Secili prej nesh, ka problemet dhe hallet e veta, tė cilat ndikojnė nė jetėn e tij dhe e bėjnė ta humbasė toruan, edhe nė ngacmimet mė tė vogla. Megjithatė, ka njerėz tė cilėt arrijnė ta kontrollojnė veten dhe tė manifestojnė sjellje tė ekuilibruar.

Mora njė taksi pėr nė aeroport, pasi mė duhej tė udhėtojė drejt njė shteti tjetėr. Teksa taksisti ndiqte korsinė e tij me shpejtėsinė e duhur, njė makinė del papritur nga njė parking anash rrugės. Taksisti shtyp fort frenat dhe taksia rrėshqiti mbi asfalt, pėr tu ndaluar disa centimetra larg makinės tjetėr. Shoferi i makinės tjetėr, na hodhi njė vėshtrim gjithė inat dhe lėshoi njė batarre fjalėsh tė shoqėruara me britma e tė ējerra. Nga ana e tij, taksisti i buzėqeshi dhe i ngriti dorėn miqėsisht sikur ti thoshte:”Mė fal zotėri!”

I ēuditur nga ky reagim i taksistit, e pyeta:”Po ti, pėrse u solle aq miqėsisht me tė?! Ai desh na ēoi pas diellit me aktin qė bėri!”

Kėtu, taksisti, edhe pse njė njeri i thjesht, mė dha njė mėsim qė nuk e harroj kurrė. Ai mė tha:”Disa njerėz, janė si puna e kamionit tė mbeturinave. Ata bredhin lart e poshtė tė mbushur me mbeturina, si dėshpėrimi, mėria, humbja e shpresės, urrejtja, smira e zilia etj... Kur kėto mbeturina shtohen maksimalisht, u lipset qė ti shkarkojnė diku. Ndonjėherė, rastis qė kėto mbeturina tė ti derdhin ty, prandaj mos e merr si diēka personale, pasi nuk ėshtė ashtu. Thjesht ke rastisur nė ēastin kur atyre u duhej tė shkarkonin kazanin e mbetjeve tė tyre. Ajo qė tė kėshilloj tė bėsh, ėshtė tu urosh t’ia kalojnė mirė dhe vazhdo rrugėn tėnde! Mos i lejo vetes tė marrėsh mbeturinat e tyre dhe t’ua derdhėsh tė tjerėve nė punė, familje, apo rrugė.

Njerėzit e mirė dhe tė suksesshėm, nuk lejojnė qė kamionėt e plehrave t’ua konsumojnė ditėn. Jeta ėshtė shumė e shkurtėr dhe nuk ia vlen tė kalohet me keqardhje pėr veprat qė kemi bėrė nė momente zemėrate. Prandaj, falėnderoji pėrzemėrsisht ata qė sillen mirė me ty dhe lutu pėr ata qė ndoshta tė lėndojnė.