Receta Gatimi

Izraelitėt zbulojnė tempullin e lashtė 2750 vjeēar


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 2 prej 2
 1. #1
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,524
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  26

  Moti Izraelitėt zbulojnė tempullin e lashtė 2750 vjeēar


  Arkeologėt kanė zbuluar njė tempull 2750-vjeēar tė vjetėr pranė Jeruzalemit, sė bashku me qeramikat dhe figurat prej baltės tė cilat sugjerojnė se vendi ishte bazė banimi pėr njė kult ritual, Autoritetet Antike tė tė Izraelit thanė tė mėrkurėn.

  Zbulimi ėshtė bėrė gjatė gėrmimeve arkeologjike nė vendin e quajtur Motza Tel, rreth 5 kilometra nė perėndim tė Jerusalemit, gjatė pėrgatitjeve pėr punimin e njė seksioni tė ri tė autostradės, raportojnė agjencitė e lajmeve, tė cilat kanė cituar autoritetet vendore.

  Motza Tel thuhet se lidhet me njė vendbanim tė lashtė tė quajtur "Mozah" nė Librin e Jozueut. Gjatė punimeve tė kaluara, arkeologėt zbuluan njė strukturė tė madhe tė magazinave dhe njė numėr tė konsiderueshėm tė raftave. Ata thanė se struktura mund tė ketė shėrbyer si njė deponi pėr furnizuesit e grurit nė Jeruzalem.

  Burimi: Telegrafi

 2. #2
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  28
  Ti shesin te bejn lek

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Rrobebanjot zbulojnė personalitetin
  Nga labja nė forum Bukuri dhe Estetikė
  Pėrgjigje: 11
  Postimi i Fundit: 18-12-2010, 02:21 AM
 2. Banorėt zbulojnė tanket e braktisura ruse nė mal
  Nga Enkelejda_24 nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 02-03-2010, 02:21 PM
 3. Minjtė heronj zbulojnė minat
  Nga Kliton nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 01-04-2009, 06:36 PM
 4. Vijat e fytyrės zbulojnė qėllimet seksuale
  Nga PinkPrincess nė forum Psikologji-Sociologji-Filozofi
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 18-05-2008, 04:11 PM
 5. Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 14-03-2008, 06:45 PM

Etiketat pėr kėtė Temė