Receta Gatimi

Fitness: Cfare eshte dhe per cfare sherben?!


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 3 prej 3
 1. #1
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  22

  Ide Fitness: Cfare eshte dhe per cfare sherben?!

  Me Fitness kuptojme nje stil jetese te orientuar drejt permiresimit te vete jetes, nepermjet shfrytezimit inteligjent te te gjitha mundesive te trupit me qellim perfitimin maksimal te mireqenies psikofizike. Te mirat qe mund te jape praktikimi i vazhdueshem i fitnessit kane te bejne me permiresimin e aftesive nepermjet shtimit te: forces dhe rezistences muskulore, kapacitetit dhe efikasitetit aerobik, nje ekuilibri te drejte mes mases se holle dhe dhjamit, dhe ne fund besimit ne vetvete.

  Kur flitet per fitness nenkuptohet nje praktike qe mund te konceptohet ne shume menyra. Fitness, eshte ne fakt nje kombinim perberesish te ndryshem qe bashkeveprojne mes tyre.
  Shtyllat e saj mund te permblidhen ne 5 elemente thelbesore:

  rezistenca aerobike,,,,ose aftesia e trupit per te thithur, transportuar dhe perdorur oksigjenin,
  forca muskulore
  aftesia e muskujve te trupit per te prodhuar sforcime te medha te perqendruara
  duke perdorur energjine aerobike.
  rezistenca muskulore,
  fleksibiliteti
  perberja e trupit,
  ekuilibri i duhur mes mases se holle dhe asaj te dhjamit.

  Objektivi i nje praktikuesi eshte ai qe te arrije ekuilibrin e duhur mdisi ketyre perberesve. 2. #2
  Gjumash!!!! Lirenti-Addicted Maska e Arjol
  Anėtarėsimi
  Nov 2008
  Postime
  2,893
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  16
  Po noti ben pjes ketu?

 3. #3
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  34
  Nuk mendoj se futet, pasi noti eshte me shume tek sportet! Por gjithmon tek aktivitetet fizike perfshihet!

  Perpara notit, behet pak aerobi per nxehje te muskujve!

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Ēfarė ėshtė kompjuteri dhe ēfarė bėn ai?
  Nga MAJDI nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 23-11-2009, 01:08 PM
 2. Ēfarė ėshtė VPS
  Nga Design nė forum Tė Rejat e Teknologjisė
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 05-03-2009, 09:26 PM
 3. Ēfarė ėshtė dhe pėr ēfarė shėrben BitTorrent
  Nga ReniX nė forum Software - Programe pėr Kompjuter
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 11-03-2008, 02:38 AM
 4. Ēfarė ėshtė dhe pėr ēfarė shėrben eMule?
  Nga ReniX nė forum Software - Programe pėr Kompjuter
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 11-03-2008, 02:32 AM
 5. Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 16-02-2007, 08:30 AM