Pėrvjetori i 100 i pavarėsisė sė Shqipėrisė ka bėrė ēdo kėnd tė festojė nė mėnyrėn e tij. Kalorės dhe kėmbėsorė u nisėn nga Kosova, piktura nė nder tė kėsaj dite si dhe ēdo dritare nga njė flamur.

Por njė nismė sa tė veēantė aq edhe tė bukur e ka marrė shoqata e tatuatorėve shqiptarė. Nė kuadėr tė festės sė madhe tė kombit shqiptar, ata kanė realizuar tatuazhe falas pėr tė gjithė ata qė vendosin tė skalitin nė trupin e tyre njė simbol kombėtar.

Kėta tė rinj pėr orė tė tėra u pikturuan nga artistė profesionistė deri sa tatuazhet tė plotėsonin formėn e tyre pėrfundimtare. Nė kėtė angazhim tė parė si shoqatė, kėta tatuatorė duket se ia kanė dalė mė sė miri qė tė lėnė edhe ata njė gjurmė tė veēantė nė kėtė jubile. Ashtu si delegatėt e 100 viteve mė parė qė vinin nga tė gjitha trevat e shqiptarisė edhe tautaorėt tanė kanė tentuar tė kenė edhe pėrfaqėsues nga qytete tė ndryshme, megjithatė Tirana ka plot 7 tatuatorė, nga njė Vlora dhe Elbasani. Por cilat janė imazhet mė tė pėrdorura?

Melson Isaku nga Tirana ėshtė nė momentet e para tė pikturimit tė njė shqiponje. Edhe Olsi po punon njė shqiponjė, por e veēanta ėshtė pamja tredimensionale. Dario Dado sėrish njė version tė shqiponjės. Njė punim tjetėr me ngjyra kombėtare sjell Erjon Hoxha, por ndryshe nga kolegėt po e punon nė pjesėn e kėmbės.Delegati i Elbasanit sjell njė punim shumė tė vecantė ku kombinohen Skėnderbeu, kalaja e Krujės dhe flamuri kombėtar.

Ndėrsa pėrfaqėsuesja e Vlorės, Ada Bilaj Dedaj, ka kombinuar njė flutur dhe njė shqiponjė pėr ta pėrshtatur me aspektin femėror kėtė taztuazh.Viktor Cungu ka realizuar hartėn e Shqipėrisė entike brendashkruar nga shqiponja dykrenore.

Marsel Shkėmbi sjell njė kombinim tė Skėndėrbeut duke luftuar me shqiponjėn e flamurit tonė.Njė nga punimet mė mbresėlėnėse ėshtė tatuazhi i Gentian Gegollit. Nė dimensione jo shumė tė mėdha, ai me mjeshtėri ka arritur tė bashkojė imazhin e Skėndėrbeut, pėrkrenaren e tij dhe simbolin e ēdo shqiptari: shqiponjėn.
Burimi: Top-Channel