Mbipesha rrezikon tė shndėrrohet nė sėmundjen e shekullit nė tė cilin jetojmė, ndėrsa nuk ėshtė mė njė fenomen qė kufizohet vetėm te njerėzit.
Kafshėt, tė cilat nė natyrė konsumojnė aq ushqim sa u nevojitet, nė kushtet shtėpiake, si rrjedhojė e ushqimeve tė konservuara dhe mungesės sė aktivitetit, kanė filluar tė vendosin edhe ato gjithmonė e mė shumė kilogramė tė tepėrt, njofton Top-Channel.

Sipas vlerėsimeve, nė SHBA 54 pėr qind e maceve dhe qenve shtėpiakė janė mbipeshė.