Mania e perfeksionizmit dėmton shėndetinkėtė e dinė mirė ata tė cileėve edhe njė presje tė mos jetė nė vendin e duhur mund tė trondisė jetėn e tyre. Por mania e perfeksionit sipas ekspertėve mund tė sjellė edhe probleme fizike pėrveē se emotive dhe tė bėjė tė vėshtirė marrdhėniet me tė tjerėt.

Nėqoftėse jeni shumė I ashpėr asgjė nuk do tė hkojė siē duhetmania e perfeksionit na bėn qė tė kritikojmė cfarė do lloj gjėje qė bėjnė tė tjerėt, mund tė jetė shefi qė kėrkon me ēdo kusht tė tregojė qė puna nuk ecėn. Por mund tė jetė edhe partneri ynė qė inspekton shtėpinė pėr tė parė qė nuk ka dhe asnjė grmicė pluhur. Asnjė nuk ėshtė I pėrsosur, kjo duhet tė navijė nė mend shumė shpesh pasi perfeksioni mund tė bėhet burim I shumė sėmundjeve si shqetėsimet gjatė ushqyerjes, inati, rritja e stresit, eprsioni, ankth deri tek dhimbje tė natyrave tė ndryshme.