Rrjeti socjal Facebook ka bėrė njė rrugė tė gjatė nga viti 2004 deri sot. Nė kėtė slider do t’ju paraqesim njė vėshtrim nė kohė tė disa prej dizajnėve mė tė njohura tė rrjetit social mė tė madh nė botė.

2004: Welcome to thefacebook.com

Njė pamje e ditėve tė para tė Facebook-ut, para se tė kishte 1 miliard pėrdorues tė regjistruar, rrjeti i dedikohej vetėm studentėve tė Harvard-it.

2005: Profili origjinal nė Facebook

Profili nė Facebook nė vitin 2005 (atėherė kur njerėzit mund ta specifikonin se po kėrkonin thjesht "Random play.")

2006: Profili i Mark Zuckerberg

2006 ishte viti i ndryshimeve tė mėdha nė aspektin e dizajnit. U shtua furnizuesi i lajmeve nė faqen kryesore tė pėrdoruesit si dhe njė mini furnizues nė profil.

2008: Faqja kryesore e Facebook-ut

Faqja qė u uron mirėseardhjen vizitorėve nė vitin 2008.

2009: Faqja kryesore e Facebook-ut

Nė 2009-n, furnizuesi i lajmeve u zėvendėsua me njė Real-Time Stream. Facebook-u fillon tė pyesė pėrdoruesit "What's on your mind?" duke i nxitur tė shkruajnė statuse apo postime tė reja.

2010: Profilet pėsojnė ndryshim tė madh

Facebook-u bėn sėrish ndryshime me profilet nė vitin 2010.

2010: Facebook Pages

Ju pėlqente Lady Gaga? Bėjini "Like" nė Facebook. Nė vitin 2010, kompanitė dhe njerėzit e famshėm mund t’i ftonin klientėt apo fansat tė lidheshin me ta nė Facebook.

2011: Ticker

Nė vitin 2011 furnizuesi nė kohė reale i aktiviteteve tė miqve u shtua nė faqen kryesore.

2011: Video Chat

Nė 2011-n Facebook-u aktivizoi video calling.

2011: Hello Timeline!

Nė 2011-n, rrjeti social filloi tė hiqte konceptin e “murit” dhe tė prezantonte Timeline. “Tregoni historinė e jetės suaj” ishte motoja.

2011: Facebook subscribe

Facebook-u aktivizoi shėrbimin subscribe nė vitin 2011, duke i lejuar pėrdoruesit tė shihnin postimet publike tė njerėzve tė tjerė. Tani opsioni njihet me emrin "follow”.

2012: Facebook\'s App Center

Pėr tė kėnaqur audiencėn mobile gjithmonė e nė rritje, nė vitin 2012 Facebook lanēoi App Center. App Center kishte fillimisht rreth 500 aplikacione, veēanėrisht lojėra.

2012: Facebook blen Instagram

Nė pranverėn e vitit 2012, Facebook bleu faqen e ndarjes sė fotove Instagram pėr njė miliard dollarė. Zuckerberg e quajti njė "njė pikė tė rėndėsishme pėr Facebook-un."

2013: Graph Search

Nė fillim tė kėtij viti, Facebook prezantoi graph search. I ashtuquajturi “kėrkim social”, e bėn mė tė lehtė gjetjen e informacioneve mbi miqtė e mė gjerė.Burimi: PCWorld Albanian!