Shumė njerėz punojnė nė modelin e shtėpisė sė menēur, jo tė asaj qė vet rregullon temperaturėn, por nė atė qė projekton nė mure gjithēka qė ju duhet pėr t’i kryer detyrat e pėrditshme. Agjencia spanjolle pėr dizajn Think Big Factory tashmė ka filluar me testimin e kėsaj shtėpie nė veri tė Spanjės dhe thonė se deri mė tani kanė kryer rreth 40% tė projektit. “Gjithēka qė gjendet nė shtėpi shėrben pėr tė komunikuar” – tha Ion Cuervas-Mons, drejtor i kėsaj agjencie. “

Me ndihmėn e projektimit tė cilin e aktivizojmė me praninė tonė, gjithēka mund tė kontrollojmė me lėvizje tė dorės, dritat, ndezja e ēdo pajisje elektrike shtėpiake, muzikėn, madje edhe kyēja nė Skype nga kudo nė shtėpi.

Me kėtė sistem synohet qė plotėsisht tė eliminohet nevoja pėr pėrdorimin e miut, tastierės dhe telekomandės. Ėshtė interesante se kjo teknologji ėshtė gati e padukshme, pėrkatėsisht pėrdoret Kinect i cili njeh lėvizjet me tė cilat ju mund ta menaxhoni “jetėn tuaj”.

Ndėrfaqja kryesore gjendet nė dhomėn e ditės, kėshtu qė ju mund tė lexoni revista, tė shikoni se ēfarė po ndodh nė rrjetet sociale dhe tė dėgjoni muzikė duke pėrdorur vetėm lėvizjet e dorės.

I gjithė ky projekt ka filluar para tri viteve, ndėrsa tashmė po pėrdoret nė Spanjė nė njė apartament ku po pėrdoret e gjithė teknologjia ekzistuese. Nga kjo agjenci shpresojnė se sė shpejti tė pėrfundojnė me projektin nė mėnyrė qė njerėzit tė mund ta pėrdorin atė.

I vetmi problem, paramendoni se si do ta drejtonin fėmijėt njė dhomė tė tillė!


Burimi: PCworldAlbanian