxheja
Ashtu siē ėshtė gruaja e mirė njėra prej katėr kėnaqėsive tė kėsaj bote, ashtu ėshtė gruaja e keqe njėra prej fatėkeqėsive tė kėsaj bote, siē thotė Pejgamberi ?:

“Prej lumturisė ėshtė gruaja e mirė, e cila kur e shiqon tė pėlqen, kur mungon prej saj je i sigurtė nė te dhe nė pasurinė tėnde. Kurse nga fatkeqėsia ėshtė gruaja, e cila kur e shiqon, tė dėshpron, flet kundwr teje dhe kur mungon prej saj, nuk je i sigurtė nė te dhe nė pasurinė tėnde”. Hadithi ėshtė sahih, tra. Ibni Hibbani.
Pėrballė kėsaj medoemos duhet tė dihet gjendja e djalit, i cili i ofron vajzės muslimane martesė, kurse pėlqimi duhet tė ndodhė duke patur parasysh kėto kushte:
“Nėse ju vjen (pėr fejesė) ai, me moralin dhe fenė e tė cilit jeni tė kėnaqura, martohuni me tė. Nėse nuk e bėni kėtė atėherė ndodhė ēorodi dhe ērregullim i madh nė tokė”. Hadithi ėshtė sahih, tra. Ibn Maxheja.
Pėr gjithė kėtė qė e thamė duhet tė pyetet mirė dhe tė mblidhen informata tė sakta, me qėllim qė tė mos rrėnohet shtėpia e cila do tė ngrihet me martesėn e kėtyre dy ēifteve.
Burri i mirė dhe gruaja e mirė ndėrtojnė shtėpi tė mirė, ngase toka e mirė jep fryte tė mira, kurse toka e keqe jep fryte shumė rėndė ose nuk jep aspak! Shko lart

Kėshilla e dytė: Mundohu ta pėrmirėsosh gruan
Nėse gruaja ėshtė e mirė, atėherė duhet lavdėruar All-llahun pėr kėtė begati, mirėpo nėse ndodhė qė gruaja tė mos jetė e mirė, atėherė pronari i shtėpisė e ka pėr detyrė tė mundohet qė ta pėrmirėsojė. Kjo mund tė ndodhw nė kėto raste:
a) Burri ėshtė martuar me grua jofetare, ngase nė kohėn e martesės edhe ai nuk ka qenė fetar i madh;
b) Burri ėshtė martuar me njė grua jofetare me shpresė se do tė pėrmirėsohet, ose
c) ėshtė martuar nga presioni i anėtarėve tė shtėpisė.
Nė kėto raste burri duhet tė mundohet qė ta pėrmirėsojw gruan e vet. Normalisht nuk duhet harruar se udhėzimi ėshtė nė Dorė tė All-llahut, All-llahu ėshtė Ai qė Udhėzon. Duke u nisur nga ky fakt, njė begati prej begative tė All-llahut ndaj Zekerijasė ėshtė fjala e All-llahut: “dhe ia pėrmirėsuam bashkėshorten e tij”. (El-Enbija: 90) Ky pėrmirėsim ka tė bėjė edhe me trupin edhe me fenė e saj. Ibni Abbasi radijall-llahu anhu thotė: Ishte sterile, nuk lindte, e pastaj lindi. Kurse Atau radijall-llahu anhu thotė: Fliste shumė e All-llahu e pėrmirėsoi.
T'i pėrmendim disa metoda pėr pėrmirėsimin e gruas:
1) Duhet dhėnė rėndėsi pėrmirėsimit tė ibadetit tė saj ndaj All-llahut.
2) Duhet munduar qė ta ngritėsh (rritėsh) imanin e saj me kėto gjėra:
a) Nxite nė namaz nate
b) Nxite qė tė lexojė Kur'an
c) Mėsoja pėrmendėsh disa dhikre qė janė tė caktuara pėr disa kohė dhe pėr disa raste (siē ėshtė dhikri i mėngjesit dhe mbrėmjes, dhikru gjatė daljes prej shtėpisė etj.)
d) Nxite tė jepė sadaka
e) Nxite tė lexojė literaturė Islame
f) Nxite tė dėgjojw kaseta tė dobishme, ligjerata qė i shtojnė njohuritė e saja fetare dhe ligjerata qė ia rrisin imanin
g) Zgjidhi asaj shoqe fetare dhe bėja tė mundėshme tė ndėrlidhin marėdhėnie shoqėrore dhe tė vizitohen mes vete
h) Largoji tė kėqijat prej saj dhe mbylli tė gjitha dritaret e sė keqes, duke e larguar prej shoqeve dhe vendeve tė kėqija.

Besimi nė shtėpiKėshilla e tretė: Bėje shtėpinė vend ku pėrmendet Zoti
Muhammedi ? thotė:

"Shembulli i shtėpisė nė tė cilėn pėrmendet All-llahu dhe shtėpisė, nė tė cilėn nuk pėrmendet All-llahu, ėshtė sikur shembulli i tė gjallit dhe tė vdekurit". Tra. Muslimi
Pra, medoemos duhet bėrė shtėpinė vend ku pėrmendet All-llahu, pa marrė parasysh llojin e dhikrit, qoftė dhikėr me zemėr, me gjuhė, ose falje e namazeve, lexim i Kur'anit, pėrkujtim i lėndėve tė sheriatit ose lexim i librave tė ndryshėm.
Sot, sipas hadithit tė lartėpėrmendur, shumė shtėpi tė muslimanėve janė tė vdekura, ngase nw to nuk pėrmendet All-llahu. Pėrkundrazi, nė shtėpitė e muslimanėve sot, dwgjohet muzika (zėri i shejtanit), tė marrurit nėpėr gojė, shpifja, pėrgojimi etj! Shtėpitė tona janė pėrplot mėkate, siē ėshtė pėrzierja e burrave me gratė, ecja shpluar para farefisit qė nuk ėshtė mahrem, ose para fqiut etj.
A thua vallė si mund tė hyjnė melekėt nė kėto shtėpi!?